Головна Новини Політика зовнішня політика "Закордон нам допоможе": експерти оцінили роль США в деокупації Донбасу
commentss НОВИНИ Всі новини

"Закордон нам допоможе": експерти оцінили роль США в деокупації Донбасу

Експерти розповіли виданню «Коментарі», варто чекати активізації США на «донбаському напрямку», а також – яким чином це може статися

3 лютого 2020, 10:30 comments2540
Поділіться публікацією:
"Закордон нам допоможе": експерти оцінили роль США в деокупації Донбасу

Президент Володимир Зеленський 31 січня після зустрічі з главою Держдепу США Майком Помпео заявив, що сподівається на більш активну роль Штатів у врегулюванні конфлікту на Донбасі і в деокупації Криму. Зокрема, закликав призначити окрему посадову особу з Держдепартаменту США (типу спецпредставника Держдепартаменту з питань України Курта Волкера, який залишив цей пост). Під час візиту Помпео в Білорусь 1 лютого також піднімалася тема участі США у врегулюванні ситуації на Донбасі.

"Потрібно змінювати формат переговорів"

Голова правління в Центрі стратегічних досліджень Павло Жовніренко сумнівається, що при президентстві Дональда Трампа буде призначений новий спецпредставник Держдепартаменту з питань України.

"Але навіть якщо це станеться, ми не побачимо  результату. Результат – це повернення до статусу кво на 20 лютого 2014 року – деокупація Криму та частини Донбасу, – підкреслює експерт. – Адже навіть якщо призначать спецпредставника, він буде вести консультації або переговори в рамках існуючих форматів (мінського і нормандського), а це ні до чого не призведе. Вказані формати враховують лише питання Донбасу. Про Крим там – ні слова".

І навіть в такому вигляді, зазначає Жовніренко, переговори поки що мало до чого призводять.

"Обміну всіх на всіх немає, розведення сил  по всій лінії розмежування немає, обстрілів, загиблих і поранених останнім часом стало більше. І ситуація не покращиться – і не вирішиться, поки ми не змінимо формат переговорів", – упевнений голова правління ЦСД.

За словами Жовніренко, оптимальним був би формат учасників Будапештського меморандуму, в рамках якого РФ, США і Великобританія гарантували Україні територіальну цілісність в обмін на відмову нашої країни від ядерної зброї. У підсумку РФ сама порушила нашу територіальну цілісність, а США і Великобританія ніяк цьому не завадили.

"На жаль, при президентові Трампі ми навряд чи зможемо переконати США забезпечити реалізацію Будапештського формату. Найгірше, що і українська влада не наполягає на переформатування переговорного процесу", – резюмує експерт.

"США візьмуть паузу"

Кризовий керуючий, експерт з питань ОРДЛО (окремі райони Донецької та Луганської областей – тимчасово окупована частина Донбасу) Руслан Ригованов звертає увагу на те, що США на сьогодні більше переймаються передвиборними іграми (восени там – вибори президента) і питанням процедури імпічменту Трампа, ніж іншими питаннями.

"Україна – токсична по суті через "справи Байдена" ("Бурисма"). Крім того, окремі представники Держдепу, також фігурують у документах. Тому жодна офіційна особа американського політикуму, не прийме пропозиції виступати на "слизькому" питанні вирішення конфлікту на сході нашої країни", – упевнений Ригованов.

Він також вважає, що необхідно враховувати ситуацію з Брекзитом у розвитку, тобто – формування Нової Європи і окремо Англійського світу.

"У цій ситуації США буде брати паузу, поки "корона" не вирішить повністю взаємини, насамперед із Францією і Німеччиною (і поки новий ЄС не вирішить свої відносини з РФ), – говорить Ригованов. – За сукупністю потрібно враховувати і переформатування НАТО, і участь Альянсу в ситуації на Близькому сході, особливо в контексті Туреччини, яка набирає вплив регіонального лідера. Ну і "вишенька на тортик" – ніхто не розуміє, як буде розвиватися ситуація з "коронавірусом". Виходячи з пріоритетності завдань для США, призначення окремої особи "по Україні" з широкими повноваженнями типу Курта Волкера очікувати не доводиться".

Риторика ж Штатів щодо підтримки України не зміниться, упевнений експерт.

"При цьому довіри до наших парламенту та уряду у американського істеблішменту немає, так що риторика залишиться лише риторикою, – пояснює Ригованов. – А виділення тих чи інших коштів в Україні буде за умови покупки американського "продукту", в тому числі військового... Без права застосування".

"Україна одна протистоїть РФ"

Експерт з питань національної безпеки і оборони Українського інституту майбутнього Іраклій Джанашия закликає не розраховувати на допомогу Штатів в конфлікт України з Росією.

"Теплі слова, вимовлені Помпео в Києві, ґрунтуються на двох речах: банальної ввічливості (дипломатичному красномовстві) і необхідності реабілітуватися з ситуацією, коли Помпео сказав, що американці незацікавлені в розгляді ситуації в Україні. Сказано було зопалу, але це – правда", – вважає Джанашия.

Експерт закликає Україну усвідомити, що в даній ситуації вона одна стоїть проти РФ.

"Наш менталітет – сподіватися, що хтось прийде і за нас все вирішить. Але це – безглузді мрії, – впевнений Джанашия. – Зробила Німеччина чи Франція, що входять в "нормандську четвірку", щось реальне, щоб чимось нам допомогти? Ні. Допомогло нам присутність ОБСЄ на передовій? Ні. От і вся відповідь".

Нагадаємо, раніше портал "Коментарі" повідомляв, що під час зустрічі держсекретаря США Майка Помпео з главою МЗС Вадим Пристайко, американський чиновник запевнив, що Вашингтон продовжить займати сторону України в питаннях протистояння російської агресії.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!