Щоденні онлайн-зустрічі ТКГ по Донбасу: названі плюси і мінуси запропонованого Єрмаком формату переговорів

Експерти проаналізували ефективність і ризики щоденного відеоформату переговорів ТКГ, запропонованого головою Офісу президента Андрієм Єрмаком

Глава Офісу президента (ОП) України Андрій Єрмак запропонував прискорити процес шляху до миру на Донбасі та проводити переговори Тристоронньої контактної групи в форматі відеоконференції щодня. Експерти на прохання видання "Коментарі" оцінили ефективність і ризики такого "турборежиму".

"Немає необхідності в роботі у відеоформаті 24\7"

Керівник проектів в Центрі досліджень проблем громадянського суспільства, аналітик Марія Кучеренко вважає, що заява Єрмака потребує уточнення.

"Що саме мав на увазі глава Офісу президента? Щоденні відеоконференції у підгрупах? Якщо так, то ця заява виглядає як спроба форсувати ті процеси, які не можна форсувати за визначенням, – підкреслює Марія Кучеренко. – Мені незрозуміло, що саме Єрмак пропонує обговорювати кожен день в тій же підгрупі з безпеки: погоджувати "компромісні точки відводу"? Але правда така, що обговорювати будь-які відводи на тлі ситуації останніх тижнів з обстрілом околиць ділянок розведення (як вже існуючих, так і позначених як перспективні, наприклад, Гнутово) саме по собі є поступкою Російській Федерації".

На думку аналітика, єдиний діалог, який може вестися в цьому напрямку – це діалог про слідування Рамковому рішенню ТКГ від 20.09.2016, яке передбачає можливість повернення сторін на вихідні позиції у випадку порушень умов відводу. Але для цього, наголошує експерт, немає необхідності в "роботі в відеоформаті 24\7".

"Це приклад, що стосується безпеки. Додамо до цього попередні абсурдні заяви президента Зеленського про те, що на врегулювання нібито "замороженого конфлікту" в існуючих форматах він готовий дати тільки рік. Відповідь Банковій на петицію про відкликання підписів під "протоколами Єрмака", де за підписом президента і далі просувається ідея створення Консультативної ради та виконання політичній частині Мінська-2 в осяжному майбутньому. Спробу подати обіцяне звільнення полонених як історію успіху Банкової... І зрозуміємо, що мова йде не тільки про намір адаптувати ситуацію під неправдиві подання керівника держави про цю війну, але й про особисті інтереси та амбіції Андрія Єрмака, який став фігурантом корупційного серйозного скандалу", – зазначає Марія Кучеренко.

Аналітик вважає, що складається парадоксальна і відверто лякаюча ситуація: завдання, що очевидно стоять перед заступником адміністрації президента РФ Дмитром Козаком як куратором врегулювання (відбитих і в протоколах, опублікованих бойовиками 26.03), знаходять відгук у діях і заявах глави ОП України. Та ж розмов про політичну частину Мінських угод, та ж спроба прийти до швидкого рішення і відзвітувати про результаті своєму керівництву.

"І якщо з цілями і завданнями російських переговірників все виглядає цілком логічно, то позиція чинної української влади виглядає як мінімум дивно, – каже Марія Кучеренко. – Розмова про втілення політичної частини Мінських угод ніяк не може вестися до зміни ситуації з безпекоюТКГ в режимі "онлайн" обговорила перспективи закінчення війни на Донбасі.