Головна Новини Політика зовнішня політика Майстри хаосу: як РФ використовує епідемію коронавіруса в своїх цілях
commentss НОВИНИ Всі новини

Майстри хаосу: як РФ використовує епідемію коронавіруса в своїх цілях

Експерти розповіли порталу «Коментарі», як РФ може використовувати корона-криза в своїх геополітичних цілях – і як цьому протистояти

18 травня 2020, 13:33 comments2481
Поділіться публікацією:
Майстри хаосу: як РФ використовує епідемію коронавіруса в своїх цілях

За даними Єврокомісії, розповсюдженню деяких теорій змови, які стосуються коронавіруса нового типу COVID-19, сприяють близькі до Кремля джерела. Росія багато активна у розрізі використання коронавіруса в геополітичних цілях, вважає експерт-міжнародник Антон Кучухидзе.

"У кризу санкції недоречні"

"Ключовий геополітичний акцент, які робився і робиться під час боротьби всього світу з пандемією – це переконання Росією західних партнерів, міжнародних інституцій в тому, що в періоди кризи санкції треба знімати. Було кілька ініціатив такого роду. Але їх, у тому числі на рівні Генасамблеї ООН, вдалося зупинити", – зазначає експерт.

Він також нагадує, що свою гуманітарну допомогу Заходу представники РФ також "упаковували" не просто так, а все з тією ж метою використовувати це як привід домагатися зняття санкцій. Так що це була така собі умовна допомогу.

"Робота Кремля в напрямку зняти або послабити санкції під прикриттям пандемії триває. Але поки немає результату, – говорить Антон Кучухидзе. – Санкції прив'язані до виконання Мінських угод. І поки окупована територія Донбасу не буде повернена Україні, ні про яке зняття санкцій мови бути не може. А РФ ні на які поступки не йде. Російська влада однобоко читає Мінські угоди. За логікою Кремля, все повинна робити лише Україна. А росіяни, виявляється, нічого робити не повинні. Іноземних військ на Донбасі нібито немає, інструкторів їх немає, солдатів їх немає... І тому, на превеликий жаль, переговорний процес поки що не рухається, за виключенням треку з обміну полоненими".

Між тим, підкреслює експерт, в самій РФ ускладнився внутрішньополітичний процес.

"Як показує соціологія, рейтинг російської влади почав просідати на тлі коронавіруса, – зазначає Антон Кучухидзе. – І якщо раніше всі перемоги привласнював собі Кремль, то на сьогоднішній день всі негативи, пов'язані з коронавірусом,  проектується на нього".

"Нам потрібна інформаційна гігієна"

"Мета поширення пов'язаних з пандемією фейків джерелами, наближеними до РФ – і офіційні канали, і соцмережі з ботофермами – зруйнувати світовий порядок, підірвати віру в демократію як таку, – вважає керівник політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку (УЦСР) Ігор Рейтерович. – Росія хоче нав'язати громадянам різних країн, особливо східно-європейських, думку, що їх уряди не здатні справитися з корона-кризою, з цим викликом. А ті ж Китай і РФ, де авторитарна систем управління – нібито можуть, тримають ситуацію під контролем".

Таким чином, зазначає експерт, створюється атмосфера зневіри в демократичних країнах, а явні фейки Росія видає за "альтернативну точку зору".

"У свій час так розганяли "теорії змов" спецслужби СРСР. Зокрема, ніби СНІД – це спеціальна розробка США", – говорить Ігор Рейтерович.

Протидіяти подібного роду потоку фейків може лише інформаційна гігієна, впевнений представник УЦОР.

"Критичне мислення повинно бути у громадян на досить високому рівні. І розвивати його слід з дитинства, – каже Ігор Рейтерович. – Не випадково з початку російської агресії проти України деякі європейські країн почали запроваджувати в школах уроки критичного мислення. І на державному рівні розгорнули боротьбу з дезінформацією. Це вимагає величезних грошей, а також координацію зусиль усіх держав. Зараз, на жаль, все на зародковому рівні. Поки що немає загальної стратегії протидії російської інформаційної агресії. Але є розуміння, що це необхідно. І що краще виділяти кошти на інформаційну безпеку, ніж отримати потім усередині своєї країни квазиобразования за типом "ДНР" і "ЛНР". При цьому, як не парадоксально, в Україні, яка переживає російських агресію, уроків критичного мислення досі немає".

"Мета РФ — посіяти паніку та недовіру"

З самого початку пандемії Кремль веде масштабну інформаційну операцію. Полягає вона в маніпуляції фактами і поширенні відвертої брехні, впевнений ветеран, військовий і політичний експерт директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко.

"Мета цих дій – максимально посилити громадську кризу, поглибити і посіяти страх, паніку та недовіру, – пояснює експерт. – Щоб люди не довіряли своїй влади, щоб держави не довіряли одна одній, щоб ніхто ні в чому і ні в кому не міг бути впевнений, як і у власному завтрашньому дні. Це створює вкрай благодатний грунт для маніпуляції масовою свідомістю. Щоб досягти цих цілей Росія, не соромлячись, використовує всю потужність своїх пропагандистських військ".

Юрій Кочевенко підкреслює, що прагнення Кремля управляти світовою кризою зрозуміло.

"Адже на тлі цієї нової невідомої загрози російська агресія проти України, і проти інших сусідів виглядає в очах західного обивателя не такою вже страшною, – пояснює експерт логіку РФ. – А чим більше він буде наляканий, тим менше буде думати про злочини Росії, а як наслідок – і політики, за яких цей обиватель голосує, будуть надавати цьому менше значення. До цього і прагне Кремль. Він як би говорить: "Давайте забудемо про Крим і Донбас, давайте забудемо про порушення прав людини, все це тепер не важливо. Почнемо з "чистого аркуша". Зніміть з нас санкції, визнайте наші завоювання, і будемо разом боротися з вірусом, адже він такий страшний". І чим глибше буде суспільно-політична криза у світі, чим вразливіша будуть уряду, тим легше РФ буде досягти своїх цілей".

Протистояти цьому, за словами експерта, можна, по-перше, усвідомивши ці цілі РФ і загрозу, яку вони несуть, а по-друге – активно викриваючи ці дії.

"На сайті Міжнародного центру протидії російській пропаганді ви можете почитати наші розслідування  дезінформаційних кампаній Кремля, – каже Юрій Кочевенко. – Також кожному важливо пам'ятати, в сучасному світі медіа гігієна – це зона  особистої відповідальності. Адже бути жертвою пропаганди – не означає не вміти думати. Це значить не хотіти думати. Піклуйтеся про своє здоров'я – не тільки на фізичному, але і ментальному рівнях".

Як повідомляв портал "Коментарі", експерти спрогнозували, може ситуація з коронавирусной пандемією спровокувати зміни влади в Росії.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!