Головна Новини Політика зовнішня політика Мінський процес: чого чекати від переговорів
commentss НОВИНИ Всі новини

Мінський процес: чого чекати від переговорів

Експерти проаналізували можливі варіанти розвитку подій на переговорах по Донбасу в Мінську

25 травня 2020, 11:01 comments2611
Поділіться публікацією:
Мінський процес: чого чекати від переговорів

Позиція української делегації в Мінській Тристоронньої контактної групи (ТКГ) парламентерів по Донбасу в травні посилилася. Принаймні, так стверджують російська сторона і представники ОРДЛО.

"У переговорному процесі стало дещо виходити"

Політичний експерт Світлана Кушнір згодна з тим, що українська позиція в ТКГ стала більш жорсткою.

"Президент Зеленський вимагає від наших переговірників ефективності і просування. Головний з переговорів від Офісу президента – його керівник Андрій Єрмак, з одного боку підпирається вимогами з боку громадських активістів відмовитися від дурної ідеї консультативних рад в рамках ТКГ (що логічно і справедливо), а з іншого – наслідками скандалу з "плівками брата Єрмака", які не пройшли непоміченими і президентом. Як говорили раніше – "начальник поставив на вид". Зеленський поки не відправив у відставку Єрмака, але вимагає "загладити провину" і показати результативність на посаді голови Офісу президента. У тому числі "на Донбаському напрямку". Так що тут все зрозуміло", – зазначає Світлана Кушнір.

Зрозуміло, за словами політексперта, і те, чому РФ і фейкові керуючі Л/ДНР ревуть, як білуги.

"Минулої відеоконференції українська сторона в один момент заткнула роти супротивникам легким рухом руки, – підкреслює Світлана Кушнір. – Україна довела, а ОБСЄ зафіксувала, що якісь "представники донбаських народів" офіційно мають російське громадянство. І, в такому разі, вести діяльність в рамках підгруп ТКГ в Мінську як представники ОРДЛО не мають права".

На думку політексперта, в переговорному процесі в української сторони останнім часом щось стало виходити.

"Головне – не здавати позиції і підключати міжнародні відносини для фіксації того, що РФ і її сателіти брешуть. Ловити на брехні – і нехай ОБСЄ це документує, – каже Світлана Кушнір. – Так, просуваючись по півкроку, і переможемо!"

"Медиашум і реальні факти"

Політолог, експерт з питань російської агресії проти України Віктор Каспрук вважає, що президент Володимир Зеленський постійно намагається маневрувати щодо Донбасу.

"Часто це виглядає як відступ з позицій, яких вдалося досягти в свій час Петру Порошенку. Але іноді виявляється, що відступати вже нікуди, – підкреслює експерт. – Можливо, саме з цим і пов'язане деяке посилення позиції Банкової на переговорах у Мінську".

У теж час, зазначає Віктор Каспрук, навіть під час такого уявного посилення, простежується подвійна позиція сучасної української влади.

"Хоча запущений навколо мінських переговорів черговий "медиашум" повинен був переконати всіх, хто сумнівався, що, нарешті, почали вести переговори з Росією мало не на рівних, реальні факти говорять про інше, – упевнений політолог. – Незважаючи на те, що російська сторона поки не виконала жодного пункту взятих на себе в грудні Парижі зобов'язань, у Зеленського знову готують чергове розведення сил. Москва ж весь час просто ігнорує домовленості, очікуючи від України все більших поступок. І розуміючи, що поки силою вигнати Російську Федерацію з окупованої частини Донбасу українці не можуть".

Але час працює проти Кремля, вважає Віктор Каспрук. На його думку, різке погіршення соціально-економічної ситуації в Росії може призвести до того, що у Путіна просто вже не буде коштів продовжувати фінансувати затяжну російсько-українську війну.

"Тому ми можемо говорити про позиційне політичне протистояння Москви з Києвом у Мінську, – продовжує експерт. – Путін хоче підштовхнути Україну до швидкої капітуляції перед Росією – до того часу, поки в РФ не настане економічний крах. Україна ж, ведучи довгі переговори про умови цих поступок, повинна будь-якою ціною уникнути цієї капітуляції. Адже коли Росія знаходиться в "передсмертному" стані, йти на якісь поступки – це не тільки абсурдно, але і дуже ризиковано. Тому що наступним вимогою Москви буде входження України в Російську Федерацію на правах федерального округу".

"Два кроки, які покращать процес переговорів"

Мінський процес, все, що відбувається в ТКГ і підгрупах, є непублічним. Кожна із сторін після зустрічі трактує події по-різному. Довіряти слід лише неупередженому, позбавленому емоційного забарвлення брифінгу, який дає ОБСЄ, вважає глава Аналітичного центру "Донбаський інститут регіональної політики", співзасновник Гуманітарної організації "Відповідальні громадяни" Енріке Менендес.

"За моїми джерелами, вже досить давно рівень відносин між делегаціями України та самопроголошених республік – досить напружений, – каже Енріке Менендес. – Формально позиція української сторони не змінилася. Те, як офіційний Київ і його опоненти бачать втілення Мінських угод – не збігалося, не збігається і навряд чи співпаде у майбутньому. Мені здається, що все залежить від політичної волі сторін. Буде вона – будуть і зрушення в переговорах".

Важливими подіями останнього часу експерт називає підвищення представницького рівня української сторони (у групу переговірників увійшли нардепи і представники уряду), а також спроби створити Консультаційну раду з участю не чиновників, а формувань і так далі.

"Ці два кроки могли б поліпшити Мінський процес, – переконаний Енріке Менендес. – Але лише за умови, якщо вони будуть реалізовані не тільки за формою, але і за змістом, ми зможемо говорити про поступ".

На думку експерта, через те, що зараз переговорний процес в глухому куті, а на носі – місцеві вибори в Україні, тему конфлікту на Донбасі будуть активно використовувати для впливу на своїх опонентів.

"Показовий приклад – минулого тижня "влада" так званої "ЛНР" заявила про ескалацію та приведення військ у підвищену боєготовність, – нагадує Енріке Менендес. – При цьому представники ОБСЄ не підтвердили обстрілу, про які заявили в ОРЛО. Враховуючи, що заяви прозвучали напередодні прес-конференції Зеленського за підсумками року на посаді президента, явно проглядається спроба тиску. При цьому, як мені здається, офіційний Київ не може зробити кроків веред в частині переговорів через страх перед радикалами. А ті продовжують нагнітати обстановку. І вчорашні мітинги в стилі "стоп реванш" – яскраве тому підтвердження".

Як повідомляв портал "Коментарі", президент України Володимир Зеленський підписав указ, згідно з яким затвердив склад делегації для участі у Тристоронній контактної групи (ТКГ) з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!