Головна Новини Політика рада Рада повертається в «турборежим»: експерти сказали, чого можна чекати від нардепів
commentss НОВИНИ Всі новини

Рада повертається в «турборежим»: експерти сказали, чого можна чекати від нардепів

Швидше за все, на думку експерта, вже на цьому тижні ми побачимо продовження боротьби за землю.

13 січня 2020, 14:12 comments2431
Поділіться публікацією:
Рада повертається в «турборежим»: експерти сказали, чого можна чекати від нардепів

Народні депутати повернулися з канікул і у вівторок, 14 січня, почнуть роботу в сесійній залі. Експерти розповіли виданню "Коментарі", чого найближчим часом можна очікувати від українського парламенту, який вперше в 2020 році збереться на сесію 14 січня.

Всі отримають дивіденди

Політичний аналітик Максим Маньковський вважає, що основним сюрпризом політичного сезону-2020 може стати тільки повна незалежність парламенту.

"Від президента, олігархічних груп впливу — і далі за списком, — пояснює експерт. — Розуміючи, що це швидше з області фантастики, особливих несподіванок з перших днів роботи в цьому році я не очікую. Думаю, все буде дуже прогнозовано".

Швидше за все, зазначає Маньковський, вже на цьому тижні ми побачимо продовження боротьби за землю.

"Всі кроки влади, говорять про те, що вона зробить все можливе, щоб найближчим часом законопроект № 2178-10, в тому варіанті, який зараз висить на сайті ВР, був прийнятий у другому читанні, — продовжує аналітик. — Ще в минулому році до збирання голосів у парламенті підключилися важковаговики з Банкової, а саме — голова Офісу президента Андрій Богдан. Що говорить про те, що це питання — на особистому контролі у президента. Чи можуть тут бути несподіванки? Звичайно! Нардепи не можуть домовитися, тому що градус напруги в суспільстві дуже великий".

Несподіванкою буде, якщо Рада не почне розглядати поправки до "земельного" законопроекту вже завтра. Це буде означати, що голосів для прийняття закону немає, зазначає експерт.

За словами Маньковського, слід розуміти, що кожна із сторін в результаті прийняття цього закону, отримає свої дивіденди.

"Влада — черговий транш МВФ і надходження в бюджет. Опозиція — свої електоральні бали. Агрохолдинги — землю. Депутати — доплати до заробітної плати (за голосування). Тому кожен знає, за що бореться", — резюмує аналітик.

Боротьба з "фейковими новинами" не за горами

Керівник Фундації "Вища школа професійної політики" Олег Вострих звертає увагу на те, що багато хто з депутатів, в тому числі і опозиції, встигли засвітитися у час новорічно-різдвяних канікул на дорогих і жарких курортах світу. Так що відпочилі — вони з новими силами візьмуться до роботи над законопроектами, які проштовхує президент і Кабмін.

"А їх, основних, вже накопичилося в черзі, — підкреслює експерт. — Так що очікуємо проштовхування через ВР закон про продаж землі (який досі по-справжньому не обговорювався з суспільством і фахівцями), а також Трудовий кодекс від міністра Мілованова (який незалежні профспілки охрестили Кодексом про рабство). Ситуація в економіці поки що не радує, а наповнення бюджету в останньому кварталі було далеко не найкращим. Тому в Раді вже почали розглядати законопроекти щодо посилення повноважень фіскалів і обмеження можливостей бізнесу".

Нова влада, за словами Олега Вострих, потрапляє під приціли журналістів і блогерів, які досить прискіпливо ставляться до нової команди, очікуючи від них виконання передвиборних обіцянок. Гострі матеріали з аналізом і висновками не завжди припадають до смаку новим керівникам на Банковій. Так що не за горами, вважає експерт, розгляд законопроектів "про фейкові новини та відповідальність за їх розповсюдження".

"Обмеження свободи слова під вивіскою боротьби з фейками – не нова струмінь в українській політиці, — підкреслює Вострих. — Найближчим часом варто очікувати і змін у Виборче право. Команді президента необхідно вже зараз потурбуватися своїм політичним майбутнім і підготувати плацдарм для другого терміну і фракції в Раді. А всього цього не досягти, якщо немає структури управління на місцях. Так що "децентралізація" з посиленням повноважень президента через префектів і фінансові важелі при показній "свободі" від центру – найближча перспектива".

Експерт припускає, що в цей неспокійний час для світової економіки, а також у світлі розгортання конфлікту на Близькому сході, президенту і його команді доведеться стикатися з безліччю криз в Україні.

"Невдоволення населення через підвищення тарифів на комунальні послуги, зменшення робочих місць, закриття ФОП-ів після посилення тиску на їхню діяльність, розкол з питання продажу землі, відступ на Донбасі і багато іншого, буде змушувати нову команду приймати закони, які підсилюють державу, і обмежують свободи громадян. Збільшення фінансування силовиків і спецслужб, і зменшення бюджетів для медицини, освіти, — прогнозує Вострих. — Турборежим у Верховній Раді, при розколі в монофракції, буде активно продовжено".

На думку експерта, буде посилено тиск на фракцію "Слуга народу" на тлі ймовірного розколу для прискорення прийняття законів.

"У цілому, рік очікується напруженим, насиченим і наповненим активними політичними подіями. Нудьгувати нікому не доведеться!", — резюмував він.

Економіку потрібно запустити

Політичному експерту Антону Кучухідзе важко відповісти, які (хороші чи погані) сюрпризи піднесе Рада. Але не сумнівається, що за низку законопроектів там розгорнеться колосальна "бійня".

"Три принципових законопроекти повинні розглянути найближчим часом (можливо, на цьому тижні). Перший — податкова реформа. Другий — відкриття ринку землі. Третій — легалізація грального бізнесу, — перераховує експерт. — Всі ці законопроекти об'єднує колосальна їх актуальність. При цьому ніхто не знає, в якому кінцевому вигляді їх будуть приймати".

Податкова реформа, за словами Кучухідзе, необхідна, щоб запустити економіку. Але конкретики від уряду і депутатів правлячої партії — вкрай мало.

"Інтереси аграріїв практично не були враховані під час прийняття закону про відкриття ринку сільгоспземель в першому читанні, — продовжує експерт. – Зараз вносять правки, щоб зменшити концентрацію землі в одних руках, щоб не продавати її іноземцям. Але українських аграріїв цікавлять ще й податкові пільги та преференції, які вони можуть отримати. З цим поки теж не все ясно".

Крім того, за допомогою легалізації грального бізнесу можна серйозно наповнити бюджет, зазначає експерт. Проте і з цим законопроектом (особливо в частині оподаткування) на даний момент все дуже туманно.

"Парламент має виконати функцію широкого діалогу, широкої дискусії – і, нарешті, знайти рішення по цих трьох принципових законопроектів", — додав Кучухідзе.

Як повідомляв сайт "Коментарі", законопроект про ринок землі був затверджений до другого читання профільним Комітетом Верховної Ради.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!