Головна Новини Політика рада Земля, референдум і децентралізація: експерти розповіли, які важливі закони можуть прийняти на третій сесії Ради
commentss НОВИНИ Всі новини

Земля, референдум і децентралізація: експерти розповіли, які важливі закони можуть прийняти на третій сесії Ради

За словами експертів, планується ряд кадрових змін у Кабінеті міністрів України, але загрози парламентської кризи – зараз немає

4 лютого 2020, 10:18 comments2767
Поділіться публікацією:
Земля, референдум і децентралізація: експерти розповіли, які важливі закони можуть прийняти на третій сесії Ради

Сьогодні, 4 лютого, стартує третя сесія Верховна Рада України IX скликання. Експерти розповіли виданню "Коментарі", які важливі закони можуть спробувати ухвалити нардепи, та чи існує ризик парламентської кризи.

"Точно буде спроба протягнути закон про відкриття ринку сільськогосподарської землі"

Співголова Громадської ініціативи "Права Справа", історик, юрист Дмитро Снєгирьов вважає гарним доробком на нову сесію те, що 16 січня, перед закінченням другої сесії, Верховна Рада ухвалила в першому читанні закон про легалізацію грального бізнесу.

"Це довело, що президент України Володимир Зеленський і голова фракції "Слуга народу" (СН) Давид Арахамія мають все ж вплив на монобільшість, – говорить Снєгірьов. – Нагадаю, що перше голосування було провалено. Групи противників цього закону були навіть всередині самої провладної фракції. І нове голосування мало дати відповідь на питання, чи вона монолітна? Хто реально господар на Банковій і в стінах парламенту? Голосування відбулося. Відповідне рішення підтримали 260 нардепів. І це можна вважати перемогою команди Зеленського".

За словами експерта, під час третьої сесії ВР дев'ятого скликання ми побачимо голосування за цей закон у другому читанні. Також нардепи спробують проголосувати в першому читанні наріжні закони про медіа та про працю.

"Точно буде спроба протягнути закон про відкриття ринку сільськогосподарської землі, – продовжує Снєгірьов. – І, швидше за все, його протягнуть – з урахуванням невеликих вже озвучених редагувань (в тому числі – зменшення кількості га, які можна брати в одні руки). До речі, схоже на те, що резонансна земельна тема навмисно піднімається в моменти критичних інформаційних піків для Зеленського та уряду. Її використовують як подразник для суспільства — такий собі відволікаючий маневр для зняття пікових навантажень... Швидше за все, нас чекає чергове внесення закону про децентралізацію – з урахуванням зауважень західних партнерів і настроїв українського суспільства, яке розкритикувало два попередніх проекту, де мова йшла скоріше про централізацію, а не про децентралізацію. Перший заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко вже заявив, що даний законопроект буде напрацьований представниками фракцій парламенту разом з Кабміном і Офісом президента".

Парламентського кризи Снєгірьов не прогнозує. Як і швидкої відставки прем'єра і уряду в цілому.

"Народні депутати будуть вносити і готувати законопроект про Референдум"

Політичний експерт Олександр Антонюк вважає, що ключовими законопроектами, які плануються розглядатися на цій сесії, стануть відкриття ринку сільгоспземлі, зміни до Регламенту ВР, а також зміни у Виборчий кодекс.

"Планується робота над зміною в Конституцію України, включаючи скорочення кількості депутатів. Але це дуже далека перспектива, – зазначив Антонюк. – Також народні депутати будуть вносити і готувати законопроект про Референдум, серію законопроектів про народовладдя. В роботі законопроект про медіа, йдуть обговорення".

Крім того, за словами політексперта, планується ряд кадрових змін у Кабінеті міністрів, що теж вплине на порядок денний роботи парламенту.

"В цьому сезоні (виходячи з сьогоднішнього дня) говорити про парламентську кризу вважаю передчасним. Поки що немає для цього передумов", – резюмує Антонюк.

"Розгляд законопроекту про землю має йти разом з якоюсь "кісткою", яку кинуть виборцям"

Політолог, експерт Українського інституту політики Валентин Гайдай вважає цікавим навіть не те, які закони прийме Верховна Рада, а те – скільки проіснує монобільшість.

"Адже у владній вертикалі назріває конфлікт між різними групами впливу, який може торкнутися і парламентської фракції. Ми неодноразово були свідками незлагодженої роботи "Слуг...", провалів з голосуванням", – підкреслює експерт УІП.

З можливих прийнятих законопроектів Гайдай виділяє законопроект щодо ринку землі.

"Можливо саме цей законопроект стане стрес-тестом для "Слуги народу". Адже тут питання не тільки в злагодженості роботи самої президентської фракції, але і в парламентській опозиції, а також опозиції поза парламентом (зокрема, праворадикалах, які можуть намагатися розхитати суспільно-політичну ситуацію в країні якщо не до нового майдану, то хоча б до відчутних акцій протесту). Тому, розгляд і педалювання законопроекту про землю має йти разом з якоюсь "кісткою", яку повинні кинути виборцю, щоб трохи заспокоїти його або відвернути увагу", – вважає політолог.

Такий "кісткою", на думку Гайдая, може бути розгляд законопроекту про реформування самої Верховної Ради шляхом скорочення кількості депутатів до 300.

"Слід зазначити, що якісно на роботу парламенту це не вплине і не допоможе значно заощадити кошти на зменшення кількості депутатів. Але зате може стати хорошим популістським кроком, – говорить експерт. – Тим більше, реформуючи ВР, можна разом з цим протягнути законопроект не тільки про реформу вищого представницького органу, але й місцевих. Тобто, прийняти ще і адмінреформу, яка так потрібна буде Зеленському під місцеві вибори, адже вона здатна зміцнити президентську владу на місцях шляхом введення префектів".

Раніше "Коментарі" писали, що парламентарі сьогодні розглянуть законопроект про скорочення конституційного складу парламенту з 450 до 300 депутатів, а також введення пропорційної виборчої системи.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!