Головна Новини Політика рада Чи буде прийнятий законопроект про ринок землі – прогнози експертів
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи буде прийнятий законопроект про ринок землі – прогнози експертів

На думку експертів, якщо законопроект про ринок землі буде прийнятий, то це станеться не раніше ніж через кілька тижнів

7 лютого 2020, 15:10 comments2825
Поділіться публікацією:
Чи буде прийнятий законопроект про ринок землі – прогнози експертів

Український парламент другий день "зі скрипом" розглядає поправки (їх внесли більше чотирьох тисяч) до законопроекту № 2178-10 про запровадження ринку сільськогосподарської землі. Експерти оцінили для видання "Коментарі" перспективи ухвалення документа в цілому, а також проблемні моменти, через які зараз ламають списи.

"Запуск ринку землі проводиться за дуже консервативним сценарієм"

Експерт економічних програм Українського інституту майбутнього Данило Монін впевнений, що законопроект в поточному варіанті – це і так компроміс. І він буде прийнятий в такому вигляді, оскільки це курирує особисто президент.

"На мою думку, запуск ринку землі проводиться за дуже консервативним сценарієм. Іноземці не можуть купувати нашу землю, це питання буде вирішуватися на референдумі, відповідна норма прописана в законопроекті. У порівнянні з першим читанням, концентрацію сільськогосподарської землі в одних руках зменшили в 20 разів, з 200 тисяч гектарів до 10 тисяч га. Так от, пропоновані 10 тисяч га для великотоварного виробництва – це дохід на рівні 10 мільйонів доларів на рік. А це і близько не великий бізнес. Але противники вважають, що це все одно занадто багато", – зазначає Монін.

За словами експерта, Україна має зараз в основному великотоварне виробництво. А для дрібнотоварного зазвичай необхідно до 1000 га землі.

"Потрібно мінімум три пленарні тижні для того, щоб вийти на фінальне голосування"

Законопроект "Про обіг земель сільськогосподарського призначення має не тільки опонентів в особі фракцій опозиції, профільних аграрних асоціацій і більшості українського народу, що красномовно демонструють результати соціологічних опитувань. Продавлювання проекту 2178-10 не до вподоби і ряду народних депутатів в самій фракції "Слуга народу", — зазначає політолог, керівник Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.

"Особливий тиск відчувають на собі мажоритарники, які мають найбільш близький контакт з виборцями на своїх округах. Саме тому слова голови фракції пана Арахамії про "земельної ночі" перетворилися в банальне перебільшення потенції своєї політичної сили, – каже політолог. – Темп розгляду, взятий вчора парламентаріями, говорить про те, що буде потрібно мінімум три пленарні тижні для того, щоб вийти на фінальне голосування. Цей час буде витрачено на спроби влади змінити ситуацію і домовитися, по-перше, всередині фракції, а по-друге, знайти союзників".

"Збір голосів перетвориться на ювелірну роботу"

Найбільш гідними кандидатами, на думку Чаленко, можуть виступити окремі народні депутати з депутатських груп "За майбутнє" та "Довіра", а також фракції "Голос".

"Припускаю, що в хід піде класичний для української політики інструментарій для переконання – від банальної купівлі голосів, роздачі посад, до використання правоохоронних органів, – говорить керівник ЦАіС. – До кожного буде використовуватися особливий підхід. Припускаю, що збір голосів перетвориться на ювелірну роботу, в разі успіху переговорників ми побачимо на табло не більше 230-235 голосів "за"".

Експерт нагадує, що від прийняття цього закону залежить продовження нашої співпраці з МВФ і прийняття рішення про нову програму розширеного фінансування, яке очікують у першому кварталі цього року.

"Якщо говорити про прямі наслідки, то після всіх доопрацювань проект залишається досить сирим, – вважає Чаленко. – Хоча він і запускає механізм реалізації права громадян України розпоряджатися землею, але залишає ряд дірок, наприклад, для виведення землі в руки великих світових агрохолдингів з допомогою банківських установ. Тому боротьба з документом, підготовленим профільним комітетом до другого читання, має під собою всі підстави".

"Фермери збирають гроші, щоб була можливість купити землю. Люди не вірять, що держава допоможе"

Експерт з питань аграрної політики, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук підкреслює: "ми виступаємо за відкриття ринку сільгоспземлі. Але він має бути цивілізованим. Є два основні моменти, які слід вирішити до прийняття відповідного закону в цілому".

Згідно з проектом, який зараз просувається, ринок землі одночасно відкривають для фізичних та юридичних осіб.

"Цього робити категорично не можна! – впевнений Денис Марчук. – Всі наші західні партнери попереджають, що так ми знищимо свій малий і середній бізнес. Потрібно рухатися поступово. Спочатку слід відкрити ринок тільки для фізичних осіб. Попрацювати так кілька років. Подивитися на результат. Якщо все в порядку, якщо немає рейдерства, то потихеньку переходимо до відкриття ринку землі для юридичних осіб".

Другим важливим моментом експерт вважає те, що президент і уряд повинні гарантувати фінансовий інструмент для вітчизняних аграріїв.

"Поки про це багато говорять, але конкретних пропозицій (де і на яких прийнятних умовах українські аграрії зможуть отримати кредит) – немає. У нас вже є падіння тваринництва. Фермери збирають гроші, щоб була можливість купити землю. Люди не вірять, що держава допоможе. А відкривати ринок землі, коли наша економіка знаходиться в кризовому стані, без відповідного фінансового інструменту для вітчизняних аграріїв, це означає продаж української землі за копійки", – підсумував Марчук.

Як раніше повідомляли "Коментарі", після запуску ринку землі українці можуть залишитися без субсидій.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!