Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
Опоненти чинної влади звинувачують її в тому, що зібравши 30 березня на ряд позачергових сесій сотні нардепів під куполом Верховної Ради (ВР) під час пандемії та карантину, вона створила загрозу не тільки їхньому здоров'ю і життю, але і здоров'ю і життю решти українців. Адже нардепи потім підуть не на обсервацію, а "в люди". Експерти розповіли виданню "Коментарі", наскільки аргументовані ці побоювання – і які можуть бути наслідки.
Громадський діяч, кандидат юридичних наук Сергій Войченко вважає, що після того, як влада запустили на територію України без всякої обсервації десятки тисяч українців, які поверталися з-за кордону (в тому числі – з країн, де вже вирував вірус), вчорашні парламентські посиденьки не завдають особливої шкоди.
"При цьому кожен з депутатів повинен бути відповідальним і розуміти, якщо дійсно є ризики, то він повинен залишитися вдома, – підкреслює Войченко. – Але не збирати ВР, не працювати органу, який фактично є єдиним законодавчим органом в країні, в цій ситуації, коли потрібно приймати швидкі (і не завжди популярні) рішення, було б абсолютно нерозумним. Питання ж якості прийнятих рішень залишив би поки відкритим..."
Політичний експерт, директор Communication group Володимир Манько підкреслює, що ініціатором зборів ВР у позачерговому режимі був президент Володимир Зеленський. Який і сам вчора з'являвся в залі засідань.
"Працювали так, що аж антивірусні маски спадали з облич, – зазначає Манько. На початку засідання усі були в масках, а під вечір – вже не всі. А перебування в закритому приміщенні в протягом тривалого часу ставило під загрозу і тих, хто в масках".
Експерт нагадує, що нардепи прийняли ряд законів, спрямованих на подолання розповсюдження вірусу (так, на час карантину завозити засоби боротьби з вірусом стане легше, а вивозити – заборонили, а той, хто цього не зрозумів – потрапить під кримінальну відповідальність), прийняли в першому читанні т. з. "антиколомойський закон" (тепер ПриватБанк повернути колишнім власникам не вдасться, але не пропав шанс вибити з держави компенсацію у грошах) і в цілому – закон про ринок землі (тема для окремої розмови).
"Ще змінили міністрів фінансів і охорони здоров'я, – продовжує Манько. – У ситуації, коли на боротьбу з вірусом виділяти величезні асигнування, знайшлися зацікавлені особи, щоб контролювати ці гроші. Через руки зазначених міністрів незабаром пройдуть мільярди бюджетних коштів та коштів МВФ. Хтось подбав, щоб ці руки були наближеними до нього... Так як вимоги МВФ виконуються, переговори з фондом буде продовжено з великою перспективою отримати транш. Тому на час розповсюдження вірусу, карантину та стагнації економіки будемо з підтримкою. Разом з тим, держборг зросте і віддавати доведеться майбутній владі. Не хотілося, щоб землею".
Експерт запевняє, що переживає за здоров'я депутатів.
"Оскільки карантинного режиму вони, за великим рахунком, не дотримувалися, як би не сталося так, що слуги народу (тут без лапок, тобто безвідносно до назви фракцій) захворіють, атаковані вірусом, – пояснює Манько. – Наслідком може бути параліч законодавчого органу, що дуже небажано в такий критичний час. А провести перевибори у карантин буде неможливо".
Доктор права, адвокат Іван Ліберман вважає, що нардепи повинні так само, як і весь народ, працювати віддалено. І не відвідувати Верховну Раду, бо є ризик, що можуть бути носіями коронавірусу (або стати ними під час засідання) з подальшим поширенням його в своїх округах.
"При цьому у світі наразі, наскільки мені відомо, не існує експертних установ, які б однозначно довели, що саме ця людина заразила когось. Встановити причинно-наслідковий зв'язок (від кого або від чого сталося зараження) неможливо. Так що ніколи депутати не понесуть відповідальність за свої дії", – говорить Іван Ліберман.
У той же час, підкреслює доктор права, слід розуміти, що дивлячись на багатогодинне засідання сотень депутатів, звичайні українці можуть прийти до висновку, що ситуація в епідеміологічному плані – не критична.
"В результаті громадяни можуть розслабитися, знизити режим самоізоляції, дозволивши зробити те ж саме своїм рідним і близьким, – зазначає експерт. – А це вже може збільшувати ризик поширення коронавірусу в Україні".
Раніше "Коментарі" писали про наслідки скандального закону щодо ринку землі.
Новини партнерів
Новини