Coinspot 24.02.2020

BTC/USD

9 795,04

ETH/USD

249,41

LTC/USD

70,61

НБУ 24.02.2020

USD/UAH

24,47

EUR/UAH

26,52

RUB/UAH

0,39

Рубрики

МЕНЮ

Головна Новини Суспільство події День Соборності: експерти назвали умови для справжнього єднання
НОВИНИ Всі новини

День Соборності: експерти назвали умови для справжнього єднання

Експерти вказують на провину політиків і погану освіту у відсутності єдності

22 січня 2020, 14:21 667
Автор:

• Мария Чиренко

День Соборності: експерти назвали умови для справжнього єднання

Сьогодні, 22 січня, відзначається День Соборності України. Але країна не виглядає об'єднаною. Швидше – навпаки.

Чому так відбувається, і що можна (потрібно) зробити, щоб унітарність, єдність, соборність були не просто лозунгами, які люблять використовувати політики, а стали реальністю, виданню "Коментарі" розповіли експерти.

Розпад СРСР став травмою

Політолог, голова платформи Єдиний координаційний центр Олег Саакян зазначає, що соборність - це певний стан суспільства, який вимагає постійних зусиль, інтеграції через побудову картини спільного майбутнього, принципів, цінностей, символів, які несуть за собою смисли спільності.

"У нас є чітке усвідомлення потреби соборності. Але немає важливих відповідей. Потрібні актуальні смисли, які б відповідали на питання: "Навіщо нам бути РАЗОМ? Хто такі МИ – РАЗОМ? Хто такий Я як українців в цьому МИ?". Пройшов вже 101 рік після першої символічної перемоги на шляху до соборності, єднання. Але пошук відповідей на ці питання залишається актуальним і сьогодні", - підкреслює політолог.

За словами Олега Саакяна, ми бачимо зараз жорстокість політичної боротьби під впливом війни та інших травмуючих подій. Все це призводить до спроб розділити українське суспільство.

"Останній електоральний виток показав, що в суспільстві пройшов новий вододіл – між більш пасивним більшістю і більш активною меншістю, - продовжує експерт. - Незважаючи на довгоочікуваний розпад СРСР і подальшого здобуття Україною незалежності, для багатьох це стало травмою, яку ми проживаємо досі. Постановка питання МИ ЄДИНІ, КОЛИ СИЛЬНІ, А СИЛЬНІ, КОЛИ ЄДИНІ – це швидше мета, ніж відповідь. Що говорить про те, що політеліта України ще не готова запропонувати зрозуміле бачення маршруту в напрямку реальної соборності".

Потрібно виховувати громадянина

Соціолог Павло Кутуєв підкреслює, що ми живемо в епоху національних держав, які в якійсь мірі всі є націоналістичними. Виходячи з соціологічного визначення нації, ми — націоналісти.

"Національні держави сформувалися в результаті непростої, часто кривавої історії. І Україна в цьому сенсі - не унікальна", - зазначає соціолог.

Павло Кутуєв підкреслює, що Україна – країна багатопланова, з великим історичним, культурним, соціально-економічним розмаїттям. І щоб досягти соборності потрібно зробити дуже багато.

"Важливо розуміти, що інтеграція – це процес, що веде до стану, якого в ідеальній формі досягти неможливо, - пояснює соціолог. - Так що потрібно постійно працювати над соборністю".

Важливим пунктом в цьому сенсі експерт вважає забезпечення мобільності українців всередині країни.

"Українці мало спілкуються між собою, мало бачать, як живуть інші регіони, - зазначає Кутуєв. - Цьому заважає нерозвинена інфраструктура. Умовно кажучи простіше полетіти в Рим чи Париж, ніж проїхатися зі Львова до Харкова. І такий стан речей не сприяє єднанню".

Крім того, соціолог вважає найважливішим якісну громадянську освіту зі шкільної лави.

"В учнів потрібно виховувати громадян, які розуміють, в якій країні живуть, її непросту історію і непрості зв'язки між різними регіонами України. Але подібні якісні програми відсутні, що є черговим індикатором кризи української освітньої системи, - упевнений Кутуєв.- Слід якомога швидше усвідомити необхідність таких речей, реалізувати їх, видавши якісний підручник. Поки ж ми згодовуємо школярам дуже неякісний продукт. Нічого крім відторгнення ідей важливості громадського цивільного життя подібні підручники не викликають".

Туго з історією

Кандидат політичних наук, політичний експерт Дмитро Гаврилюк, нагадує слова ідеолога українського консерватизму В'ячеслава Липинського, який сказав на початку минулого століття: "Ніхто нам не збудує держави, коли ми самі її собі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути".

"Я вважаю, що сьогодні, і в майбутньому пріоритет відповідальності за свою державу мають ставити собі самі українці, - зазначає Гаврилюк. - Ключова помилка громадянського суспільства останнього часу в тому, що воно дало після Майданів (без громадянського аудиту, не проведеного по всій владній ланці держави) безстроковий карт-бланш політикам на "хоч якісь реформи". Не меншою помилкою був наступний саботаж реформ з боку окремих політиків, нераціональна кадрова політика".

Відповідаючи на питання, що робити заради реального об'єднання країни, експерт найважливішим пунктом називає - перестати скаржитися на "втому від війни з Росією".

"Ніхто з нормальних, думаючих громадян не думав що за рік, два протистояння з РФ завершиться, - підкреслює Гаврилюк. – Цю війну Росія веде проти України вже кілька століть. А для тих, у кого туго з історичними знаннями, з початку незалежності нашої країни. За цей час Росія не втомлювалася штампувати проросійських політичних "троянських коней", інвестувати мільйони рублів в деструктивну по відношенню до Україні інформаційну політику. Все це призвело до військової гібридної агресії на сході України і в Криму".

Також політолог вважає необхідним електорально "помножити на нуль" всі політичні сили, коефіцієнт корисної дії яких для соборної України дорівнює нулю, а рівень політичної і репутаційної дискредитації можна порівняти з Вавилонської вежею.

"Ми маємо чітко для себе розуміти, які політичні групи в Україні у даний момент є проросійськими. І усвідомлювати, що їх деякі проукраїнські декларації є політтехнологічно симуляцією - вважає Гаврилюк. - На всіх виборах слід ретельно дивитися не тільки на конкретного кандидата, партійну прописку і причесану політтехнологами біографію, але й на можливий "корупційний шлейф кандидата" і його ККД на різних посадах, на динаміку його відмов, забування його політичних обіцянок та виконання інших, не менш актуальних для виборців".

Експерт закликає інвестувати в нові політичні сили, підтримувати порядок у громаді, у своєму місті, в регіоні.

"Чоловіки мають вивчати основи цивільної оборони. Всім громадянам на зайвим буде проводити щоденну роботу над інтелектуальним рівнем, підвищувати свою правову і політичну обізнаність, вчитися і вчити інших відокремлювати правду і фейк в інформаційних повідомленнях, - каже Гаврилюк. - Потрібно підтримувати українську армію, в тому числі через волонтерів. Треба берегти свою мову, аналізувати помилки влади з початку незалежності, попереджати ці помилки (в тому числі з допомогою мітингів, протестів) у майбутньому. Бути патріотами, готовими йти на компроміси, але не за рахунок життів інших українців".

Як повідомляв сайт "Коментарі", сьогодні, 22 січня, відзначається День соборності.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини партнерів

Новини

????????...