Уряд продовжив карантин: чого чекати українцям

Уряд України продовжив карантин, введений через ситуацію з коронавірусом, до 22 травня. Але при цьому пом'якшило його в певних сферах. Експерти оцінили для видання «Коментарі» це рішення

Кабмін дозволив роботу з 11 травня парків, скверів, зон відпочинку, музеїв, бібліотек, стоматологів, аудиторів, адвокатів, нотаріусів, перукарських, манікюрних, педикюрних салонів, салонів краси, літніх майданчиків кафе і ресторанів, роботу закладів громадського харчування на винос, оптову та роздрібну торгівлю непродовольчими товарами (крім зон розваг та харчування, дитячих зон в торгово-розважальних центрах), тренування у командних видах спорту для професійних команд на закритих базах, сервіс побутової техніки. Все – при дотриманні протиепідемічних заходів.

"Прогнозувати повне зняття карантину неможливо"

За словами політичного аналітика, економіста Дениса Гаєвського, ситуація розвивається так, як і передбачали незалежні експерти.

"Спочатку було зрозуміло, що рано чи пізно в нашій країні економічні моменти почнуть брати верх над епідемічною ситуацією, – говорить експерт. – Україна, на відміну від Китаю, США і більшості країн ЄС, не має можливості вирішувати економічні проблеми, викликані карантинними заходами. У нас спостерігається катастрофічне падіння рівня доходів населення, різкий ріст безробіття. До того ж, українці менш дисципліновані, ніж ті ж китайці, американці чи європейці. І карантин – в силу різних обставин – в Україні порушується. Так що його, безумовно, слід пом'якшити. До того ж, зіграло роль вибіркове застосування карантину. Та сама несправедливість, яка вивела на вулиці з протестами представників, насамперед малого бізнесу. Вони обурювалися, чому великим торговельним мережам дозволяють працювати, а малому бізнесу виписують штрафи за спробу відновити господарську діяльність. В уряду просто не було вибору – довелося пом'якшувати карантин. При цьому продовжуючи його".

Денис Гаєвський вважає, що чергове продовження карантину – не останнє.

"Щодоби у нас фіксується понад 400 хворих, – нагадує експерт. – Враховуючи, що проводиться вкрай мала кількість тестів, реальна картина з інфікованими явно ще гірше. Так що говорити про якісь точні терміни закінчення карантину – неможливо. Але навіть якщо його знову продовжать, буде і чергове пом'якшення заборонних заходів".

"Люди можуть перестати виконувати рішення уряду"

"Уряд продовжив карантин до 22 травня, поступово зменшуючи його умови. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль оптимістично відгукнувся про ситуацію із захворюваністю в Україні. Він навіть зазначив законослухняність українців в дотриманні заходів карантину. Хоча тут повинно бути зрозуміло інше. Якщо влада приймає адекватні рішення, то і громадяни виконують їх", – зазначає політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку, кандидат філософських наук Юрій Подорожній.

За словами експерта, в уряді розуміють, що не варто ускладнювати ситуацію з карантином, коли люди просто перестануть виконувати рішення уряду.

"Тим більше, що тригером на завершення карантину і хисткому компромісу влади і суспільства став "слуга народу" Микола Тищенко (мова про його працюючий ресторан "Велюр" – прим. ред.). Людей обурило, що представник влади абсолютно хамським чином порушує обмеження. Власне, народний депутат запустив процеси руйнування з працею збудованих владою заходів щодо захисту людей від коронавірусу", – підкреслює Подорожній.

Додала масла у вогонь і ситуація з нібито гуманітарною допомогою з Китаю і зустріччю президентом Зеленським літака "Мрія". Рейс на перевірку виявився не без комерційної складової, що осів на полицях торгової мережі "Епіцентр", робота якої також викликає масу питань.

"Тому не анонсоване засідання уряду в терміновому порядку і впроваджує заходи з ослаблення карантину, – впевнений Юрій Подорожній. – Проте всі чудово розуміють, що поки не буде знято заборону на роботу громадського транспорту, пасажирських перевезень, країна буде паралізованою".

На думку політтехнолога, карантин можна припиняти або посилювати, маючи статистику за хворими продавцями в супермаркетах.

"Адже вони були у найбільшій контакті з населенням – і ситуація з ним показова, – пояснює Подорожній. – На відміну від досі катастрофічної ситуації з медиками, які контактують з хворими і знаходяться в особливій зоні ризику. Я вважаю, що рішення уряду повинні прийматися не у зв'язку з політичною чи громадською необхідністю, а на основі статистики і рішень фахівців-епідеміологів".

"Карантин як метод боротьби з малим бізнесом"

Економічний експерт Владислав Банків впевнений: всі карантинні заходи показали абсолютну неспроможність і неефективність нашого уряду.

"Економіці країни завдано збитку, який матиме вплив на її розвиток на кілька років, – підкреслює експерт. – Прямі втрати бюджету склали кілька десятків мільярдів гривень. Збиток, нанесений приватному сектору, не піддається обчисленню. Замість проведення заходів з доведеною ефективністю влада використовувала карантин як інструмент боротьби з дрібним та середнім підприємництвом. Дозволяючи роботу бізнесу олігархів (цілком можливо – на корупційній основі) і вбиваючи на корені малий і середній бізнес".

Владислав Банків нагадує про заборону перебувати на свіжому повітрі з одного боку – і сотні покупців в епіцентрах, мережевих супермаркетах, в обмеженому закритому просторі – з іншого. Про непрацюючі вуличні кав'ярні, але – заповненому відвідувачами ресторані народного депутата. Про заляканих громадян (які навіть перебуваючи в поодинці у власній машині надягають маску), та групу поліцейських, відверто ігнорують вимоги карантину.

"Навіть повне скасування карантину, не в змозі швидко виправити ситуацію, не кажучи про часткову, – вважає економіст. – Пройде досить багато часу, перш, ніж країна оговтається від неадекватних дій нашого уряду і зможе заповнити втрату розкрадених коштів чиновниками на "боротьбі з пандемією"".

Як повідомляв портал "Коментарі", 11 травня в Україні послаблять карантин, і свої двері відкриють салони краси, ресторани на винос, оптова та роздрібна торгівля непродовольчими товарами і багато іншого. Про новий режим, в якому українцям доведеться жити і працювати, як мінімум, до 22 травня, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.