Головна Новини Суспільство робота і кар'єра Сорос щось знає: чи збудеться прогноз про розвал Євросоюзу
commentss НОВИНИ Всі новини

Сорос щось знає: чи збудеться прогноз про розвал Євросоюзу

Експерти проаналізували для порталу «Коментарі» заяву мільярдера Джорджа Сороса, що пандемія коронавіруса Covid-19 може зруйнувати Європейський союз

13 травня 2020, 13:13 comments2976
Поділіться публікацією:
 Сорос щось знає: чи збудеться прогноз про розвал Євросоюзу

В інтерв'ю британському виданню Independent Сорос не виключив, що ЄС досі не оформив себе в статусі повноцінного союзу. А тому може зруйнуватися вже після завершення пандемії коронавіруса – або навіть раніше.

"Євросолідарність під питанням"

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вважає малоймовірним, що ЄС зруйнується найближчим часом. А от цілком може ослабнути.

"Ми бачимо, що основним суб'єктом боротьби з коронавірусом є національні уряди, окремі держави, а не Єврокомісії або загальна консолідована позиція керівництва ЄС, – зазначає Вадим Карасьов. – Закриття кордонів, припинення авіасполучення, введення надзвичайного стану, особливого режиму перебування на вулиці, тих або інших карантинних заходів... Кожна країна діє по ситуації саме в ній. Кожен виживає поодинці. І це ставить під питання горезвісну європейську солідарність".

Експерт нагадує про перипетії з перехопленням медичних масок, про скарги Італії на те, що соратники по ЄС не прийшли до неї на допомогу в найважчі дні, коли країна потрапила під удар коронавирусной інфекції.

"В торгівлі, в економічних питаннях ЄС демонстрував функціональність, – підкреслює Вадим Карасьов. – Єдині кордони, ринок робочої сили, ринок капіталу надає ЄС економічну динаміку і привабливість. Але в ситуації з коронавірусом, коли закриваються кордони, наноситься удар по повноцінному ринку праці, а ставка робиться на національні медичні інститути, ЄС як солідарна структура просідає, провисає, буксує. І фактично не працює, коли справа стосується тієї ж загальної медичної політики, політики протидії епідемічних загроз. Чи призведе це до розпаду ЄС? Навряд чи. Виходити з нього ніхто не збирається. Але якщо пандемії будуть повторюватися, якщо піде друга, третя хвиля, то загроза розвалу Євросоюзу, озвучена Соросом, виявиться не занадто перебільшеною".

"Сорос хоче заробити на зниженні курсу євро"

За словами політичного експерта, дипломата Вадима Трюхана, ЄС за час свого існування пережила вже не один десяток криз. І завжди виходив з них лише сильніше.

"Пандемія коронавіруса, дійсно, є безпрецедентним викликом для всього світу. І Європа – не виняток. Однак запас міцності, який створювався європейцями протягом десятиліть, дозволяє з оптимізмом дивитися в майбутнє. Тому розвалу ЄС не буде, – впевнений Вадим Трюхан. – Більш того, швидше за все відновиться подальше розширення ЄС за рахунок балканських країн, а в перспективі – учасниць політики Східного партнерства, в тому числі України".

Крім того, наголошує дипломат, ЄС активізує свої зусилля, спрямовані на розвиток більш тісних відносин, в першу чергу торгово-економічних, з тими країнами та регіонами світу, які демонструють значний потенціал до розвитку. Зокрема – з Китаєм, Індією, африканськими державами, тощо.

"А те, що Сорос зробив таку заяву, може свідчити про одне, – він грає на зниження стабільності валюти ЄС – євро, намагаючись на цьому заробити. Не більше, і не менше", – реюзмирует політексперт.

"Причин для існування ЄС більше, ніж для його розпаду"

Політолог Андрій Окара підкреслює, що Сороса навряд чи можна вважати великим любителем ЄС. І просто так він нічого не робить. Значить, його дії так чи інакше мають певну мету. Але навряд чи подібні випади сприяють розвалу Євросоюзу, упевнений експерт.

"До речі, Сорос не перший робив припущення про можливий розвал ЄС в результаті коронавірусу і наслідків пандемії. У російських ЗМІ такі "вкидання" робили ще на початку епідемії, коли почалося зростання смертей в Італії, коли з'явилися "внутрішні межі", а європейська солідарність, здавалося б, зійшла на "ні". В якійсь мірі такі випади були обгрунтовані. Однак ЄС, як мені здається, так само як євросолідарність, виявляться сильнішими коронавіруса і викликаних ним подій", – вважає Андрій Окара.

Він нагадує, що ЄС виник як спроба спочатку Західної Європи, а потім вже Центральної і Східної, побудувати на основі солідаризму якусь систему економічної та політичної взаємодопомоги. У тому числі з'явилися чотири відомі європейські свободи переміщення товарів, капіталів, послуг і людей.

"Специфічний удар по ЄС було завдано Брекситом, в результаті якого з освіти виходить Англія, яка і так в Євросоюзі виглядала відокремленим елементом (в Шенген не увійшла, валюту свою залишила, в політичному відношенні – виділялася). Лідерство перемістилося до  Німеччини і Франції, які то і діло з'ясовують, хто з них крутіший, – зазначає політолог. – А тут ще і коронавірус, що тягне за собою економічну кризу. Все це – серйозна перевірка європейської солідарності на міцність. Закриті кордони, відособлена боротьба з пандемією, безумовно, наклали відбиток".

І все ж Андрій Окара вважає, що причин для подальшого існування ЄС більше, ніж для його розпаду.

"ЄС – це загальний ринок. І він, мабуть, головний аргумент за існування цього союзу, – говорить експерт. – Всі обмеження і тертя, які виникли в останні два місяці, не є незворотними. Всі свободи і досягнення ЄС в тому чи іншому вигляді відновляться. І Євросоюз встоїть. Розуміння загального блага від нього – більше, ніж всі проблеми, які існують".



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!