Загадка здоров'я Кім Чен Ина: що буде з Північною Кореєю

Експерти розповіли виданню «Коментарі», до чого може призвести хвороба корейського лідера

У ЗМІ активно розганяють тему можливої зміни влади в Північній Кореї (КНДР). Нібито на чолі країни замість нинішнього лідера Кім Чен Ина (повідомляється про його погане самопочуття, хоч в Пхеньяні запевняють, що він "медитує") стане його молодша сестра Кім Е Чжон.

"Тотальна закритість - грунт для домислів"

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов підкреслює, що фейки виникають тоді, коли країна закрита і немає достовірної інформації. А Північна Корея – одна з найбільш закритих держав, де і влада – одна з найбільш закритих, кастових.

"Така тотальна закритість – відмінна грунт для появи різного роду домислів, версій, як правило, конспирологического характеру, – пояснює експерт. – А якщо домисли не спростовуються, що через якийсь час вони починають циркулювати вже як якась "інформація"... Що стосується хвороби Кім Чен Ина та можливої зміни влади, тут важливо зрозуміти – для реальних змін в Північній Кореї міняти треба не керівника, а систему влади. Закриту, жорстку, кастову. І навряд чи зміна сестри на брата щось суттєво змінить у структурі північно-корейської державності. По суті, там зараз неомонархия, яку вибудувала сім'я Кімів. Влада передається по родинній лінії. Йде придушення будь-яких форм опору, особливо всередині еліт".

У той же час, зазначає Вадим Карасьов, нове покоління Кімів розуміє, що ситуація тотальної закритості ризикована з економічної точки зору. До того ж, у наш час глобалізації, хоч і купированою коронавірусом і карантинними заходами, неможливо повністю закритися від світу.

"Поруч є Південна Корея, яка багато в чому стала еталоном для деяких і в Північній Кореї – як приклад успішної держави, – продовжує директор ІГС. – Нове покоління Кімів прагматичніше, ніж їх дід, які створював Північну Корею в умовах боротьби двох Корей – комуністичної та капіталістичної. І при кожній зміні влади, думаю, будуть певні послаблення. Не варто забувати і про те, що ситуація на корейському півострові багато в чому обумовлена тим, що тут зійшлися інтереси багатьох ключових гравців – Китай, США, Японія, Росія. І ситуація всередині Північної Кореї, як і навколо неї, продовжує залежати від геополітичних розкладів. В тому числі – після коронавирусного кризи, в поствирусную епоху, коли сформується новий світовий порядок".

"Новий шанс для КНДР"

Керівник Центру військово-правових досліджень, адвокат Олександр Мусієнко звертає увагу, що все більше джерел підтверджують інформацію про те, що лідер Північної Кореї перебуває в комі після медичної операції.

"Повідомляється, що стан його здоров'я значно погіршився. Я схильний думати, що це – правда, – зазначає Олександр Мусієнко. – А якщо це так, можливо, у Північній Кореї з'явиться шанс хоча б послабити жорсткий комуністичний авторитарний режим, які там є. А в ідеалі – взагалі позбавитися від нього – і рухатися в бік проведення реформ, дотримання прав людини. Відкриватися світу. Перетворюватися на ще одного Азіатського тигра. Це може бути шансом перетворитися на нормальну демократичну, економічно успішну країну. Інша справа – чи скористається їм Північна Корея?"

На думку експерта, зараз всередині північно-корейської партійної верхівки, усередині їх так званих еліт, тривають суперечки з приводу того, яким чином і кому може перейти влада. І багато чого буде залежати від того, чи готовий реформувати країну той, хто цю владу отримає.

"Особливих змін чекати не варто"

На думку політичного експерта Дмитра Воронкова, той факт, що Кім Чен Ин пропустив святкування дня народження засновника КНДР Кім Ір Сена, вказує, що інформація про важкому стані північно-корейського лідера – не безпідставна.

"Що стосується ймовірної зміни влади, то тут складно прогнозувати в силу того, що не зрозуміло якої політики дотримується його сестра, яку готують на зміну Кім Чен Ину, – зазначає експерт. – Але потенційно це могло б стати відправною точкою для поновлення активного діалогу з США і налагодження відносин. Оскільки будь-яка зміна влади апріорі сприймається в геополітиці як шанс для перезавантаження будь-яких конфліктних відносин. Так само було б цікаво подивитися на політику нової влади в питанні відносин з Південною Кореєю. Чи нова влада буде лобіювати тему об'єднання?"

Дмитро Воронков вважає, що вже з перших кроків нової влади (якщо це відбудеться) буде зрозуміло, чи варто очікувати якихось радикальних змін в геополітиці.

"Варто враховувати консервативність КНДР і комуністичну ідеологію. З урахуванням цього, я б не чекав особливих змін. Втім, може виявитися і гендерний аспект, – зазначає експерт. – Я маю на увазі, що жінка все ж схильна до більш емоційного прийняття рішення, а у певних питаннях – більш лояльна".

Як повідомляв портал "Коментарі", в столиці КНДР Пхеньяні повідомили про те, що лідер держави Кім Чен Ин знаходиться в глибокій медитації.