Головна Новини Світ США Заява Трампа по Ірану: чого варто чекати в майбутньому
commentss НОВИНИ Всі новини

Заява Трампа по Ірану: чого варто чекати в майбутньому

Експерти розповіли виданню «Коментарі», чого можна очікувати на розпеченому Близькому Сході після «іранського звернення» президента США Дональда Трампа

9 січня 2020, 10:38 comments4042
Поділіться публікацією:
Заява Трампа по Ірану: чого варто чекати в майбутньому

Політичний експерт, директор Communication group Володимир Манько підкреслює, що вчорашню заяву президента США всі чекали, затамувавши подих. Адже після ракетної атаки з боку Ірану на американських військових, розташованих в Іраку, найпотужніша країна світу повинна була б дати адекватну і переконливу відповідь.

"Але Дональд Трамп під час заяви для преси виглядав швидше як голуб миру, — зазначає експерт. — Він запевнив, що ніхто з американських військових не постраждав під час атаки. І в черговий раз назвав Іран спонсором тероризму, нагадавши про знищення генерала Сулеймані (командувач спецслужбами "Аль-Кудс" іранського Корпусу вартових іранської революції Касем Сулеймані і заступник глави іракського шиїтського ополчення Абу Махді аль-Мугандіс були минулого тижня знищені ракетним ударом американців в районі аеропорту Багдада – прим. ред.). Трамп запевнив, що не допустить нуклеаризації Ірану та звинуватив свого попередника — демократа Обаму — в підписанні нерозумною ядерної угоди і оголосив про подальші санкції. Також Трамп звернувся до НАТО з проханням брати більш активну участь у процесі в регіоні".

Володимир Манько робить висновки, що Штати поки відмовляються від подальших військових акцій проти Ірану. Останнє слово в цьому нетривалому протистоянні, на його думку, залишилося за іранцями.

"У чому причина такої позиції США? По-перше, вдалося ліквідувати Сулеймані і тим самим завдати відчутного удару по іранським силам, — вважає експерт. — Ліквідація сталася з допомогою високоточної зброї — і це сигнал усім, хто бажає смерті Америці — з ними може статися те ж саме. По-друге, оголошено про подальші санкції. А звуження економічних можливостей країни може завдати часом більш відчутної шкоди, ніж ракетні обстріли її об'єктів. По-третє, адміністрація США розуміє, що нанесення масованих ракетних ударів по Ірану призведе до активізації терористів смертників  у всьому світу — і насамперед у самій Америці. Будуть вибухати бомби, гинуть мирні американці. Бо тільки таким чином Іран може відповідати США".

"Час для війни з Іраном зараз — не найкращий"

"Оскільки в заяві Трампа звучала виборча риторика (звинувачення попередників і акцентування на економічних і військових успіхи за нинішньої влади), це свідчить, що фактор виборів теж впливає на прийняття рішення. Швидка і ефективна ракетна війна проти Ірану якщо і можлива, то ближче до виборів, — припускає експерт. — Зараз Трамп відступив. Розумне рішення? Скоріше так. Але подальший хід подій буде залежати не тільки від США, а й від Ірану. Влаштує Тегеран, що, незважаючи на втрату Сулеймані, останнє слово залишили за ним? Якщо ні, то протистояння буде продовжено".

Аналітик, політтехнолог Олександр Кочетков вважає вкрай невдячною справою прогнозувати розвиток ситуації, в якій беруть участь, з одного боку, імпульсивний президент США Дональд Трамп, а з іншого — релігійні фанатики Ірану, які не надто дружать зі здоровим глуздом. Тим не менш – для "Коментарів" експерт дав свій прогноз.

"Знищивши генерала Сулеймані, Трамп досяг політичної мети: продемонстрував свою твердість у відстоюванні американських інтересів і перемкнув увагу американського суспільства зі свого імпічменту на ситуацію на Близькому Сході, — підкреслює Кочетков. — Іран, обстрілявши дві бази в Іраку з американцями, теж проявив бойовий дух".

Але серйозно воювати зі Штатами Іран, зрозуміло, не готовий, відзначає аналітик. Іран не хотів би навіть, щоб американці обстріляли їх військові об'єкти, як пообіцяв Трамп.

"Так що, швидше за все, з боку Ірану справа обмежиться масовими демонстраціями і грізними заявами в адресу США, а Штати обмежаться економічними санкціями, — припускає Кочетков. — При цьому Іран буде продовжувати свою агресивну політику по відношенню до сусідів (насамперед, Сирії та Іраку), а також можливі військові акції проти Ізраїлю у вигляді чергових ракетних ударів у виконанні підтримуваних Іраном терористів".

"Напруженість нікуди не дінеться"

Політичний експерт Руслан Бизяев нагадує, що все почалося з виходу США з ядерної угоди з Іраном.

"Аргументували тим, що Тегеран нібито не виконує свої зобов'язання. Але, по суті, Штати просто домагалися того, чого хотіли. Адже те, що відбувається зараз на Близькому Сході, в якійсь мірі влаштовує США, Ізраїль, РФ, Туреччину. І не влаштовує радикально налаштовану частину Ірану і Китаю, — каже Бизяев. — Загиблий Сулеймані не тільки сконцентрував у себе величезну владу, але і, за повідомленнями ряду ЗМІ, був провідником китайської політики на Близькому Сході взагалі і в Ірані зокрема. У тому числі щодо тіньового ринку нафтопродуктів".

Напруженість у регіоні, на думку полтиэксперта, нікуди не дінеться.

"В Іраку — складна ситуація. Парламент прийняв рішення про виведення військ США, але Трамп заявив: ми вбухали купу грошей, в тому числі, в свої бази, так що нікуди не підемо. У той же час деякі союзники американців по НАТО хочуть вивести свої війська з Іраку. Так що напруга створюється ще й всередині Альянсу", — зазначає Бизяев.

Але війни, за словами політексперта, не буде. Вона зараз не потрібна нікому. Особливо боїться Європа: їй потрібно за всяку ціну загасити пожежу, інакше буде нова хвиля біженців, а європейці ще від сирійської ніяк не відійдуть.

"Трамп виступив вчора у властивій йому манері. Витиснув із ситуації максимум. Показав що він крутий хлопець, який може "мочити" терористів. Це робиться, в тому числі, під вибори. Таке собі вибивання козирів у його опонентів-демократів, яких він звинуватив у створенні ситуації на Близькому Сході", — резюмує Бизяев.

Як повідомляв портал "Коментарі", влада США запропонувала Ірану прямі перемовини.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Новини партнерів


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!