logo_ukra

Coinspot 03.07.2020

BTC/USD

9122.21

ETH/USD

227.59

LTC/USD

41.02

НБУ 03.07.2020

USD/UAH

27.35

EUR/UAH

30.77

RUB/UAH

0.39

comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

ДУМКИ

Геннадий Рябцев: Чому відбувається і чим небезпечно закриття шахт на Донбасі

27-05-2020 10:05

Геннадий Рябцев

В окремих районах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО – тимчасово непідконтрольна українській владі частина Донбасу) стартувала «програма по реорганізації вугільної галузі». Згідно із заявою окупаційної влади, вона ґрунтується на досвіді РФ. Ситуацію проаналізував для порталу «Коментарі» фахівець з питань державної політики в паливно-енергетичному комплексі, доктор наук з держуправління, кандидат технічних наук, професор Геннадій Рябцев

"У 2014 році на непідконтрольної українському уряду території залишилося 85 шахт всіх форм власності (57% від їх загальної кількості). На них добувалося близько 40% всього українського вугілля.

Після початку бойових дій, щонайменше, сім шахт були зруйновані. Інші функціонували в режимі підтримки життєдіяльності. І якщо в 2015-2017 роках видобуваєме на них вугілля ще було затребуване українськими ТЕС, які працювали на антрациті, то з січня 2017 року переміщення вантажів через лінію розмежування було повністю припинено, а тіньові схеми, в основному, зруйновані.

У свою чергу, санкції, введені проти російських та офшорних трейдерських компаній, поставили хрест на перспективах поставок донецького вугілля в Туреччину та інші країни. В результаті витрати на підтримку шахт ОРДЛО в працездатному стані перевищили надходження від продажу вугілля місцевим і російським споживачам.

Зростаючі борги підприємств і нещодавні страйки, в першу чергу на непідконтрольної українському уряду частині Луганщини, показали, що пускати ситуацію на самоплив небезпечно. У зв'язку з цим "владою" було прийнято рішення про реструктуризацію, а, фактично, про закриття збиткових шахт.

Сьогодні складно зрозуміти, чи достатньо у "адміністрації" так званих "ДНР" і "ЛНР" ресурсів, щоб забезпечити реабілітацію шахтарів і їх сімей після закриття підприємств, більшість з яких є місько- і бюджетоутворюючими. Аналогічні рішення на підконтрольній частини України не приймаються як раз із-за нестачі коштів на реалізацію програм підтримки цієї категорії громадян.

Якщо оголошена реструктуризація буде здійснена в повному обсязі, це зробить неможливим відновлення видобутку вугілля в обсягах 2013 року після врегулювання конфлікту в майбутньому.

Не слід забувати й про екологічні загрози. Незалежні експерти нещодавно аналізували стан навколишнього середовища на Донбасі з української сторони. Висновки були невтішними. Як виявилося, вирішити екологічні проблеми, що виникли в результаті руйнування шахт з-за військових дій, їх затоплення, просідання ґрунту, забруднення ґрунтових вод (у ряді випадків радіоактивного), можна лише після припинення війни.

Схожі проблеми решти території України актуалізують питання про реформування вугільної галузі. На жаль, до його рішення влада також не готова".

Новости партнеров

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!