logo_ukra

Coinspot 07.08.2020

BTC/USD

11480.98

ETH/USD

368.82

LTC/USD

56.05

НБУ 07.08.2020

USD/UAH

27.86

EUR/UAH

32.80

RUB/UAH

0.38

comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

ДУМКИ

Ірина Паламар: Чому важливо повернути міністерство сільського господарства – і зробити це правильно

10-07-2020 14:07

comments1277

Ірина Паламар

аграрний експерт, голова Асоціації тваринників України

В Україні до вересня з'явитися міністр сільського господарства, запевняє президент Володимир Зеленський. Голова Асоціації тваринників України, голова ГО «Народний союз» Ірина Паламар проаналізувала це рішення для сайту «Коментарі»

"Без сумнівів, міністерство сільського господарства потрібно повернути. Ключова галузь, на якій тримається 18% ВВП і 40% експорту країни, не може бути обезголовленою. Відсутність профільного міністерства негативно відбивається не тільки на економіці, торговому балансі країни, але і на її біо - та продовольчої безпеці!

Коли рік тому Зе-команда заявила про так звану "оптимізацію" міністерств і об'єднання Мінагрополітики Мінекономіки (по суті – про скасування першого), я багато разів виступала з закликом не допустити такого антигосподарського, антидержавницького кроку. Ми писали звернення президентові, народним депутатам, міністрам про необхідність зберегти профільний орган. Але, на жаль, не були почуті.

Управління галуззю було передано в руки абсолютно некомпетентних осіб, які не змогли не те, щоб дати поштовх до її розвитку, але і призвели до ще більшого занепаду.

Поголів'я свиней і великої рогатої худоби продовжує знижуватися. Істотно скорочена держпідтримка АПК. Зокрема, на 2020 рік тваринникам виділили 1 млрд грн, хоча в 2019-му ця цифра становила 4 млрд грн. Як наслідок – селяни, власники домогосподарств, які виробляють понад 30% м'яса і майже 70% молока, залишилися без дотацій.

В цьому році до нас в Асоціацію почали масово надходити звернення від дрібних фермерів, власників домогосподарств, які просто в розпачі. У минулому році багато взяли на відгодівлю бичків в надії на дотації, які обіцяла їм дати держава в розмірі 2500 грн /голову (свого часу саме я вибила їх у екс-прем'єра Володимира Гройсмана). Але наші нові "господарники" їх скасували! І тепер фермери зазнають величезних збитків, змушені вирізати поголів'я, і їхати на заробітки.

Ось до чого довело хаотичне управління, повна відсутність комплексної стратегії розвитку галузі через скорочення профільного міністерства.

Не слід забувати і те, що ми підписали Угоду про Асоціацію з ЄС, де є цілий ряд зобов'язань, що стосуються саме реформування МінАПК. Тобто, виходить, ми ліквідували орган, який відповідає за імплементацію частини Угоди з ЄС з питань сільського господарства. Також у міністерстві функціонували директорати, які були створені на кошти ЄС. Кожен з них мав свої повноваження, функції і завдання, які вони мають виконати на вимогу ЄС, і про них відзвітувати.

Страждають від відсутності профільного міністерства й зовнішні торговельні зв'язки, так як саме на рівні міністрів і заступників міністрів зазвичай ведуться переговори щодо налагодження експорту, інвестицій у галузь, вирішуються проблемні питання, пов'язані з якістю продукції, сертифікацією, експортом та імпортом, відкриттям нових ринків для продукції садівництва, рослинництва, тваринництва.

У підпорядкуванні Мінагрополітики і Держпродпотребслужба, яка контролює епізоотичну ситуацію в Україні. Вона не допускає в країну небезпечні захворювання, бореться з наявними всередині країни, контролює ситуацію з АЧС (африканська чума свиней).

Сьогодні все це не виконується! Немає ніякої стратегії розвитку АПК! Влада лише простягає реформи, які диктують їм зовнішні керівники, як, наприклад, абсолютно антинародний земельний закон.

На чолі Міністерства, якщо його повернуть, повинні стати дійсно професіонали. Люди з великим управлінським і практичним досвідом, що розбираються в економічних процесах, сільському господарстві, біобезпеці.

Потрібно уважно переглянути і функціонал працівників Мінагрополітики, їх ефективність, посилити Держпродпотребслужбу, відновити ветеринарну поліцію, збільшити фінансування на вакцинацію проти небезпечних хвороб тварин, відновити функціонування санепідемстанції, яка сьогодні фактично не працює. Від цього залежить не просто доля галузі, а й життя кожного українця.

Резюмуючи: Мінагрополітики займається вкрай важливими питаннями державного значення. Їх дуже багато, і відновити профільний орган вкрай необхідно".

Теги:

Новости партнеров

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!