ДУМКИ

Дмитро Снєгирьов : Що дасть Україні вихід Кучми з переговорів по Донбасу

29-07-2020 12:07

0

comments1195

Дмитро Снєгирьов

співголова Громадської ініціативи "Права Справа", історик, юрист

Співголова Громадської ініціативи "Права Справа", історик, юрист Дмитро Снєгирьов проаналізував для видання "Коментарі" відхід другого президента України Леоніда Кучми з поста керівника української делегації на переговорах по Донбасу в Мінську

Інформація про те, що Кучма більше не буде приймати участі у роботі Тристоронньої контактної групи (ТКГ) переговірників у Мінську по Донбасу, з'явилася 28 липня.

Новий глава української делегації буде оголошений найближчим час. Поки її очолить віце-прем'єр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.

Ось, що думає про цю ситуацію експерт Дмитро Снєгирьов:

"Справа не тільки у віці Кучми (а йому – 81 рік), хоч це теж має значення.

І не тільки в тому, що переговори з-за пандемії коронавіруса проводяться по скайпу, а Леонід Данилович не звик до такого формату (йому важливий особистісний контакт, особистісні відносини).

Думаю, суть у тому, що Україна шукає можливості якщо не імплементації Мінських угод на умовах, що задовольняють Київ, то – втілення в життя планів Б, С і т. д., про яких раніше говорив президент Зеленський.

Якщо чергове перемир'я буде зірвано, у України з'являться юридичні підстави говорити про недієздатність російської делегації виконувати домовленості. І наполягати на переформатуванні угоди або взагалі переговорного майданчика.

Нагадаю, що саме Кучма підписував Мінські угоди (МУ). Враховуючи той факт, що вони не є міждержавним договором, не були ратифіковані парламентами, зобов'язання України, як мені здається, обмежується зобов'язаннями однієї людини. І відсутність Кучми в переговорній групі ставить під питання легітимність даних угод.

Росія вже нервово відреагувала на відхід Кучми від переговорів. Представник РФ в ТКГ Борис Гризлов заявив, що фігура Кучми позитивно сприймалась і Кремлем, і в ОРДЛО. Мовляв, він нібито врівноважував "партію війни". Тобто, схоже, були певні компроміси з боку Леоніда Даниловича, що давало привід РФ говорити про безальтернативність МУ. А його відхід ставить під питання їх легітимність. Адже фактично вони були підписані під російським тиском.

Все, що відбувається зараз, дає певний політичний простір для України. А саме – можливість внесення змін до МУ, пояснюючи, що вони були підписані Кучмою, у якого не було відповідних повноважень.

При цьому не варто применшувати внесок Кучми: Україна виграла час, конфлікт вдалося локалізувати.

Ну, а в даний момент у нас з'являється можливість для певних політичних маневрів. Плюс – посилюється позиція віце-прем'єра, міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексія Рєзнікова. Він показав себе хорошим переговірником, незважаючи на певні резонансні заяви, які можна назвати промацуванням грунту".



Новости партнеров


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!