Якою буде робота з дому за новими правилами

Понад третини українців під час карантину перейшли на дистанційну роботу. Попри це, законодавство досі не регулює таку форму праці. 4 вересня 2020 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №4051, який виправить ситуацію. Що саме він передбачає та якою тепер буде робота з дому для українців, розповіла виданню «Коментарі» Євгенія Кравчук, заступниця голови фракції «Слуга Народу» та одна з ініціаторок законопроєкту

Надомна робота досі регулюється законодавчими актами 80-90-х років родом із Радянського Союзу. Вони застарілі й не враховують ані сучасних технологічних можливостей, ані нових викликів на ринку праці. Законопроєкт № 4051, який ми з колегами подали до парламенту, вносить зміни до Кодексу законів про працю України, Закону України "Про охорону праці" та передбачає наступне:

1. Поява двох самостійних видів роботи. Дистанційна – коли працівник сам обирає, де працювати і за яким графіком. Сам відповідає за те, аби мати необхідні умови праці. Надомна – коли робітник працює за чітким графіком, узгодженим із керівником. Місце його роботи – фіксоване і не може бути змінене самостійно. Там має бути зона для виконання роботи та всі необхідні технічні засоби.

2. Ознайомлення з правилами внутрішнього трудового розпорядку, колективним договором та іншими документами роботодавця тепер може відбуватися в електронній формі. А про вимоги щодо охорони праці роботодавець може повідомляти по відеозв’язку.

3. Дистанційний режим можна поєднувати зі звичайним. Такий графік між роботодавцем і працівником повинен бути узгоджений і закріплений у трудовому договорі. При його укладанні роботодавець має право дізнатися, де проживає чи де виконуватиме роботу працівник. Це потрібно, щоб гарантувати його безпеку.

4. Батьки, які мають дитину віком до 3 років, можуть працювати дистанційно, поки їй не виповниться 6 років. За умови, якщо роботу можливо виконувати віддалено, а роботодавець має для цього потрібні ресурси.

5. Роботодавець може перевести компанію на гнучкий режим, але має повідомити співробітників про це не пізніше, ніж за 2 місяці.

Цим законопроєктом ми посилюємо захист працівників, а також даємо роботодавцям можливість офіційно оформлювати їх на віддалену роботу. А також крокуємо в ногу зі світовим трендом: дедалі більше компаній-гігантів, таких як Google, Microsoft, Uber, Airbnb, планують зробити "дистанційку" не вимушеним заходом, а перспективною та зручною формою роботи для своїх працівників.

***

Нагадаємо, що раніше Євгенія Кравчук розповіла про електронні трудові книжки.

Читайте также