logo_ukra

Coinspot 11.08.2020

BTC/USD

11775.63

ETH/USD

391.34

LTC/USD

57.83

НБУ 11.08.2020

USD/UAH

27.80

EUR/UAH

32.70

RUB/UAH

0.38

comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Статті Суспільство події Увага, спростування: «фейк» видання «СтранаУА» ввів в оману наших читачів
commentss НОВИНИ Всі новини

Увага, спростування: «фейк» видання «СтранаУА» ввів в оману наших читачів

Редакція видання "Коментарі" змушена повідомити про спростування новини про розстріл оперативників СБУ на Закарпатті. Факт-чекінг після публікації підтвердив, що опублікована інформація – фейк, розтиражований виданням «СтранаУА». Ми прагнемо до високих стандартів журналістики, тому просимо вибачення у наших читачів. Наша редакція високо цінує критерій об'єктивності, тому звернулася до незалежних експертів – вони об'єктивно оцінили ситуацію з фейками у вітчизняному інформпросторі

27 січня 2020, 10:40 comments4617
Увага, спростування: «фейк» видання «СтранаУА» ввів в оману наших читачів

Неіснуючий розстріл групи СБУ

Висока конкуренція вимагає від журналістів видавати інформацію якомога швидше, а лише потім проводити факт-чекінг. Інакше конкуренти зроблять це раніше й "відберуть" читацьку аудиторію. З цієї причини українські ЗМІ все частіше переступають невидиму "червону лінію", що розділяє істину і вигадку, чим користуються недобросовісні гравці ринку. Все частіше ми бачимо свідомі маніпуляції фактами, дисбаланс думок, а часом і відверту брехню.

Згідно з даними Інституту масової інформації, достовірність новин в українських ЗМІ становить лише 94%. При цьому серед лідерів антирейтингу знаходиться і сайт "СтранаУА" з показником достовірності всього 62%. Тобто 2 новини з 5 на цьому сайті є фейковими або необ'єктивними.

Один з яскравих прикладів – опублікований на сайті "СтранаУА" матеріал про нібито застрелених на Закарпатті оперативників СБУ. В новині було зазначено, що неподалік від кордону України з Угорщиною були знайдені мертвими чотири співробітника СБУ. Нібито якийсь неназване джерело в спецслужбі розповіло журналісту "СтраниУА", що група виконувала завдання щодо документації трафіку контрабанди через так звану "приватну ділянку" українсько-угорського кордону, але оперативники потрапили в засідку і після тортур були вбиті.

Катування і вбивство співробітників спецслужб контрабандистами на Західній Україні – це вкрай неординарна подія, що ЗМІ не може проігнорувати. Тому наші редактори дали його в новинну стрічку з посиланням на "СтрануУА", за відсутністю іншого джерела.

Варто зазначити, що інформацію про цей випадок почали розганяти в Мережі ще 17 грудня, коли про "розстріл" співробітників СБУ повідомили два анонімних телеграм-канали. "СтранаУА" 23 грудня опублікувала цю саму новину, але вже з посиланням на "власні джерела". Причому текст був викладений настільки правдоподібно, що в мережі омани потрапив цілий ряд місцевих та всеукраїнських ЗМІ, серед яких виявився і портал Коментарі (Comments.ua).

Ми звернулися до СБУ за коментарем по цій резонансній справі. Речник СБУ Олена Гітлянська підтвердила журналістам "Коментарів", що новина про розстріл оперативників – цілковитий фейк. У своїй офіційній заяві відомство спростувало інформацію "СтраниУА", назвавши її, дослівно, "повною маячнею".

Підкреслимо, що через місяць після цього нічого не змінилося і ніяких інших подробиць у цій історії не спливло – отже це дійсно був фейк, розповсюджуваний з метою отримати безкоштовне просування через цитування іншими ЗМІ.

"Коментарі" не стали винятком, тому від імені редакції та власників видання ми визнаємо свою помилку і просимо вибачення за поспіх і недостатньо глибокий факт-чекінг. Прийнявши інформацію видання "СтранаУА" за істину і опублікувавши її, ми несвідомо стали частиною чужої стратегії нарощування аудиторії через маніпуляції і вигадки в новинах.

Варто зазначити, що у своєму матеріалі видання "Ліга" озвучила ряд ЗМІ, які опублікували фейкову новину "СтраниУА" на своїх сайтах. Так, за інформацією порталу, новину також розмістили Комсомольська правда в Україні, Главред, NewsOne, Знай.иа, Діалог.юа, Депо, і кілька регіональних медіа - Голос Карпат, Mukachevo.Today. Наші журналісти звернулися в ці видання з пропозицією прокоментувати ситуацію, але редакції сайтів тактовно пішли від відповідей. Зокрема, у виданні "Главред" запропонували нам написати письмовий запит, а в "Комсомольській правді в Україні" попросили передзвонити через деякий час, але в підсумку просто не відповіли на дзвінок. 

У 2019 році видання "Коментарі" вперше у своїй історії увійшло в ТОП-20 українських онлайн-ЗМІ за версією USAID та "Інтерньюз". Одним з критеріїв дослідження є якість контенту і відповідність журналістським стандартам. Ми маємо намір розвивати цей успіх і надалі, для чого більш ретельно підходимо до факт-чекінгу.

Навіщо ЗМІ використовують фейки – експертна думка

Нашим кредо є об'єктивність і плюралізм думок, тому ми запропонували експертам дати коментарі на тему дезінформації. Це допоможе читачеві зрозуміти, навіщо окремі ЗМІ намагаються ними маніпулювати через фейки і як відрізняти правду від вимислу.

"Нерідко інформація, що закидується у Мережу – "сенсаційна". Як той же фейковий "розстріл". А тому важливо дивитися на джерела, намагатися отримати підтвердження від тих чи інших органів, а не змагатися в тому, хто швидше вкине неперевірену "сенсацію". Певні ЗМІ, політичні структури, пул "експертів" працюють за гроші - саме на вкидання фейків", - вважає керівник Центру суспільно-інформаційних технологій "Форум", політичний експерт Валерій Димов.

Експерт бачить "російський слід" в тому, що в сучасній Україні фейки стали настільки масовим явищем: "Якщо є попит – буде і пропозиція. Прикриваючись свободою слова, багато хто наносить удари по Україні, продукуючи фейки, які, на жаль, підхоплюються і тиражуються навіть солідними виданнями", - продовжує Валерій Димов.

Медіаексперт Отар Довженко, в свою чергу, підкреслює, що в Україні є цілий пул ЗМІ, які досить скоординовано просувають фейки. Вони, мовляв, підтримують дезінформаційні кампанії і вкидають меседжі та фрейми, вигідні Росії.

"Найбільша така група підконтрольна колишнім соратникам Януковича: Клименку, Курченку, Захарченку та іншим. Деякі з них якийсь час маскувалися під звичайні українські ЗМІ, інші, зокрема "СтранаУА", послідовно працюють на користь Росії і цього не приховують, позиціонуючи себе як "опозиційні" або "з альтернативною точкою зору", - говорить експерт.

Відзначимо, що новину про "розстріл співробітників СБУ на Закарпатті" охоче підхопили десятки російських медіа: РИА Новости, Московський комсомолець, Ukraina.ru, Аргументи і факти, BFM.ru, Lenta.ru, канали Зірка, Царгород і Рен.ТВ. Якщо українські ЗМІ, як і "Коментарі", дали свої спростування, то російські продовжує поширювати цей фейк як правду.

Дезінформація та методи боротьби з нею

Валерій Димов акцентує увагу на важливості консолідації професійного журналістського співтовариства, а також "ментальної гігієни" для читача.

Солідарний з колегою і засновник "Центру політичної освіти" Ростислав Смірнов, який підкреслює, що в Україні можуть відкрито загрожувати навіть президенту, як у випадку з Марусею Звіробій, і можуть будь-якого обмовити в прайм-тайм на ТБ, обмежившись після цього коротким вибаченням на сайті телеканалу.

"У всіх розвинених країнах є важелі, які не дозволяють так діяти. У нашому випадку — це ніяк не регулюється. І подібних сайту "СтранаУА" майданчиків дуже багато. Є замовники, є "зливні бачки", яким вкидають потрібну замовникам інформацію. Деякі ЗМІ попадаються "на вудку", тиражуючи інформацію з посиланням на "першоджерело". Все це підвищує можливості маніпуляції", - розповів Смірнов.

Експерт додає: коли в Україні говорять про відповідальність ЗМІ за поширювану інформацію, піднімаються крики про "авторитаризм" і "наступ на свободу слова".

"При цьому ми забуваємо, що в більшості розвинених країн свобода слова все ж межує зі здоровим глуздом. Свобода слова — це можливість говорити те, що думаєш, але що не суперечить закону, життям інших людей", - резюмував експерт.

Отар Довженко також впевнений, що у влади дуже обмежений інструментарій впливу на таких іноземних агентів, але він застерігає владу від цензури. Запропонований міністерством культури проект закону про дезінформації, на його думку, спрямований не тільки на боротьбу з "фейкометами", але і, на жаль, з незалежними українськими ЗМІ.

"Нашій владі не вистачає цілісної та послідовної позиції за цим медіа. Наприклад, представники "Слуги народу" охоче дають їм коментарі і ходять на ефіри, а деякі навіть просувають вигідні для Росії тези. Чекати, що людина, яка дала коментар "СтраніУА", буде боротися з російським впливом в українському медіапросторі - наївно", - говорить медіаексперт.

Нагадаємо, в Європейському союзі та ОБСЄ розкритикували цю законодавчу ініціативу, але відзначили важливість боротьби з фейками в ЗМІ.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Новини партнерів

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!