Записки емігранта: Німеччина. "Не знаю, чим Україна може заманити нас назад"

Журналісти "Коментарів" у рамках спецпроекту "Записки емігранта" поспілкувалися з українцями, які живуть і працюють в Німеччині. Наші герої розповіли про зарплати, податки, освіту і можливості, які відкриваються перед українськими емігрантами на Заході. Багато з них повертатися на батьківщину вже не планують, при цьому іноді думають рідною мовою

СПЕЦПРОЕКТ "ЗАПИСКИ ЕМІГРАНТА"

Українцям, які хочуть виїхати в Німеччину на заробітки, тепер буде простіше шукати роботу на чужій землі. З початку цього року в ФРН набув чинності закон, що регулює трудову міграцію для людей, які не є громадянами Європейського союзу. У зв'язку з цим, на думку експертів, Німеччина стане явним конкурентом Польщі за кількістю трудових мігрантів. Зараз, наприклад, пекар у ФРН в середньому отримує трохи більше 2 тисяч євро, графічний дизайнер — 3 тисячі євро, аптекар і керуючий у магазині — близько 4 тисяч євро. При цьому багато наших співвітчизників у пошуках кращого життя нерідко стикалися з проблемами. Журналісти видання "Коментарі" поспілкувалися з українцями, які довгі роки живуть у Німеччині, і дізналися, з якими труднощами вони зіткнулися і чому поїхали з України.

Вальдкірх: "Поїхала в Німеччину через українську політику, економіку та хамство"

Уродженка Запоріжжя, 51-річна Ольга Вібер, переїхала до Німеччини ще в 2002 році. Бажання емігрувати у жінки з'явилося під час навчання в університеті. Тоді вона на три тижні змогла потрапити в студентський загін у Східній Німеччині. Українка відразу ж помітила характерну для німців повагу один до одного. При цьому, повернувшись в Україну, Ольга здивувалася різниці менталітетів і відсутності поваги як такої на батьківщині.

“У Києві я зіткнулася з хамством, від якого за три тижні встигла відвикнути. Одного разу навіть розплакалася від цього, хоча з дитинства ніколи не плакала. Бажання виїхати було, але реалізувати його тоді не могла: сім'я, дитина, навчання, робота — час біжить, а до еміграції необхідно готуватися", — ділиться з "Коментарями" Ольга Вібер, яка проживає в місті Вальдкірх на південному заході Німеччини.

На рішення жінки емігрувати вплинула і процвітаюча на той момент в держорганах корупція і неналежне ставлення чиновників, суддів і підприємців до людей.

“Одного разу на мого дядька скоїли розбійний напад, його побили. Випадковий перехожий викликав "швидку" і його відвезли в лікарню, де як раз у цю ніч чергові медики щось відзначали. Першу допомогу дядькові не надали, його просто визначили в палату, а процедури почали робити лише після того, як ми поклали в кишені білих халатів гроші. Через сім днів дядько помер — у нього на голові розрослася гематома, утворилися нові. А все тому, що було втрачено час. Ніяких кримінальних справ не відкрили, а коли ми звернулися до прокурора зі скаргою, він в особистій розмові прямо сказав: "А ви хіба не знаєте, що закони в Україні на одну третину населення не поширюються?", — згадує Ольга.

співбесідах.

“Щоб співбесіда пройшла добре, на неї потрібно не запізнитися, а ще зрозуміло розповісти про себе і свій досвід. Варто висвітлити ті фактори, які мають значення для конкретної роботи. Кандидат повинен бути зацікавленим, він повинен ставити питання роботодавцю, повинен зуміти переконати, що хоче отримати саме цю роботу. Якщо за підсумком співбесіди вас не візьмуть — нічого страшного. Це лише означає, що був кандидат, який підходить краще", — пояснює українка.

Не було у жінки і конфліктів на національному ґрунті. За її словами, німці — дуже толерантний народ, тому яких-небудь серйозних конфронтацій між нею і корінними жителями не виникало. За час життя в Німеччині Ольга створила сім'ю і влаштувалася на хорошу роботу. Це значно вплинуло на неї, адже зараз повертатися в Україну вона не планує.

“Німеччина — хоч не рай, але комфортна країна для проживання. Тут відносно безпечно. Багато чого добре організовано, хоча я буваю незадоволена зайвою бюрократією і довгим прийняттям рішень. Спочатку мені навіть не вистачало побутової корупції. Коли треба було вирішити якесь складне питання, я думала, кому б заплатити. Але так це тут не працює, і я незабаром це визнала. Ті, хто працює в Німеччині, не відчувають нестаток, а кваліфіковані працівники можуть навіть дозволити собі подорожі або дорогі хобі", — зазначає Ольга Вібер.

Фрайбург: "У школі вибудовував відносини на уроках фізкультури"

Харків'янин Артур Петлярський переїхав до Німеччини разом з батьками теж в 2002 році. Зараз йому 31 рік, він живе в околицях міста Фрайбурга (південний захід країни). Як і інші герої нашого спецпроекту, емігрувати за кордон його батьки вирішили через обстановку в Україні.

“Німеччина не була метою, метою був саме виїзд. А причина проста — "імпотентність" і безперспективність країни. До речі, останнім часом багато хто стали забувати, що при "колишніх" (мається на увазі уряд, — ред.) все було дуже погано. Просто при них не було війни і такого відтоку розсудливих людей", — розповідає Артур Петлярський.

У Німеччині Артур опинився в 15-річному віці. Там йому довелося стартувати заново: йти в школу, заводити нових друзів, вникати в незвичну для нього систему освіти. І все це накладалося на незнання мови.

“Сидиш на уроках і намагаєшся зрозуміти хоч щось... Спочатку звикаєш до окремих фраз. Потім чіпляєшся за вже вивчені слова. Плюс Німеччини в тому, що тут, на відміну від тієї ж Франції, з людьми можна про щось домовлятися англійською мовою. Це мені допомогло, — згадує Артур. — Особисто я вибудовував відносини на уроках фізкультури. У Німеччині цей предмет не передбачає підтягування, біг навколо школи і здачу якихось атлетичних нормативів. По суті, в основному ми грали в футбол. Коли вчитель побачив, що я граю непогано, вже брав у гру більш охоче. А потім я сам почав вибирати собі в команду людей".

які емігрували в Польщу.

Фото: особистий архів Ольги Вібер, Артура Петлярського, Олесі Гладьо і Христини Авдієнко