Записки емігранта: Чехія. "Українські студенти навчили чехів списувати на екзаменах"

Портал "Коментарі" продовжує спецпроект "Записки емігранта", в рамках якого ми спілкуємося з українцями, які залишили рідну країну в пошуках кращого життя за кордоном. На черзі — розповідь наших співвітчизників про життя в Чехії. У чому полягають складності пошуку житла на чужині, які переваги чеської системи освіти і які існують нюанси у виплаті зарплат — читайте в нашому матеріалі

У пошуках кращого життя українці їдуть підкорювати не лише Польщу і Німеччину, але і центральну Європу. Одна з найпопулярніших серед українців країн — Чехія. Згідно з останнім переписом населення, в 2016 році там проживало понад 53 тисяч наших співвітчизників. В більшості випадків українці їдуть в Чехію отримувати освіту і працювати, при цьому емігранти на чужій землі нерідко стикаються з проблемами. Одна з головних пов'язана з пошуком житла — за словами українців, чехи здають в оренду квартири за значні суми і без меблів. Журналісти видання "Коментарі" поспілкувалися з нашими земляками і дізналися, з якими труднощами вони зіткнулися в Чехії і як до них ставляться місцеві жителі.

Прага: "Замість того, щоб всім демонструвати свій достаток, чехам простіше поїхати на море, купити квартиру і покласти гроші на рахунок"

23-річна Світлана Стефанська переїхала в Чехію, коли їй було дев'ять років. Її батьки вирішили емігрувати, щоб поліпшити своє фінансове становище. Спершу переїхав батько-інженер, потім його дружина, а вже згодом і Світлана зі своєю сестрою. В Україні вони жили в місті Яремче Івано-Франківської області. Переїхавши, сімейство влаштувалося в столиці Чехії Празі.

У Чехії дівчині довелося йти в нову школу, підлаштовуватися під місцеву систему навчання і шукати точки дотику з однокласниками. Вони ж, у свою чергу, сміялися з чеської мови Світлани, яку вона на той час тільки починала вивчати.
Університет у Празі теж не виявився простою вершиною. Підхід до освіти там відрізняється від українського. У Чехії, наприклад, списування іспиту або контрольної роботи — ознака поганого тону і прояв неповаги до викладача. Цікаво, але саме українці і росіяни навчили чехів користуватися шпаргалками.

“В університети, на жаль, вступають українські студенти, які перебувають в Чехії без нагляду. Дуже неприємно дивитися на пафосних дівчат. Зрозуміло, що у нас прийнято виглядати доглянуто, але високі підбори, короткі сукні та яскравий макіяж не сильно підходять під такі місця. Тут інші пріоритети. Замість того, щоб всім демонструвати свій достаток, чехам простіше поїхати на море, купити квартиру і покласти гроші на рахунок. При цьому зовні вони будуть виглядати досить скромно", — зазначає українка.

уряд Чехії вводить спеціальні програми для трудової міграції.
Фото: особистий архів Людмили Грубник, Світлани Стефанської, Олексія Грущенко, Світлани Цесько і Оксани Скалош