Блог

Valerii Klochok: Сага про санкції

Посли країн ЄС дали «зелене світло» новим санкціям за будівництво Керченського мосту в окупований Росією Крим. Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, санкції запровадять щодо двох людей та чотирьох компаній, відповідальних за будівництво.

1

comments1034

Valerii Klochok

Політична та економічна аналітика

Політичний та економічний експерт Growford Institute, магістр державного управління, приватний підприємець. Народився на Черкащині, де впродовж десяти років займався педагогічною діяльністю, в тому числі обіймав керівні посади в закладах освіти та органах виконавчої влади. Є радником митної служби 3-го рангу. У 2005 році здобув ступінь магістра державного управління у Київському національному економічному університеті. З 2004 року консультант з економічних та політичних питань депутатської фракції у Верховній Раді України, помічника-консультанта народного депутата.


Посли країн ЄС дали «зелене світло» новим санкціям за будівництво Керченського мосту в окупований Росією Крим. Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, санкції запровадять щодо двох людей та чотирьох компаній, відповідальних за будівництво.

 

Заперечувати ефективність санкцій складно, але і прирівнювати їх до інструменту, здатного запобігти агресії Росії в Україні та світі – це наївно.  

 

Точних даних про втрати від санаційної політики немає. Ще до початку їх введення будувалися наступні прогнози: через введення європейських санкцій РФ втратить € 23 млрд (1,5 % ВВП) в 2014 році і майже € 75 млрд (4,8 % ВВП) в 2015 році. При цьому втрати самих країн ЄС через введення санкцій будуть нижчими — не більше 0,4 % ВВП Євросоюзу (близько 70 млрд.дол). Втрати США виявляться ще меншими — через слабку залежність економіки США від Росії.

 

Втім згодом Путін назвав дещо іншу цифру – 50 млрд.дол., Німеччина у 2017 році офіційно повідомила про втрати від санкційної політики РФ в сумі 17,6 млрд.євро за 2015 рік, Bloomberg наприкінці 2018 року оцінив втрати російського ВВП від західних санкцій за чотири роки на рівні 6% ВВП (еквівалент близько 400 млрд.дол.) або втрати могли скласти близько 100 млрд.дол. щорічно. Для розуміння ВВП Росії у 2018 році становили 1,65 трлн.дол. а України – всього 130 млрд.дол.  

 

Відтак стверджувати про визначальну роль запроваджених санкцій доволі сумнівно.

 

Іншими були б наслідки у випадку запровадження секторальних санкцій, які б паралізували, наприклад, частину енергетичного сектору економіки Росії – імпорт газу. Але до таких дій світ не готовий. Все вказує на міждержавні торгові війни через призму війни в Україні та анексію Криму.



Теги:
comments

Новини партнерів

comments

Інші матеріали автора


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!