Рубрики
МЕНЮ
Комментарии
У понеділок, 13 квітня, Верховна Рада прийняла "кризовий", а не "антикризовий" бюджет. Адже нових проблем він може створити багато, а ось заявлені вирішити не зможе. Про це говорить адвокат, кандидат економічних наук, власник медіагрупи "Коментарі" Віктор Гольдский.
"300 млрд гривень, Карл! Саме такий розмір дефіциту держбюджету погодили депутати. І питання навіть не в цифрах, а в освоєнні такої суми. Якби ці гроші були спрямовані на підтримку бізнесу, створення нових робочих місць або розвиток економіки. Так ні, ресурси просто "зіллють" в нікуди. Давайте умовно розділимо цю суму на 30 млн жителів. Виходить, згідно правок до бюджету, кожен з нас повинен подарувати державі 10 тис. грн., які Кабмін потім просто передасть олігархам. Мабуть, так і проявляються домовленості між найбагатшими людьми країни і Президентом — допомога в боротьбі з коронавірусом в обмін на бюджет України ", — вважає Віктор Гольдський.
"Думаєте, хто основний вигодонабувач від прийнятих змін до бюджету?! У мене складається враження, що Рінат Леонідович. Бюджет на реструктуризацію вугільної галузі збільшили майже вдвічі: з 1,9 млрд грн до 3,56 млрд грн. Кошти на ліквідацію неперспективних вугільних шахт скоротили теж удвічі — до 0,6 млрд грн. При цьому повністю позбавляють фінансування стратегічний для країни проект з розвитку Новокостянтинівської шахти з видобутку уранових руд. Цей проект дозволив би покрити всю річну потребу атомної енергетики України в концентраті урану, а не закуповувати його в інших країнах, в тому числі і РФ ", — упевнений експерт.
Також звертає на себе увагу цифра в 65 млрд грн на створення Фонду боротьби з коронавірусом, основна сума з якого нібито піде на доплати медикам.
"Але хіба від підвищення зарплат лікарям покращаться результати боротьби з вірусом?! Крім того, обіцяне підвищення медперсоналу передбачено тільки на час карантину. І при цьому уряд виділяє колосальні кошти — близько 600 млн грн — на "патріотичне кіно"," Нову українську школу" та інші статті, які явно недоречні в період епідемії. Цікаво, що укладачів правок не збентежило те, що кіно через карантин знімати заборонено, та й показувати ніде. А школа, яку коронавірус також поставив "на паузу", відповідно повинна споживати менше коштів, а не більше. На жаль, логіка "розпилу" бюджету вимагає протилежного. Правда "пиляти" його тепер будуть посилено тільки в Києві, адже з регіонів "зняли" близько 10 млрд грн доходів, а Фонд підтримки ОТГ і зовсім ліквідували ", — говорить Віктор Гольдський.
Нюанс полягає в тому, що реальні, а не віртуальні школи фінансуються з місцевих бюджетів (до речі, як і основні карантинні витрати на лікарні або тести). Тобто регіони, продовжує Віктор Гольдський, кинуті без грошей, зате кіношну пропаганду і нові шкільні відеоуроки країна зніме.
З відносно позитивних правок можна назвати, хіба що, зростання витрат на медицину, якій "подарували" 16 млрд грн. І тепер, завдяки коронавірусу, у нас може з'явитися система охорони здоров'я, яку довгий час фінансували за залишковим принципом.
Попередні правки до бюджету готував екс-очільник Мінфіну Ігор Уманський, що коштувало йому крісла. І не виключено, вважає Віктор Гольдський, що причиною звільнення могла стати принципова позиція Уманського, який боровся з корупцією і оприлюднив факти: чиновники крадуть у нас з вами кожен місяць близько 10 мільярдів гривень, 120 мільярдів на рік ...
"Ну і головне — в усіх розвинених країнах світу існує поняття прогнозування бюджету на 3-5 років. Але хто ж буде цим займатися в Україні? Вони ж усі прийшли на один термін і мають право на помилку", — резюмує кандидат економічних наук.
Нагадаємо, 13 квітня на позачерговому засіданні Верховної Ради 249 нардепів підтримали законопроект № 3279-д про внесення змін у державний бюджет на 2020 рік. Експерти оцінили для видання "Коментарі" результати голосування і перспективи виживання з таким головним фінансовим документом.
Новини партнерів
Новини