Coinspot 08.04.2020

BTC/USD

7297.34

ETH/USD

169.57

LTC/USD

46.11

НБУ 08.04.2020

USD/UAH

27.40

EUR/UAH

29.80

RUB/UAH

0.36

Рубрики

МЕНЮ

Головна Новини Політика внутрішня політика «Слуги» з'їхалися: експерти оцінили вибір ідеології партії влади
НОВИНИ Всі новини

«Слуги» з'їхалися: експерти оцінили вибір ідеології партії влади

Експерти звернули увагу на часту зміну ідеології партією «Слуга народу»

17 лютого 2020, 14:11 914
Автор:

• Мария Чиренко

«Слуги» з'їхалися: експерти оцінили вибір ідеології партії влади

На третьому етапі з'їзду партії "Слуга народу" (СН) було заявлено, що її ідеологією є український центризм.

Експерти розповіли виданню "Коментарі", чи дійсно це ідеологія, або партія влади продовжує "шукати себе".

"Перевзулися у повітрі"

Політичний експерт Валерій Клочок нагадує, що ідеологія – це організована в систему сукупність ідей у формі соціально-економічних моделей, настанов, гасел, програмних документів партій, філософських концепцій тощо. Тому, вважає він, чергова зміна ідеології в партії "Слуга народу" є свідченням відсутності самої ідеології і партії як такої.

"У класичному розумінні політична партія ще до моменту свого створення об'єднується навколо цілей та ідей, способи досягнення яких і визначає ідеологія, – підкреслює Валерій Клочок. – А "перевзуватися в повітрі" (змінювати ідеологію через певний час існування політичної сили) – це і є ознака відсутності ідеології в принципі".

На думку експерта, заявою про центристської позиції СН, ймовірно, намагається стати таким собі містком єднання між крайніми лівими та крайными правими, радикально налаштованими націоналістами та проросійськи орієнтованими жителями сходу України.

"Особливо актуально це виглядає за підсумками останніх заяв президента України Володимира Зеленського на Мюнхенській конференції з безпеки. Там було покладено початок інформаційної розкрутки "формули Зеленського" як альтернативного Мінським угодам плану примирення представників ОРДЛО і підконтрольною частиною України, – зазначає Валерій Клочок. – Обіцянкою Зеленського в період президентської виборчої кампанії було (і залишається дотепер) питання про припинення війни. Для себе він вважає це місією, виконання якої буде означати для нього особистий успіх на посаді глави держави. Фактично Зеленський заявляє про готовність до реалізації Мінських угод через впровадження власної формули примирення. І в цьому сенсі "Український центризм" може стати додатковим інструментом для досягнення цієї мети. Хоча з цією ідеологією це не має нічого спільного".

"Зручна рамка"

Партія "Слуга народу" спочатку створювалася зовсім не як стратегічна ідеологічна структура, а як тактичний проект, орієнтований на вибори 2019 року, вважає політичний соціолог Олексій Полтораков.

"Показовими є як багато в чому формальні процедури добору кандидатів, так і одержаний в результаті їх використання строкатий і неоднозначний кадровий склад депутатського корпусу, – продовжує експерт. – У силу цього для СН термін "український центризм" фактично означає "український популізм". Це, до речі, чітко озвучив на з'їзді голова партії Олександр Корнієнко, який претендує також на статус провідного ідеолога СН: "Ми можемо стати тією партією, яка буде вільною від ідеологічних забобонів минулого". Втім, дрейф від ціннісної ідеологічності до цільової прагматичності більш ніж відповідає загальносвітовій картині "кризи демократії", починаючи з Трампа і закінчуючи Брекзитом".

При цьому партія СН, на думку Олексія Полторакова, дійсно продовжує "шукати себе" - проте не стільки шляхом свого внутрішнього переосмислення (такою була гра з неоковирним "лібертаріанством"), скільки шляхом підбору максимально зручною і нейтральної "термінологічної рамки".

"Насправді це обертається відсутністю цілісного і несуперечливого стратегічного бачення, що досить чітко проявилося на з'їзді партії, на якому відверто домінували кадрово-членські питання, що зумовлює їх приціл на осінні вибори", – резюмує експерт.

"Страждання" неминучі

Акцент на центризмі як новій політичній ідеології правлячої партії під час з'їзду є свідченням відсутності чіткої політичної самоідентифікації у СН, впевнений політичний консультант, голова Центру політичних студій "Доктрина" Ярослав Божко.

"Більш чітке маркування під конкретну ідеологію для партії виявилося недоступним, і від озвучених раніше соціалізму і лібертаріанства перейшли до розмитому позначення місця на політичному спектрі, "центризм". Озвучений Корнієнком термін в якості ідеології не є політичною ідеологією зовсім, – впевнений політконсультант. – Це дає вкрай мало можливостей як-то більш детально окреслити принципи партії, бо не співвідносить її з конкретною інтелектуальною традицією і виводить на використання позиціонування замість ідеології".

В цілому дана практика відповідає поточному стану партії, вважає Божко. Однак у майбутньому, на його думку, СН буде все більше страждати від відсутності чіткого вектора.

"Приймати точку зору громадян, більшість з яких самі є, на їхню ж думку, центристами, це правильний шлях тільки на короткій дистанції, – підкреслює експерт. – В перспективі партія СН може бути дискредитована через своїх лідерів за кілька років. І якщо сама заздалегідь не займеться формуванням ідейного ядра серед громадян, лояльність до неї буде згасати подібно іншим лідерським партіям".

На думку Ярослава Божка, СН не зможе довго протриматися на особистому авторитеті того ж Зеленського. А ідеологічний вектор в політиці потрібен в першу чергу для подовження терміну придатності партії", підкреслює політконсультант.

Як повідомляв сайт "Коментарі", лідер партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко під час з'їзду спрогнозував ймовірність розпуску Верховної Ради у 15%.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини партнерів

Новини

????????...