Блискавичні відставки і конкурс за один день: що буде з податковою і митницею

Експерти розповіли виданню «Коментарі», з чим пов'язана стрімка зміна керівництва податкової та митної служб, кому це вигідно, наскільки законно, і яка в даній ситуації роль президента України

Нагадаємо, 24 квітня Кабмін раптово звільнив Сергія Верланова з посади голови Державної податкової служби (ДПС), а Максима Нефьодова - з посади голови Державної митної (фіскальної) служби.

Даних про конкурс на посаду головного митника на даний момент немає. Але 26 квітня на порталі вакансій держслужби з'явилися повідомлення про конкурс на посаду голови та заступника ДПС, а також – на посаду голови Державної аудиторської служби. При цьому термін подачі документів закінчується 27 квітня, а сам відбір призначено на 10 ранку 28 квітня.

"Знайомі всі особи"

Виконавчий директор в Центрі прикладних політичних досліджень "Пента", політичний експерт Олександр Леонов вважає, що несподівана, блискавична відставка Нефьодова і Верланова виглядала як якась спецоперація.

"Як запевняв нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко який був присутній на засіданні, де це вирішувалося, все зайняло 30 секунд. Ні самі відставники, не низка міністрів, схоже, не були проінформовані про подібне, – зазначає Олександр Леонов. – Схоже, що місця звільняються в рамках переконфігурації влади. Кажуть, що екс-президент Грузії, колишній голова Одеської ОДА Михайло Саакашвілі, якого "сватають" у віце-прем'єри з реформ в українському Кабміні, вимагає посади для своїх людей. Юлію Марушевську (начальник одеської митниці з 19 жовтня 2015 по 17 листопада 2016) він бачить головною ГТС. Давида Сакварелідзе, який під час минулого "заходу" Саакашвілі в українську владу, був заступником генерального прокурора України і за сумісництвом прокурором Одеської області, пророкують посаду голови Держбюро розслідувань (ДБР). А колишній перший заступник голови Національного аниткоррупционного бюро України Гізо Углава може зайняти пост керівника НАБУ після ймовірної відставки Артем Ситника. Таким чином сформується своєрідний "кулак", який дозволить забезпечити певні зрушення справ проти п'ятого президента України Петра Порошенка і опозиції. А за ходом справи дозволить прибрати до рук депутатів монобільшості, яка розсипається. Буде створено такий собі інструмент контролю".

За словами політексперта, час подачі документів всього добу нагадало йому історію з конкурсом у ДБР, коли колишній адвокат Віктора Янукович – Олександр Бабіков – практично без конкуренції зайняв посаду першого заступника голови ДБР.

"Тоді три доби було на подачу документів. І про це теж повідомили у вихідні, – відзначає Леонов. – Людина, яка заздалегідь не була сповіщена про це, не могла оперативно зібрати необхідні документи. Зараз на це накладається ще й карантин. Впевнений, що коли з'являться імена претендентів, ми швидко зрозуміємо, заради чого і кого це затівалося".

Експерт зазначає, що з'являється все більше дрібних деталей, які доводять, що президент Володимир Зеленський живе в якомусь інформаційному міхурі.

"Все частіше здається, що він не те щоб самоусунувся, але все менше впливає на ситуацію, – каже Леонов. – Від його імені може діяти глава Офісу президента Андрій Єрмак, який проводить зустрічі, які за статусом співвідносяться з посадою керівника держави. У регіонах наростають протести фермерів, підприємців, розоряються через карантин. Ситуація стає вибухонебезпечною. Але, таке враження, що оточення Зеленського тримає його в теплій ванні, а сам в цей час намагається судорожно перерозподіляти потоки. У тому числі за допомогою кадрових призначень".

Такі конвульсивні рухи швидше плодять ворогів, упевнений експерт.

Критика дій провладної команди вже звучить з вуст Гончаренко, Рябошапки, Верланова, Нефьодова. Останні, на думку Леонова, цілком можуть подати в суд, тому що процедура їх відставки, схоже, не була дотримана. І тоді історія може стати довгограючою, паралізувавши роботу митниці та податкової.

"Одним можна, іншим - зась"

Доктор права, адвокат Іван Ліберман не виключає, що кадрові перестановки в митниці та податкової пов'язані з тим, що в Україні набирають обертів бунти проти несправедливості, вибірковості карантинних заходів. В плані того, що одним можна, а іншим – зась.

"Зараз виграють великі гравці. А малий і середній бізнес страждає. Люди бачать в цьому явну несправедливість, – пояснює експерт. – І щоб зняти певну соціальну напругу, влада вирішила піти на такого роду кадрові рішення. Надалі через зростання невдоволення громадян України діями влади, потрібно буде показувати тих, хто нібито винен, що ми живемо біднішими. Митниця і податкова – відмінні мішені. Таким чином, емоційний удар піде в бік залишених чиновників, обійшовши вище керівництво країни".

Коментуючи оголошення про конкурс, доктор права висловив думку, що є пряме порушення законодавства в частині доступу до публічної інформації.

"Далеко не кожен бажаючий (хтось на лікарняному, хтось у відрядженні, хтось у відпустці) не може належним чином взяти участь у конкурсі на конкретні посади. Думаю, тут є порушення, – підкреслює експерт. Хто переможе і чиї це будуть люди – мені невідомо. Але можу припустити, що хто б це не був, попит з них буде в рази більше, ніж з їх попередників. До речі, не виключаю, що проти звільнених осіб у разі, якщо будуть докази корупції, "контрабаса", "схематоза", можуть відкрити кримінальні провадження з конкретним переслідуванням і доведенням до судової перспективи"

На думку Лібермана, в даній ситуації Зеленський не самоусунувся. "Швидше, він абсолютно по-новому вирішив керувати державою. Звідси і процес переформатування на всіх рівнях", – пояснює експерт.

"І знову олігархи правлять бал"

Відставка керівників ДПС і ДМС є продовженням пертурбацій в виконавчої влади, що почалися зі зміни прем'єр-міністра та Кабміну, вважає політичний експерт, директор Communication group Володимир Манько.

"Суть цих змін полягає у створенні влади олігархічного консенсусу, коли вплив роблять кілька потужних олігархів, – упевнений експерт. – До цього новій владі вдавалося обходитися без такого консенсусу, маючи опору тільки на одного олігарха. Але це тривало недовго, оскільки суперечності між ними посилювалися. Олігарх вимагав вирішити питання з ПриватБанком на його користь, а влада на це не йшла. Міжнародні партнери категорично заперечували проти цього. В результаті влада залучила до співпраці ще кілька олігархів, прізвища яких добре відомі".

За таких обставин впало уряд Гончарука і з'явилося уряд Шмигаля, в минулому одного з топ-керівників ДТЕК, нагадує Манько.

"Тепер влада в особі президента Зеленського має кілька додаткових медіа-майданчиків, де може створювати собі позитивний імідж. Тому що на "плюсах" лояльність до нього закінчилася, – зазначає експерт. – Олігархи, яких наближені до влади, натомість вимагають преференцій для власних бізнесів, а також доступу до фінансових потоків. Саме з цим пов'язані зміни на митниці і в податковій. У результаті одному олігарху довелося поступитися, а інші прийшли на його місце. Тут нічого нового, все як було і раніше в українській політиці. Тільки в цьому і полягає так звана "зміна курсу". Адже насправді ніякої зміни немає. Є лише зміна осіб за лаштунками. Президент Зеленський робить вигляд, що він поза цієї гри. А насправді він залишається головним гравцем, повністю відкинувши свої передвиборчі обіцянки щодо якийсь там нової епохи".