comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Новини Політика президент Небезпечна тенденція: експерти оцінили новорічне привітання Зеленського
commentss НОВИНИ Всі новини

Небезпечна тенденція: експерти оцінили новорічне привітання Зеленського

Експерти вказали на "мінуси" креативу у зверненні Зеленського

2 січня 2020, 12:03 comments11621
Небезпечна тенденція: експерти оцінили новорічне привітання Зеленського

У ніч на 1 січня 2020 року Володимир Зеленський вперше в якості президента України виступив з новорічним зверненням. Воно кардинально відрізнялося від попередніх звернень п'яти президентів і викликало різні відгуки у вітчизняній політичній та суспільному середовищі.

Нагадаємо, що у вітальному зверненні до українців разом з президентом стань політики, артисти і спортсмени: прем'єр-міністр України Олексій Гончарук, перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук, перший президент України Леонід Кравчук, артисти Тіна Кароль, Ніна Матвієнко, Марія Єфросиніна, Дмитро Монатік, актори студії Квартал 95, легендарний боксер Олександр Усик. Основний посил – ми дуже різні, але живемо в єдиній країні, потрібно шукати точки дотику і прагнути до миру.

Експерти висловили свою думку з цього приводу виданню "Коментарі".

Пошук національної ідеї або бажання сподобатися всім

Співголова Громадської ініціативи "Права Справа", історик, юрист Дмитро Снєгирьов вважає, що стався розрив шаблону.

"Народ, звиклий до новорічних привітань генсеків і президентів, був здивований неформальною атмосферою – і явно не готовий до такого роду речей. Виступала жива людина, яка намагалася пояснити свою позицію таким же живим – простим людям. Президент постарався піти від казенщини. Не було порожніх обіцянок, не було аналізу макроекономічної ситуації в країні. В наявності була спроба встановити діалог між різними верствами і політопонентами", — зазначив Снєгирьов.

Експерт пояснив відсутність державного прапора і гімну у привітанні прагненням Зеленського не зациклюватися на символіці, на національних обмеженнях.

У той же час, вважає Снєгірьов, цей неформальний характер звернення зіграв і проти Зеленського.

"Відсутність державних символів дала можливість опонентам звинуватити президента у відсутності державницької політики. Це стало основним напрямком критики. Меседжі, що не важливо на якій вулиці живеш і які пам'ятники у нас стоять, свідчили про бажання сподобатися всім, а не про пошук національної ідеї або об'єднавчих мотивів", — говорить співголова ГІ "Права Справа".

Перехід на різні мови, на думку експерта, також небезпечна тенденція, з урахуванням того, що в Конституції закріплено статус української як єдиної державної. Апріорі вносилася думка про можливість двомовності в Україні — як варіант компромісу в процесі державного будівництва.

"Була відсутність чітких векторів – відносно країни-окупанта (РФ), не прозвучали чіткі оцінки того, що відбувається на сході країни, — продовжує Снєгірьов. — Ми не почули "дорожньої карти" деокупації Донбасу та звільнення анексованого Криму. Конкретики не було ніякої, на жаль. Просто прозвучали заклики до миру, які можна трактувати по різному, в тому числі — як можливість політкомпромісів з країною-агресором. Враховуючи, що це була промова президента, ключові посили зовнішньополітичної стратегії країни повинні були прозвучати, як — розставлені чіткі акценти оцінки рішень, які як вже відбулися, так і тих, що мають відбутися".

Всі втомились від війни

Експерту Українського інституту аналізу політики та менеджменту (УІАМП) Миколі Спиридонову новорічне звернення Зеленського сподобалося.

"Це було найбільш демократичний (у тому числі за стилем одягу) і найменш офіціозна президентський виступ в Україні під новий рік, — підкреслює Спиридонов. – Глава держави зробив головний акцент на мирі і об'єднання країни. І це правильно. Мир і об'єднання – напевно, найважливіше, чого зараз чекають українці. Всі втомилися від війни, напруги. Не звучало як у попереднього президента – про агресорів, вічних ворогів. Не було негативу – позитивний посил. А хто хотів причепитися, завжди знайде до чого".

При цьому, відзначає експерт УІАМП, важливо розуміти, що ми чули лише слова і бачили — яскраве шоу.

"Деякі дії нової влади і заяви, які звучать з вуст її представників, оптимізму не додають, — зазначає Спиридонов. — У Зеленського рейтинг вже обвалюється — і буде продовжуватися. Українці відчувають, що економічна ситуація не поліпшується, тарифи — не знижуються, зате очікуються досить сумнівні реформи – земельна, трудова. Так що, хоч виступ і відмінний, але куди важливіше справи, а не слова".

Виборча кампанія триває

Записуючи новорічне звернення, команда Володимира Зеленського ставила перед собою кілька принципових завдань, вважає політолог Максим Джигун.

"По-перше, змінити формат класичного, "совкового" привітання на більш ліберальний, медійний і яскравий, — зазначає експерт. — По-друге, технологічно обробити всі електоральні категорії населення, згадавши і про "студента-філософа з Могилянки", і про "успішного адвоката", і про "звичайну домогосподарку". І їм це вдалося".

Звернення, за словами Джигуна, вийшло абсолютно нетиповим для стійкої української політичної культури. А вже традиційний посил "почую кожного", який прижився ще з часів Януковича, змінився на "почуйте мене все".

"У той же час, склалося враження, що виступ Зеленського став продовженням його виборчої кампанії з відсутністю якої-небудь конкретики або освітлення принципових позицій, — підкреслює політолог. — Для українського президента як вихідця з медійної сфери первинною все ж залишається яскрава і захоплююча форма, а не зміст. Хоч і варто відзначити, що одну важливу тему він таки підняв — пошук національної ідентичності. Вирішення цього питання — довгий і складний процес, який для незрілого політика рівня Зеленського може стати серйозним випробуванням".

Експерт також додав, що тактика Зеленського більш виграшна, ніж тактика колишнього президента Петра Порошенка, який "працює тільки зі своїм електоральним ядром".

Як повідомляло видання "Коментарі", телевізійні канали "Прямий" і "П'ятий" показали новорічне привітання експрезидента Петра Порошенка замість ролика, записаного чинним главою держави Володимиром Зеленським.


Читайте Комментарии в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення

comments

Новини партнерів

comments.ua
comments.ua
comments.ua
comments.ua

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!