comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Новини Суспільство мистецтво і культура Медична реформа в Україні: які позитивні моменти варто залишити, а які помилки – виправити негайно
commentss НОВИНИ Всі новини

Медична реформа в Україні: які позитивні моменти варто залишити, а які помилки – виправити негайно

Експерти розповіли, які вдосконалення медичної реформи в Україні слід зберегти, а яких помилок потрібно терміново позбутися

5 травня 2020, 12:57 comments1793
Медична реформа в Україні: які позитивні моменти варто залишити, а які помилки – виправити негайно

Президент України Володимир Зеленський вважає, що незавершена медична реформа вже потребує перереформуваання. Він закликає зберегти всі позитивні моменти і терміново виправляти помилки. Експерти розповіли виданню "Коментарі", які позитивні моменти варто залишити, а які помилки – виправити.

"Сьогодні не час для експериментів з медичною реформою в нашій країні"

Ситуація в нашій країні та у світі за останні три місяці настільки стрімко змінилася, що підхід до реформування медицини потребує кардинального перегляду. У цьому впевнений юрист, адвокат, експерт в галузі медичного права та фармацевтики Олександр Гришаков.

"Головна причина – зміна протоколів лікування, – підкреслює експерт. – Світова пандемія внесла свої зміни і підходи до системи охорони здоров'я. Й Україна – не виняток. На порядку денному – забезпечення невідкладної медичної допомоги, забезпечення кваліфікованою медичною допомогою громадян, які мають супутні захворювання. У групі ризику – пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом, гіпертонією, зайвою вагою та іншими. Змінилися умови, що вимагають перегляду підходів до охорони здоров'я. І вже точно сьогодні не час для експериментів з медичної реформою в нашій країні".

На думку Олександра Гришакова, сьогодні одним з головних питань є доступність медицини для тих самих малозабезпечених верств населення.

"Гостро стоїть питання з продовженням функціонування психіатричних лікарень та туберкульозних диспансерів, – продовжує експерт. – На цьому етапі практично неприпустимо заплановане і навіть вже чинне скорочення або закриття державних медичних установ у регіонах".

Велике значення має і злагоджена робота системи страхової медицини.

"Жодного законопроекту щодо обов'язкового медстрахування Верховна Рада поки не розглядала, – підкреслює Олександр Гришаков. – На цей момент невідомо, яка з моделей страхової медицини, які функціонують у Європі, буде взята за основу для побудови страхової медицини в Україні. Незрозуміло, за рахунок яких коштів буде відбуватися обов'язкове медстрахування. Податкові витрати на охорону здоров'я в різних країнах Європи коливаються від 12 до 16%. Імовірним є збільшення податкового навантаження на громадян".

Крім того, зазначає експерт, стало абсолютно очевидно, що лікарі та медичні працівники вимагають іншого державного підходу до захисту – як фінансового, так правового й епідеміологічного.

"Перегляду та доопрацювання вимагає і програма медичних гарантій, – вважає Гришаков. – Нагадаю, що на другому етапі медреформи запланована програма медичних гарантій – перелік медпослуг, які держава гарантує пацієнтові безкоштовно. В програму медичних гарантій, що приходить на зміну псевдобезоплатній медицині, увійшли послуги первинної амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної допомоги та медичної реабілітації".

"Слід змінювати підхід до організації медичної галузі взагалі"

"По-перше, треба подякувати всім лікарям і медсестерам, які зараз на першому рубежі борються з коронавірусної інфекцією. Подяка їм за їх щоденну і небезпечну працю та земний уклін: ви – наші герої! – каже політичний експерт Світлана Кушнір. – По-друге, треба подякувати тим лікарям і медсестерам, які записували відео-звернення до владі й президента Зеленського. Доведені до відчаю і крайнього ступеня обурення тим, що сталося 1 квітня. Воно й до того не все йшло нормально... А після наполегливого протягування другого етапу реформи імені Супрун, що доповнило виклики пандемії, так і взагалі криво і навскіс стало".

За словами експерта, закриття спеціалізованих клінік (протитуберкульозних і психіатричних), падіння зарплат медиків, відсутність обіцяних 300% доплат і масове звільнення або 14-ти денні за свій рахунок відпустки – це точно не про реформу...

"За задумом, в Україні повинні були піти "під ніж" близько 50 тисяч робочих місць у медгалузі, – нагадує Світлана Кушнір. – От вирішили колись в кабінетах МОЗ, що занадто багато лікарів в Україні. Тому "прошили" в законі прив'язку оплати праці медиків в залежності від кількості хворих. І тут пандемія перевірила на міцність цей "постулат"... І ми отримали негативний фідбек (зворотний зв'язок)".

Найцікавіше, за словами експерта, спостерігати, як міністр охорони здоров'я і голова профільного комітету в Раді, які ще нещодавно схвалювали другий етап реформи, отримавши "чарівний пендель" з Офісу президента (де почули крик про допомогу з боку медиків), раптом "прозріли". І затаврували ТАКИЙ другий етап медреформи. Його вирішили зупинити, а ще – терміново знайшли 11 млрд. грн для зарплат, щоб не звільняти представників сфери охорони здоров'я.

"Ну-ну, тепер люди точно знають, як вплинути на владу: пиши видосики і клич Головного у країні", – з гіркою іронією зазначає Світлана Кушнір.

З позитивних моментів реформи експерт називає декларації, автономність медустанов. Але якщо переглядати реформу комплексно, то тут – завал.

"Від поділу (часто абсурдного) на госпітальні округи до розформування (за суттю) інституту інтернатури, скасування навчання вірусологів та інфекціоністів в медуніверах і так далі, – пояснює Світлана Кушнір. – Слід змінювати підхід до організації медичної галузі взагалі. А це значить, що краще кинути недобудову (потім розберемо на запчастини), і почати з нуля будувати новий "медичний дім" – зручний і зрозумілий людям...".

"Основна проблема полягає в тому, що ця сфера повністю пронизана корупцією"

Як ми побачили під час епідемії коронавірусу – медична система України виявилася повністю зруйнована і не готова до викликів. Більшість медичних установ і лікарів за фактом забезпечували меценати і волонтери, зазначає економічний експерт Олександр Вовченко.

"Але ще і до всіх цих подій більшість громадян висловлювали невдоволення станом медичного обслуговування в Україні, – підкреслює експерт. – Основна проблема полягає у тому, що ця сфера повністю пронизана корупцією. Тому перше і головне, що потрібно зробити – викорінити корупцію в сфері медицини раз і назавжди. Заробітна плата лікарів повинна бути гідною, а не дотуватися з різних сумнівних джерел. Лікар повинен мислити категоріями як допомогти людині, а не де взяти гроші, щоб прогодувати свою сім'ю".

Друга дуже хвороблива проблема – відтік українських фахівців за кордон.

"Зрозуміло, що там їх приваблює: й інший рівень прибутків, й інший рівень розвитку медицини, і сучасне обладнання, – пояснює Олександр Вовченко. – Тому завдання держави – не тільки зупинити цей відтік, але і спробувати повернути в Україну кращих фахівців, надавши їм всі можливості для гідної праці".

Експерт вважає за необхідне запровадити постійне підвищення кваліфікації та навчання наших медичних працівників.

"У всіх куточках України повинні діяти високі стандарти надання медичної допомоги, – підкреслює Олександр Вовченко. – Вони повинні бути уніфікованими і затвердженими. У кожному медзакладі має бути необхідне обладнання, і головне, щоб воно працювало, а не віртуально значилося. Варто налагодити дієву комунікацію медустанов з МОЗ. Українці заслуговують на доступну та якісну медицину. Важливо, щоб нарешті у нас пройшла реформа (з урахуванням всіх недоліків) в житті, а не на папері, як було до цього".

Раніше "Коментарі" повідомили, що в МОЗ розповіли, як будуть модифікувати медичну реформу, оскільки в нинішньому вигляді її залишати не планують.


Читайте Комментарии в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua
comments

Обговорення

comments

Новини партнерів

comments.ua
comments.ua

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!