Рубрики
МЕНЮ
Економічний експерт, координатор громадянської ініціативи "Рух бізнесу України" Андрій Гарнат оцінив для видання «Коментарі» прийняті владою під час карантину ініціативи, спрямовані на допомогу бізнесу
"В спробі підтримати потопаючий малий і середній бізнес в Україні, який сам же уряд раніше, зіштовхнув з обриву, були поспіхом прийняті деякі законодавчі ініціативи.
Так, законопроект №3220 дає фізособам-підприємцям (ФОП) звільнення від єдиного соціально внеску (ЄСВ), скасовує штрафи та пеню за несплату ЄСВ, відсуває введення реєстраторів розрахункових операцій (РРО) і дає відстрочку в поданні річної декларації про майно і доходи. В цій частині законопроект можна оцінити як дуже позитивний.
Далі з підтримкою для бізнесу все не так однозначно і добре.
Введений тимчасовий мораторій на податкові перевірки, і на продовження поточних, з тимчасовим припиненням виписування штрафів за порушення податкового законодавства.
При цьому, податкова успішно обходить прийнятий законопроект і штрафує бізнес за минулі періоди, починаючи з 2014 року, включаючи навіть ліквідовані ФОП!
У регіонах традиційно "недочують" центр – і тиснуть бізнес плановим податковим навантаженням, не особливо зважаючи на стан економіки.
Тимчасово скасовано податок на нежитлову нерухомість і оплату за землю, що, втім, не особливо впливало на більшу частину малого та середнього бізнесу (МСБ), так як переважна частина компаній орендує площі, а як раз орендну плату, орендодавці знижувати не поспішають.
Прийняті ініціативи: "Доступні кредити 5-7-9", включаючи подальше розширення, і "нові гроші під 3%", в теорії покликані дати бізнесу доступний фінансовий ресурс як для підтримки, так і для погашення наявних боргів, виявилися повною профанацією. Більшість підприємців так і не змогли отримати в банках ці гроші з причини відсутності заставного забезпечення, недостатнього фінансового результату за попередній період (а економічна криза тягнеться з 2015 року!), вже наявних кредитів, і не відповідаючим цільовим призначенням запитам.
За підсумком, в рамках програми "доступного кредитування", було видано менше 500 кредитів менш ніж на 300 млн грн, що є мізерною сумою, жодним чином не впливаючи на ситуацію на ринку кредитування в сегменті МСБ.
У підсумку, малий і середній бізнес в Україні продовжує свою діяльність за принципом "не завдяки, а всупереч", а економіка продовжує своє падіння.
Прогнози на вихід з поточної ситуації поки вкрай негативні: бізнес буде важко виходити з шокового стану. Доходи (а, отже, і споживання домогосподарств, яке критично впало за час дії обмежень), відразу не відновляться. Імовірно, поствірусна економіка повернеться до показників у точці початку свого падіння лише в середині 2021 року".
Новости партнеров
Новини