comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

ДУМКИ

Алекс Ліссітса : Україні треба міняти структуру управління в агросекторі, включаючи систему статистики

10-06-2020 11:06

0

Алекс Ліссітса

аграрний експерт, президент Асоціації " Український клуб аграрного бізнесу»

Президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), генеральний директор ІМК Алекс Ліссітса оцінив для видання «Коментарі» ідею про всеукраїнський сільськогосподарський перепис

Голова Держстату Ігор Вернер запропонував провести в Україні сільськогосподарський перепис. Мовляв, треба знати, "скільки у нас корів, яких тварин утримують люди, які культури вирощують". За його словами, це допоможе зрозуміти потенціал сільського господарства і розібратися, куди треба вкладати гроші, а що дотувати. А також побудувати грамотну державну політику в певних областях.

Ось, що думає з приводу цієї пропозиції Алекс Ліссітса:

"В Україні є проблема з аграрної статисткою – це факт. Але витратна аграрна перепис навряд чи допоможе вирішити агрополітичні виклики і вибудувати аграрну стратегію України. Що робити? Треба міняти структуру управління в агросекторі в цілому, включаючи систему статистики.

Система аграрної статистики, залишаючись на рівні радянських часів, концентрується у нас на валових натуральних показниках. Але навіть тут ніхто точно не може сказати, скільки в державі, скажімо, виробляється молока. Адже велика частина надходить з приватних домогосподарств, які аграрна статистика враховує тільки шляхом екстраполяції. Також ніхто точно не знає, скільки ми вирощуємо, споживаємо і зберігаємо картоплі. Причина та ж – 99% картоплі виробляється в приватних домогосподарствах.

Але основна проблема полягає в іншому – приймаючи аграрно-політичні рішення, влада не має повної картини фінансово-економічних показників підприємств різних форм господарювання. Так, наприклад, керівництво держави не може запропонувати адекватну політику підтримки агросектору. Або ж зробити адекватну політику розвитку сільської місцевості, так як відсутнє розуміння, хто такої підтримки зараз потребує більше: дрібні, середні або великі виробники, традиційне або органічне землеробство, птахівники або молочники і т.д. Просто немає фінансово-економічних показників.

І саме цим Україна дуже відрізняється від країн Європейського союзу, де вже давно існує FADN (The Farm Accountancy Data Network) – система тестових підприємств, на прикладі роботи яких збирається інформація. За участь у цій системі, за надання правдивих даних кожне тестове підприємство отримує гроші. Так формується точна статистична картина галузі.

В Україні підприємства зобов'язані подавати статистичну звітність органам державної влади. Але у більшості випадків така інформація не відповідає дійсності. Тому саме реформа статистики є невід'ємною частиною реформи системи управління АПК.

Якщо не вирішити вищеозначених проблем, аграрний перепис може стати марною тратою грошей під час економічної кризи".

Новости партнеров

comments.ua
comments.ua

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!