ДУМКИ

Сергій Магера : Місцевим виборам в Україні бути, але є ряд питань та ризиків

16-07-2020 11:07

0

comments1272

Сергій Магера

народний депутат України IX скликання

Верховна Рада підтримала проведення місцевих виборів в Україні (крім ОРДЛО і Криму) 25 жовтня. Народний депутат України ІХ скликання (обраний по мажоритарному округу від партії «Опозиційний блок») Сергій Магера оцінив на прохання видання «Коментарі» дане рішення та можливі ризики

"Місцевим виборам в Україні бути. Народні депутати прийняли відповідну Постанову ВРУ, а ще раніше – виділили необхідне фінансування. Таким чином, парламент забезпечив безперервність демократичного процесу. Тим не менш, невирішеними залишаються важливі питання, які можуть вплинути на результати народного волевиявлення у жовтні 2020 року.

Найголовніший мінус Постанови – вона не передбачає проведення місцевих виборів в обласні ради підконтрольних Україні територій Луганської та Донецької областей. Це означає, що законні інтереси проживаючих там громадян не будуть представлені. По суті, мова йде про порушення конституційних прав мешканців зазначених територій обирати і бути обраними. Крім того, якщо вибори до облради не будуть проведені, це серйозно порушить баланс представництва в системі "ОТГ-район-область", яка передбачена реформою децентралізації.

Відкритим залишається питання: за яким законом пройдуть місцеві вибори? Остання його версія викликала бурю обурення серед місцевих еліт та експертів. Одним з каменів спотикання стала так звана партизація місцевих виборів. Фракція "Слуга народу" запропонувала ввести партійну виборчу систему на рівні сільських, селищних рад та рад малих міст з кількістю виборців менше 50 тис. чоловік. У відповідь сільські, селищні, міські голови і депутати місцевих рад написала відкрите звернення до президента України та голови ВРУ з закликом не допустити подібну партизацію, так як вона не відповідає європейським принципам і може призвести до втрати прогресу реформи децентралізації.

Також жорсткій критиці піддалася новела про збільшення в 2020 році застави для кандидатів на посади мерів майже в 40 разів, порівняно з місцевими виборами 2015 року. За задумом авторів нової редакції Закону, збільшення суми застави покликане "відсікти" технічних кандидатів. Останні – вельми поширена політтехнологія в Україні. Але виявилося, що настільки велике збільшення суми застави обмежує права суб'єктів виборчого процесу на висунення кандидата в міські голови.

У Центральній виборчій комісії також є серйозні питання до парламенту. Йдеться про Постанову ВРУ №3650 про скорочення кількості районів в Україні з 490 до 129. У зверненні до парламенту ЦВК відзначає, що укрупнення районів суттєво вплине на здійснення окремих виборчих процедур. Наприклад, до складу ряду оновлених районів увійдуть понад 700 (!) Виборчих дільниць. Таке непідйомне навантаження, безумовно, знизить якість виборчого процесу.

Остаточно крапки над "і" будуть розставлені після голосування за нову редакцію Закону про вибори. "Слуги" обіцяли врахувати всі помилки і серйозно доопрацювати останню версію законопроекту. Подивимося, чи виконають вони свої обіцянки".



Новости партнеров


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!