ДУМКИ

Олексій Розумний : Повторний розпуск парламенту України виглядає малоймовірним

20-07-2020 16:07

0

comments1082

Олексій Розумний

провідний експерт політико-правових програм Центру Разумкова

21 липня минає рік з обрання нової – дев'ятої – Верховної Ради України. Провідний експерт політико-правових програм Центру Разумкова Олексій Розумний оцінив для видання «Коментарі» її діяльність і перспективи дострокових виборів

"Якщо оцінювати роботу нинішнього скликання Верховної Ради з точки зору розвитку парламентаризму в Україні, то головною перемогою я б назвав збереження суб'єктності цього ключового державного інституту – принаймні, часткове.

Справа в тому, що після останніх парламентських виборів Верховна Рада ризикувала перетворитися на формальний придаток до Офісу президента, який механічно "штампує" закони. Власне, концепція "турборежиму" і передбачала таке вихолощення парламентаризму. На щастя, "монобільшість" виявилася не досить монолітною силою, і український парламент сьогодні продовжує бути місцем для дискусій.

Звичайно, громадянам не дуже приємно спостерігати за процесом міжпартійних або міжгрупових чвар, та і самі учасники далекі від безкорисливої турботи про державу та народ. В процесі спливає багато бруду, що б'є по громадській довірі до парламентаризму. За даними останніх опитувань Центру Разумкова, рівень довіри до Верховної Ради знову опустився до мінімальних значень: довіряють парламенту лише 19% опитаних, не довіряють – 75%. Невиправдання довіри суспільства можна зарахувати як одну з основних поразок.

Майже рік тому, на початку роботи Верховної Ради IX скликання, президент Зеленський натякав на можливий повторний розпуск парламенту, якщо він не виправдає надій. Сьогодні такий варіант подій виглядає малоймовірним. Завести у Верховну Раду свою "монобольшість" вдруге у Зеленського практично немає шансів. А неминуче в разі нових виборів загострення внутрішньополітичної ситуації загрожує посиленням управлінського хаосу. Тому така опція може бути останнім антикризовим заходом, коли легітимність влади самого Зеленського опиниться під загрозою.

Втім, у довгостроковій перспективі розведення в такий спосіб президентських і парламентських виборів у часі позитивно вплинуло б на стабільність всієї політичної системи. Адже з 2019 року парламентський і президентський електоральні цикли практично збіглися".Новости партнеров


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!