comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

ДУМКИ

Адріан Пантюхов : Процес створення важливих для України зон затягнеться

03-08-2020 12:08

0

Адріан Пантюхов

економічний експерт В Ukraine Economic Outlook

Економічний експерт в Ukraine Economic Outlook Адріан Пантюхов проаналізував для сайту «Коментарі» доручення прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля відпрацювати питання можливості створення територій пріоритетного розвитку в Донецькій, Луганській і Херсонській областях, щоб створити в цих регіонах точки зростання для залучення інвестицій

"Перетворити окрему область в точку росту, де економічне зростання і приплив інвестицій випередить середній рівень по країні, можливо. Інструменти і закони давно відомі: низький рівень оподаткування і знижений рівень бюрократизації операцій.

Чи є шанси за дорученням прем'єр-міністра Шмигаль в найкоротші терміни створити такі зони в Україні? Відповідь неоднозначна.

Схожі території, які називаються вільними економічними зонами (ВЕЗ), давно існують в світі. ВЕЗ – це місцевість, де рівень оподаткування нижчий, ніж в країні, або відсутній взагалі, а компанії підпадають під пільгові виплати і дотації держави. Такі зони існують на території Китаю, Мексики, Росії та інших країн.

Як відомо, в світовому масштабі істинна залежність рівня оподаткування і темпів зростання країни: чим більше фіскальний відсоток ВВП (скільки ресурсів перерозподіляє через себе держава у вигляді податків), тим менше економічне зростання. У регіональному масштабі залежність зберігається, що відкриває вікно можливостей для економіки України, що активно розвивається, без загального зниження податків. Тим більше, в Україні ставки податків (19,5% ПДФО, 20% ПДВ) створюють запас міцності для зниження в ВЕЗ, якими можуть стати Луганська, Донецька і Херсонська області.

Однак, варто пам'ятати, що надто занижені ставки податків в областях України, створять миттєвий перетік інвестицій з інших областей, а не приплив нових. Крім того, для повномасштабного розгортання програми по створенню ВЕЗ, ситуація з вторгненням країни агресора, повинна наближатися до завершення або перебувати в стані повної заморозки.

Херсонська область знаходиться на значній відстані від лінії фронту (але поруч адмінкордон з анексованим Росією Кримом, що також є фактором загрози - ред.), а ось Донецька і Луганська безпосередньо контактують з вогнищами бойових дій, що однозначно відлякає інвесторів.

Також хотілося б відзначити, що, незважаючи на знижені рівні оподаткування в областях (що підкосить дохідну частину бюджету), це єдиний вигідний варіант. З іншого боку, варто залучення міжнародних інвестицій від МФО (МВФ, МБ, ЄС, ЄБРР і т.д.), але збережені рівні оподаткування нівелюються % ставками по виплатах кредиту, і додатковими бюрократичними перепонами, які традиційно формуються від залучення коштів від МФО.

Я думаю, що процес створення ВЕЗ в Україні затягнеться на два-три роки, з самим позитивним варіантом відкриття в кінці 2021-го, а реалістичним на початку 2023".

Новости партнеров

comments.ua
comments.ua

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!