comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

ДУМКИ

Ліна Кущ : Журналістська солідарність в Україні є, хоч журналістська спільнота і поляризована

07-09-2020 14:09

0

Ліна Кущ

перша секретар Національної спілки журналістів України

Чи є в Україні журналістська солідарність, незважаючи на зрозумілу конкуренцію? І якщо є - в чому це проявляється? Своєю думкою з цього приводу з виданням «Коментарі» поділилася перша секретар Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Ліна Кущ

"Журналістська солідарність - не застаріле поняття. Вона існує. І тому є приклади - і в минулі роки, і в поточному році.

НСЖУ, наприклад, нещодавно ініціювала збір підписів українських журналістів на підтримку білоруських колег. Після президентських виборів в їхній країні, вони переживають переслідування, зокрема - із боку силових структур. Протягом двох днів підписи під цим закликом солідарності поставили понад 100 редакцій і українських журналістів - регіональних і загальноукраїнських медіа.

Ще приклад - флешмоб херсонських журналістів, який вони влаштували в червні під час приїзду президента Зеленського до Херсона. Тоді ОДА не акредитувала багатьох журналістів або не пустила їх на заходи за участю президента. Тоді представники ЗМІ запустили флешмоб на онлайн-ресурсах. Вони публікували там "новини", де замість деталей того, що сказав або зробив президент під час візиту, були трикрапки, прогалини, гумористичні малюнки та інші жарти.

Цей флешмоб набув розголосу навіть в міжнародних медіа - деякі взяли його за приклад.

Крім того, напередодні Дня журналіста (6 червня) НСЖУ запустила інформаційну кампанію під гаслом "Журналісти - важливі". Не секрет, що за час карантину важливість роботи журналіста зросла в багато разів. У піку заявам окремих політиків, які стверджували, нібито їм не потрібні "посередники" для спілкування з народом, що без журналістів можна обійтися.

Сплеск уваги до професійної журналістики, який ми спостерігали навесні, довів, що в суспільстві існує запит на якісні медіа. А тому, якщо ми самі не будемо дбати про престижність нашої професії, про важливість нашої роботи, про захист нашої професії - ми не зможемо разом відстоювати свої інтереси.

Під час корона-кризи проявилася взаємовиручка, взаємопідтримка журналістів з різних областей. Вони надсилали один одному засоби індивідуального захисту, ділилися важливими порадами.

Журналістська солідарність, з моєї точки зору, - це відчуття сили спільноти, яка стоїть за тобою. Про важливість такої підтримки говорили, в тому числі, журналісти, звільнені з в'язниць, де вони незаконно утримувалися, в РФ або на тимчасово окупованих територіях. Це і Роман Сущенко, і Станіслав Асєєв, і незаконно засуджений кримський журналіст Микола Семена.

Роман Сущенко та Станіслав Асєєв підписали в цьому році звернення до європейської та міжнародної федерації журналістів із закликом продовжувати здійснювати міжнародний тиск на РФ з метою звільнення кримськотатарських громадських журналістів. Ця підтримка важлива для наших колег, які продовжують утримуватися в РФ або Криму. І той факт, що НСЖУ звертає увагу міжнародної спільноти на ситуацію з ними - надає їм сили. Як і тим громадським журналістам, які зараз передають інформацію з окупованого півострова.

При цьому варто відзначити, що прояви солідарності виникають у пікові, кризові моменти. А хотілося би, щоб це було завжди. І щоб взаємопідтримки було більше.

Показовий приклад цього року. Представники дев'яти філій ПАТ Національна суспільна телерадіокомпанія України (Суспільне) вийшли на акцію протесту проти скорочення годин регіонального мовлення. На жаль, не всі їхні колеги підтримали цю ініціативу. Були й ті, хто вважає, що не треба було протестувати ...

Немає єдності і серед редакторів друкованих видань - щодо відносин з Укрпоштою. Хтось хоче домовитися про особливі умови. Все це виливається в скарги інших - на несвоєчасну доставку преси, а то і зовсім на відсутність такої доставки (в певні дні і певних видань).

В результаті зростає ціна на передплату та доставку. Більша єдність друкованих медіа могло би зіграти на користь усім.

Журналістська спільнота поляризована, як і все наше суспільство. І до цього доклали руку політики, які і зараз намагаються розколоти, поділити журналістів: по лінії "патріоти" - "не патріоти", по лінії власників медіа, по відношенню до резонансного законопроекту про медіа, який зараз активно просувається.

Все це - дуже небезпечна тенденція. Адже там, де зникає солідарність, послаблюються позиції. І це не тільки про журналістику.

У той же час я хочу підкреслити, що солідарність - не означає всепрощення. І якщо журналіст порушує професійні стандарти, етичні норми - це неприпустимо. І ховатися за статус журналіста тут не вийде. Але з цими проблемами ми будемо розбиратися в своєму колі - за допомогою саморегуляції. І без втручання політиків, які хочуть взяти медіа під контроль".

***

Нагадаємо, що Національна спілка журналістів України ініціювала до майбутніх місцевих виборів підписання декларації на захист свободи слова.

Новости партнеров

comments.ua
comments.ua

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!