logo_ukra

Coinspot 04.12.2020

BTC/USD

18990.03

ETH/USD

589.61

LTC/USD

83.64

НБУ 04.12.2020

USD/UAH

28.60

EUR/UAH

34.65

RUB/UAH

0.40

comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

ДУМКИ

Марія Колесник: Що відбувається з цінами на зернові та олійні

30-09-2020 08:09

Марія Колесник

заступник директора ProAgro Group, аналітик українського аграрного ринку

Аналітик українського аграрного ринку, заступник директора ProAgro Group Марія Колесник поділилася з виданням «Коментарі» даними про перспективи врожаю зернових і олійних, а також про світові тенденції на даному ринку

"В Україні через посуху суттєво скоротився прогноз виробництва пізніх культур, зокрема кукурудзи, сої та соняшнику. Так, за нашими вересневими оцінками, українські аграрії в сезоні 2020/21 МР (маркетінгового року) зберуть 34 млн тонн зерна кукурудзи проти майже 36 млн тонн торік. І це за умов розширення посівних площ під цією культурою на 450 тис. га.

Цьогорічна посуха, яка охопила не лише Україну, а й решту країн Чорноморського басейну, затримує сівбу озимих культур, зокрема пшениці, під врожай 2021/22 МР. Цьогорічні погодні умови є складними не лише для українських аграріїв. Через посуху в Аргентині посіви пшениці наразі перебувають у вкрай складних умовах. Так, станом на 27 вересня більше 60% посівів пшениці в цій південноамериканській країні знаходяться в середньому або дуже засушливому стані. Все це разом стало причиною цінового росту на ринку зерна, як в Україні, так і в світі. Зокрема протягом останнього місяця експортні ціни на українську продовольчу пшеницю зросли в середньому на 30 доларів, а на кукурудзу – на 15 доларів на тонні зерна. Додамо до цього ще й девальвацію гривні і маємо зростання внутрішніх цін на продовольче зерно в гривневому еквіваленті протягом місяця в на 1100-1300 гривень на тонні.

Цьогорічний врожай соняшнику наша агенція ProAgro Group оцінює на рівні 15 млн тонн проти минулорічного показника у 18,8 млн тонн. Виробництво української сої ми прогнозуємо в обсязі 2,5-2,8 млн тонн, що також суттєво нижче за минулорічний показник у 3,7 млн тонн. Різке скорочення пропозиції сої на внутрішньому ринку на тлі зростання світових цін на цю олійну через активний попит з боку Китаю та посуху в США та Бразилії також підтримуватиме бичачі цінові тренди (стан фондового, товарного або валютного ринку, при якому спостерігається виражене і стійке підвищення ринкових цін або курсу валют на тривалому проміжку часу і може тривати протягом довгого часу - ред.).

На ринку соняшнику на додачу до скорочення власного врожаю маємо стрімкий зростаючий тренд цін на соняшникову олію, який є відображенням загальноствітових тенденцій на ринку всіх рослинних олій. Драйвером цінового росту в даному сегменті є пальмова олія.

Отже, якщо друга хвиля розповсюдження COVID-19 в світі не обмежить попит на паливо та рослинні олії, то до кінця поточного року варто очікувати на подальше цінове зростання як на ринку рослинних олій, так і на ринках їх сировини.

Що ж стосується зерна, то передумов для різкого цінового росту поки немає, оскільки загальностівове виробництво в сезоні 2020/21 МР за оцінками аналітиків Міжнародної  Ради по Зерну (IGC) становитиме 2,23 млрд. тонн, що є співставним з показником минулого року у 2,18 млрд тонн і навіть перевищує його на 5 млн тонн. Водночас погані перспективи на новий сезон і занепокоєння, яке викликає перспектива недоотримання обсягів виробництва в сезоні 2021/22 МР буде весь час тримати ринок в тонусі та стимулювати цінове зростання".

Новости партнеров

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!