logo_ukra

Coinspot 07.03.2021

BTC/USD

49074.23

ETH/USD

1664.92

LTC/USD

182.92

НБУ 07.03.2021

USD/UAH

27.90

EUR/UAH

33.40

RUB/UAH

0.39

comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

ДУМКИ

Віктор Скаршевський : В Україні сталося масове рейдерське захоплення державних підприємств

12-10-2020 14:10

0

Віктор Скаршевський

віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців

Практика призначення іноземців в наглядові ради українських державних компаній не виправдала себе по ряду причин. Таку думку висловив виданню «Коментарі» віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців Віктор Скаршевський

"Очевидно, що підхід, який застосовується в Україні при формуванні наглядових рад, не виправдав себе. Відповідний закон був прийнятий в кінці 2016 року, ще за минулої влади. Зараз можна сміливо констатувати: в найбільших українських держкомпаніях з такого роду наглядовимиї радами не просто немає позитивних результатів, а більше стало негативу.

З моєї точки зору, тут справа в ряді причин.

По-перше, члени наглядових рад не несуть відповідальності за неправильні рішення, які можуть призвести (і призводять) до збитків.

По-друге, практично всі наглядові ради складаються з іноземців. Виходить, що українські громадяни, які являють власниками державних підприємств (ДП), не мають можливості управляти ними, контролювати дані компанії. Кабмін позбавлений цього права. Законодавство так переписали, що все вирішують наглядові ради. В даному випадку - іноземці. Я називаю це рейдерським захопленням українських державних підприємств. Приватизації не відбулося, в концесію ніхто нічого не здавав, а управління і контроль за ДП - втрачені.

Третій момент - багато членів наглядових рад (особливо яскраво це виражено в Укрзалізниці, Нафтогазі) мають конфлікти інтересів. Іноземці працюють в інших компаніях подібного профілю, які є конкурентами тих структур, де вони "працюють" в Україні. Слово "працюють" у другому випадку я взяв у лапки не випадково. Адже "робота" полягає в тому, що вони збираються кілька разів на рік, і то часто не в Україні. А останнім часом, у зв'язку з коронавірусом, роблять це ще й через Інтернет. І фактично не вникають в поточну життєдіяльність підприємства, не розробляють стратегічної документації. Більш того - блокують операційну роботу. Як в тій же Укрзалізниці, де довго не могли призначити главу правління.

Ну і ще... В члени наглядових рад нерідко потрапляють люди, некомпетентні в тій галузі, яку вони повинні розвивати. Повинна бути ставка на професіоналізм, а цього немає.

Ситуацію можна і потрібно змінити. Слід змінити закон про формування наглядових рад. Наприклад, прописати, що не передбачено жодної винагороди. Просто - внесок в розвиток держави, в економіку країни, де живеш або якої хочеш допомогти. У деяких випадках наглядові ради і зовсім не потрібні в державному секторі. Плюс - якість відбору повинна бути більш об'єктивною. Тільки профі! І ні в якому разі не можна, якщо оплата праці все ж зберегтися, щоб правління платило винагороду. Це виходить - рука руку миє. Ти сам же платиш своєму контролеру. Явний конфлікт інтересів, що впливає негативно на розвиток підприємств в Україні. Дуже неправильно і потенційно корупційно".

Новости партнеров

comments.ua
comments.ua
comments.ua

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!