Рубрики
МЕНЮ
Економічний експерт, координатор громадської ініціативи "Рух бізнесу України" Андрій Гарнат прокоментував ідею створення на Донбасі вільної економічної зони (ВЕЗ)
"Ідея розвитку територій шляхом створення вільних економічних зон - не нова. Вона вже мала місце бути в період з 1999-го по 2005 рр., коли було відкрито і діяло 11 таких зон на території України.
Однією з основних цілей подібних зон є залучення іноземного капіталу. Але ця місія зазнала невдачі, тому що на територіях ВЕЗ працював, в основному, місцевий капітал, а заходження іноземних інвесторів щільно контролювалося місцевою владою.
Перший досвід роботи таких зон був вкрай незадовільний, тому що за 6 років їх роботи так і не вдалося вийти навіть на 50% планових показників ефективності. При цьому обсяг тіньової економіки на цих територіях виріс значно - і вплинув на тіньові потоки контрабанди і "відмивання" капіталів по всій країні.
Але негативний досвід не означає, що цей інструмент не працює.
У світі досить прикладів, коли, в різний час, введення вільних економічно зон в Китаї, Великобританії, США, Франції, давало позитивні ефекти. ВЕЗ оживляли регіони зі слабкою економікою, розвивали зовнішньоекономічні зв'язки.
На сьогоднішній день ми маємо досить складну задачу - відновлення східних регіонів країни після повного їх занепаду. На Донбасі треба не тільки створити достатню кількість робочих місць, а й відновити транспортну, промислову, фінансову інфраструктури.
Важливим також є організація на цих територіях сучасної системи освіти, починаючи з дошкільної і закінчуючи вищою університетською.
Для реалізації цього плану необхідно дотриматися двох важливих складових:
- повернути під повний контроль східні території нашої країни, включаючи контроль кордону;
- ввести найвигідніші в світі умови ведення підприємницької діяльності, які виведуть цей регіон в лідери за рівнем сприятливого бізнес клімату.
Ситуацію, що склалася можна використовувати і для створення локальних інноваційних систем, що дозволить розвинути дані території підвищеними темпами. Цей підхід вимагає комплексної наукової розробки - і відповідні фахівці в Україні є.
І, звичайно ж, потрібно врахувати досвід минулих років і забезпечити рівні можливості для заходу в регіон як вітчизняного, так і іноземного капіталу".
Новости партнеров
Новини