Рубрики
МЕНЮ
Голова ради в Інститут податкових реформ, віце-президент в Асоціації платників податків України Олена Хотенко проаналізувала для видання «Коментарі» політику української влади щодо підтримки малого та середнього бізнесу під час корона-кризи
"2020-й рік для мікробізнесу і малого підприємництва - не просто важкий рік. Це - рік виживання. Згідно з різними джерелами, закрилося близько 700 тисяч підприємств мікро-підприємництва. Безробіття зросло до 10% по відношенню до початку року. Станом на 1 жовтня безробітних - 1,7 млн осіб. При цьому уряд робить або неефективні, або абсолютно непослідовні кроки по підтримці підприємництва і взагалі виходу із ситуації. Якоїсь допомоги малий і середній бізнес фактично не отримує.
Зараз практично немає ніяких пільг ні по сплаті податків (в тому числі відстрочення), ні по здачі звітів. Абсолютно не опрацьована, неефективна система кредитування 5-7-9%.
Якщо підприємець використовує систему банку (безготівковий розрахунок), то банк з кожної операції знімає 2% від суми проведеної операції. Тим самим додатково створюються витрати для підприємництва.
Абсолютно шкідницькими, згубними виглядають запропоновані законопроекти щодо введення тотальної фіскалізації, які так і не вдалося відстрочити. Тим часом, тотальна фіскалізація несе низку ризиків.
На сьогоднішній день і так сильно впали доходи малого і середнього бізнесу (від 25 до 50%). Мало хто розуміє, як вони вийдуть із ситуації карантинного і посткарантінного режиму.
Також законопроект несе додаткове навантаження на мікробізнес. За розрахунками Мінфіну, в перший рік введення фіскалізації це навантаження складе 8,9 млрд, в подальшому - 3,37 млрд щороку. Цю суму мікробізнес буде викладати зі своєї кишені.
Не прийнятий, не введений в дію законопроект про ліквідацію податкової міліції і створення нової служби Бюро економічної безпеки. Навіть якщо те, що було прийнято в першому читанні, ухвалять у другому і запустять в життя, це буде мертвонароджений орган. У такому вигляді, в якому його зараз розглядають, готують до другого читання, він не буде виконувати ті цілі і завдання, заради яких власне створювався. Не буде чисто аналітичних функцій, не буде зниження тиску на бізнес.
Вражає, що коли Кабмін голосував за введення карантину вихідного дня, Мінекономіки (яке в першу чергу повинно піклуватися про економіку і бізнес), проголосувало за. Тоді як ряд міністерств (МВС, Мінціфри, Мінкульт) були проти.
На жаль, але все ті програми, які прийняті з підтримки малого та середнього бізнесу (МСБ), всі дії уряду в умовах корона-кризи, є мертвонародженими і порожніми. Практично жодна програма не працює.
Вбиваючи МСБ, наша влада знищує робочі місця. За межу бідності викидають масу людей. І вони прийдуть за дотаціями. І виплати ляжуть тепер на плечі держави, а не на плечі МСБ".
Новости партнеров
Новини