Рубрики
МЕНЮ
Глава Директорату Асоціації франчайзингу України, віце-президент Асоціації інвесторів в Україні Андрій Кривонос проаналізував для видання «Коментарі» ситуацію в житлово-комунальній галузі, де тарифи зростають, борги ростуть, а реформування практично немає
"У Бразилії в 2013 році масові протести призвели до повернення колишніх тарифів на проїзд в громадському транспорті в дев'яти містах країни. Але очікувати чогось подібного в Україні щодо комунальних тарифів - не варто.
Чому?
По-перше, в крові багатьох з радянських часів - "платити вчасно, щоб не вимкнули". По-друге, нинішнє тарифоутворення настільки заплутане, що навіть довести, що подорожчало, буває складно - зміна одиниць обліку, дроблення послуг, зміна компаній, що надають послуги. По-третє, в своїй більшості саме в питаннях "комуналки" населення не готове сперечатися.
Саме неготовність шукати аргументи і способи оптимізації тарифів призводить до політики угодовства в цьому ринку.
Єдиний спосіб уберегти державу від соціального нагнітання в сфері ЖКГ - максимальне прискорення реформування галузі. І реформування має полягати не в кольорових бланках квитанцій за минулий місяць, а в дійсному приведенні до сучасного стана відповідальності постачальника послуг і споживача. Саме відповідальність повинна стати основною приведення в порядок галузі.
На тлі пандемії, яка дозволила не платити "пеню" і не відключати споживачів від мереж, зростає несплата поточних платежів. У пошуках коштів комунальники тиснуть на місцеві органи влади, щоб піднімати тарифи. В результаті той споживач, який і так платить, - платить двічі. Знайшли комунальники собі рішення, як в ситуації з несплатою надалі отримувати більше коштів.
Аналізуючи галузь, варто зауважити, що банкрутство Київенерго, яке остаточно відбулося в вересні, може відкрити Ящик Пандори - і будуть банкрутства, і будуть подвійні рахунки, і будуть тарифи, затверджені тим уповноваженим органом (варто додати зміну сітки районів до проблеми ЖКГ), і будуть відключення споживачів з порушенням процедур.
2021 рік може стати катастрофічним для галузі і споживачів, якщо не звернути увагу на глибинне реформування, а не, як писав вище, колір бланків квитанцій".
Новости партнеров
Новини