ДУМКИ

Андрій Дикун : Аграрний сектор України - удари і перемоги 2020 року

30-12-2020 09:12

1

Андрій Дикун

Голова Всеукраїнської Аграрної Ради

Голова Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Андрій Дикун проаналізував для видання «Коментарі» підсумки року вітчизняного агросектора

"У 2020 році агросектору України, на відміну від інших галузей, завдав збитки не Covid-19, а аномальні погодні умови. При цьому, незважаючи на посуху в Одеській області, масштабну повінь на Заході України і, відповідно, втрати врожаю, - нинішній рік став для аграріїв "врожайним" на позитивні законодавчі рішення.

Знаковою подією в аграрному життя країни, безумовно, стало прийняття закону про відкриття ринку землі. 2020-й ми починали мітингом у Офісу президента. Ми вимагали від влади врахувати позицію малих і середніх аграріїв-учасників ВАР при введенні ринку землі. І ми цього домоглися. У прийнятому законі враховані ключові вимоги, які були затверджені загальними зборами аграріями нашої асоціації.

На першому етапі землю зможуть купувати фізособи - до 100 га в одні руки. Вдалося знизити концентрацію землі для юридичних осіб з 214 тис га до 10 тис га. Також "відбили" іноземців - вони зможуть купувати землю тільки, якщо таке рішення буде прийнято на всеукраїнському референдумі.

Крім того, аграрії включилися в боротьбу і не допустили ряд ініціатив, які завадили б роботі агросектора.

Два роки ми боролися за скасування дискримінаційних поправок до Податкового кодексу, які скасовували відшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку. Сільгоспвиробники зазнали величезних збитків. У цьому році їх, нарешті, скасували.

Також аграрії завадили Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі допустити квотування імпорту добрив, яке могло призвести до монополізації вітчизняного ринку добрив і суттєвого подорожчання.

Спільними зусиллями ми не допустили скасування ПДВ при експорті зернових, встановлення контролю за рухом комбайнів, квотування експорту зерна, встановлення мита на імпорт пального.

Також прийняті важливі для агросектора законопроекти, до розробки яких долучилися експерти ВАР. Зокрема, закон про сільськогосподарську кооперацію, який дозволить розвивати аграрний кооперативний рух в Україні, закон про зниження ставки ПДВ з 20% до 14% на деякі види агропродукції (сприяє детінізації агросектора і дасть можливість аграріям заощадити обігові кошти).

Щодо держбюджету на наступний рік і підтримки АПК. Ми надали свої пропозиції до закону, деякі з них враховані. Вперше в кошторисі країни передбачено видатки на допомогу сільгоспвиробникам і с/г кооперативам, які втратили свій урожай в результаті надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Також до всіх програм державної підтримки будуть включатися як реципієнти сільськогосподарські кооперативи. Крім того, передбачаються кошти на розвиток агрострахування.

У закон "Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою" включені запропоновані ВАР зміни щодо страхування доходу агровиробника. Це дуже важливо, враховуючи нинішні збитки аграріїв від погодних аномалій.

І головне, в кінці року аграрії отримали приємну новину - аграрної галузі, яка дає країні 17% ВВП і 40% валютних надходжень, повернули профільне міністерство. Сподіваємося, в 2021 Міністерство аграрної політики запрацює - і аграрії знову матимуть свій голос в Кабміні".Новости партнеров


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!