ДУМКИ

Дмитро Марунич : Ціни на нафту - чого чекати світу і на заправках України

11-01-2021 19:01

0

Дмитро Марунич

співголова Фонду енергетичних стратегій

Що і як може вплинути на вартість нафти в цьому році, а відповідно, і на ціни на пальне - в світовому розрізі і в Україні зокрема? Своєю думкою з виданням «Коментарі» поділився співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич

Початок 2021 року показав, що котирування на світових біржах ростуть. І буквально кілька днів тому нафту повернулася до значень лютого 2020 року, перевищивши 55 доларів за барель у Бренту (Brent - еталонна марка нафти, що видобувається в Північному морі - ред.)

По всій видимості, світові економіки починають відігравати початок вакцинації в провідних західних державах - і ті очікування, які на цю вакцинацію покладаються. Тобто, сенс в тому, що подолання епідемії коронавируса призведе до відновлення ділової активності. Відповідно - до відновлення попиту на нафту і зростання цін на неї.

Таким чином, я вважаю, що протягом 2021 року ціни на нафту, як мінімум, не проваляться нижче значень 40-45 дол за барель. Очікування щодо зростання світової економіки будуть сприяти підвищувальної динаміці. Не виключено, що до кінця року ми вийдемо до рівня близько 60 дол за барель.

В цілому світова економіка протягом року буде перебувати під впливом глобальної економічної кризи. І всі її наслідки навряд чи будуть подолані протягом 2021 року.

Може так статися, що епідемія коронавіруса прийме якийсь новий оберт, буде знайдений новий штам - і він завдасть чергового руйнівного удару по світовій економіці. Мені здається, це малоймовірно, але я б не виключав цього повністю. Це те, що може вплинути на обвал нафтових котирувань в 2021 році - всупереч тій динаміці, про яку я говорив вище.

Окремо варто згадати про вартість нафтопродуктів всередині України. Вона формується, перш за все, виходячи з вартості нафти і її переробки. Однак є й інші чинники. Зокрема, ініціатива ряду парламентаріїв про вирівнювання акцизів на нафтопродукти всередині України. Зараз ми маємо 213 євро за тисячу літрів для 95 бензину і всього 52 євро - за тисячу літрів зрідженого газу. Є ідея всі акцизи зрівняти і зробити їх на рівні дизпалива - в районі 140 євро. Якщо це станеться, то вартість бензину на українських АЗС впаде приблизно на 2,5-3 грн на літрі, а вартість газу підніметься приблизно на те саме значення. Вартість дизпалива, швидше за все, не зміниться саме через фактора акцизу.

В цілому ціни на нафтопродукти в Україні продовжать свою залежність від двох чинників. Перший - курс нацвалюти (адже у нас імпортується близько 2/3 нафтопродуктів, так що ціна формується поза нашою державою) і акциз (він також обчислюється в євро, тому будь-яке просідання курсу означає активне зростання вартості). Друге - вартість нафти як сировини. У поточній вартості 95-го бензину близько 60% - це вартість нафти як такої та її переробки.

Такі фактори традиційні впливатимуть. І якщо нафта буде дорожчати протягом 2021 року, це, на жаль, створить передумови для зростання цін на нафтопродукти всередині нашої держави. І якщо нацвалюта буде дешевшати - це також створить передумови для зростання цін.Новости партнеров


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!