Рубрики
МЕНЮ
Гендиректор ТОВ "Нафтогазбудінформатика", голова експертної ради з питань газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський проаналізував для видання "Коментарі" ситуацію з цінами на газ в Україні, яка привела до тарифних протестів
Ще на початку червня 2020 року робоча група з функціонування ринку природного газу Експертної ради при Міненергетики прийняла і опублікувала наше рішення про те, що відкриття ринку газу в тому вигляді, в якому це збиралися зробити (і зробили з 1 серпня) загрожує різкими стрибками ціни на блакитне паливо. Тоді ж ми запропонували Міненерго врахувати це - і йти по шляху, який рекомендував секретаріат енергетичного співтовариства.
А саме - 6-7 млрд кубів газу власного видобутку, які звільнялися при скасуванні спецзобов'язень, згідно з якими постачальники повинні були продавати населенню газ дешевше, ніж його ринкова вартість (ці зобов'язання скасували з 1 серпня 2020 року - ред.), повинні виводитися на біржу (як варіант - Українська енергетична біржа). Тобто, мова б йшла не про скасування спецзобов'язень, а про їх видозміну, наблизивши ситуацію до умов ринку.
Торгівля на біржі дешевшим газом, який Укргазодбича видобуває в Україні, дозволила б мати доступ до вітчизняного ресурсу ряду компаній. Це були б не обов'язково облгаззбити, як зараз. Могли зайти інші гравці, готові працювати на ринку поставок газу населенню.
Але до нас не прислухалися. В результаті зараз ціни злетіли, почалися протести. А уряд, судячи за проектами документів, які з'явилися у відкритій пресі, обговорює постанову про регулювання цін, про введення так званої граничної ціни в 6.99 грн за
Куди більш раціональним виглядає пропозиція тимчасово виконуючого обов'язки міністра енергетики Юрія Вітренка про те, щоб Укргазвидобування продавала газ, який повинен йти населенню, за прямими договорами. За формулою "ціна в хабі TTF мінус транспортні витрати". Це виходить близько 5,4 грн за куб газу. Такий підхід на порядок краще регулювання, яке зараз обговорюють.
В цілому, слід визнати, що ми прийшли до кризи бо (і тут я з Вітренко теж згоден) перехід до ринку - це не означає просто скасовувати регулювання і пускати все на самоплив. Ринок не повинен відкриватися без спецпрограми, в якій чітко визначалися б: правила доступу до вітчизняних ресурсів газовидобутку, спрощені правила зміни постачальників, контроль за можливими зловживаннями, порядок інформування покупців про пропоновані постачальниками ціни на природний газ і т.д. А у нас з 1 серпня відбулося хаотичне відкриття ринку, що призвело до кризи.
Є газові програми, за якими відкривався ринок в Англії, Німеччині. Відкривається зараз в Румунії, Греції, Польщі. Є правила, які треба встановлювати.
Перше - потрібно забезпечити доступ до вітчизняного ресурсу через конкурентні торгові майданчики. Це та сама продаж Укргазвидобування на біржі 6-7 млрд кубів свого газу за певними правилами.
Друге - чіткий контроль за можливістю зміни постачальника. Повинно бути більше інформування населення, доступні і зрозумілі способи переходу до іншого постачальника. Також потрібен інститут енергетичного омбудсмена. Апарат якого буде захищати споживача, покупця газу.
При реалізації рішення уряду про регулювання ціни на газ є ще одна серйозна небезпека. Справа в тому, що в тарифі операторів газорозподільних систем (облгази) 40% припадає на вартість газу, який витрачається операторами на технологічні потреби. У тарифі закладена вартість цього газу в 5, 85 грн за
Ще момент. Деякі критикують Вітренко за пропозицію відновити прямі поставки газу з РФ, перенісши точку продажу газу із заходу на схід, на кордон України і Росії. Але критики повинні розуміти, що, як мінімум, відсотків 90% газу, який ми отримуємо по реверсу, це російський газ. Юридично він має іншого власника, але фізично - він російський. Цей газ проходить через Україну, на кордоні повертає - і йде вже до нас як європейський. Ми переплачуємо трейдерам 20-30 доларів на тисячі кубів тільки за те, що називаємо російський газ - не російським. Чи варто воно того? Але при цьому важливо розуміти, що ми не можемо повністю зайти в залежність по імпорту від російського газу. І навіть якщо купуватимемо його за договорами з російськими фірмами (а це дійсно дешевий ресурс), частка не повинна перевищувати 30% від імпортованого газу.
Новости партнеров
Новини