ДУМКИ

Леонід Косянчук : Уряд України включив ручне управління - чому це зло

18-01-2021 10:01

1

Леонід Косянчук

експерт ринку нафтопродуктів, гендиректор ТД «SunOil» (мережа АЗС)

Під час позачергового засідання 18 січня Кабмін прийняв рішення про зниження ціни на газ, встановивши її фіксовану вартість на рівні 6,99 гривень за куб. Фактично - повернув державне регулювання цін. Ситуацію для видання «Коментарі» проаналізував експерт енергоринку, генеральний директор ТД «SunOil» (мережа АЗС) Леонід Косянчук

Ми бачимо судорожні рухи уряду у відповідь на негативну реакцію населення на їх же ініціативи щодо збільшення тарифів на ЖКП. Ну, справді: спочатку вони довели ситуацію до тотальної приватизації окремими олігархами інфраструктури забезпечення енергоресурсами, що є важливою складовою частиною енергетичної безпеки Держави. А потім намагаються якось проявити "стурбованість" для утримання свого рейтингу, що катастрофічно скачується "під плінтус"...

Здається, ще Енгельс говорив: "не знаєш як поступати, поступай по Закону". Все необхідно було б зробити шляхом внесення відповідних змін до Закону №329-VIII від 9.04.2015 р "Про ринок природного газу" та відповідно до "Господарського Кодексу України" (ст. 190,191 і 192) і Закону України №5007-VI "Про ціни і ціноутворення" (ст. 9,12 і 15). В іншому випадку, це рішення КМУ носитиме рекомендаційний характер, яке монополісти можуть і проігнорувати або оскаржити в судах. Тим більше, що КМУ є суб'єктом законодавчої ініціативи.

Мало того, що встановлення граничних цін повинно бути економічно обґрунтована і не бути нижче рентабельності постачальника товарів і послуг, так ще й, у відповідність до вимог законодавства, Кабмін, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які встановили державні регульовані ціни на товари в розмірі , нижче економічно обґрунтованого розміру, зобов'язані відшкодувати суб'єктам господарювання різницю між такими розмірами (за рахунок коштів відповідних бюджетів). Або вжити заходів щодо забезпечення соціальних гарантій населенню, насамперед - малозабезпеченим сім'ям, шляхом введення системи компенсаційних виплат у зв'язку із зростанням цін та індексації грошових доходів соціально-економічних груп населення.

Слід також зазначити, що ще жодного разу урядові спроби "ручного управління ціноутворенням" ні до чого доброго не приводили. Так що особисто у мене немає впевненості, що і зараз ця ініціатива буде реалізована "по уму".

Що стосується т.зв. "енергетичної кризи", то тут багато складних і взаємопов'язаних причин. Якщо коротко, то зараз склалася парадоксальна ситуація, коли в Україні формально оголошений ринок електроенергії, а фактично його не існує. Держкомпанії "Енергоатом" і "Центренерго" майже доведені до банкрутства. Тим самим створені ідеальні умови для маніпуляцій, зловживань і корупції. Ключові посади в уряді надані лобістам різних олігархічних груп і відвертим агентам зовнішнього впливу, так що очікувати від них якихось рішень в інтересах народу України не доводиться.

На моє глибоке переконання, будь-яке держрегулювання - є зло. Уряд повинен створити єдині для всіх "правила гри", привести в порядок законодавчу базу, яка виключала б будь-які зловживання з боку учасників ринку - і налагодити дієвий контроль за їх дотриманням.



Новости партнеров


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!