ДУМКИ

Андрій Дикун : ТОП законопроектів, на прийняття яких очікують українські аграрії

02-02-2021 08:02

0

Андрій Дикун

Голова Всеукраїнської Аграрної Ради

Сьогодні, 2 лютого, починає свою роботу 5 сесія Верховної Ради 9 скликання. Голова Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Андрій Дикун висловив виданню «Коментарі» думку, які законопроекти потрібні вітчизняним аграріям

Хоч 2020 рік був урожайним на законодавчі рішення в аграрній сфері, є ще чимало питань, які потребують врегулювання.

Детінізація агросектору

Вже цього тижня у порядку денному стоїть на розгляді законопроєкт 3131-д, норми якого покликані детінізувати агросектор через вирівнювання податкового навантаження на 1 га. Аграрії давно чекають на його прийняття, адже частка землі, яка знаходиться в тіньовій обробці, сягнула майже 40%. Це породжує нерівні умови конкуренції між "тіньовиками" та легальними агровиробниками, призводить до розквіту корупції, втрат надходжень податків до бюджетів всіх рівнів.

Земельні питання

На прийняття законопроєкту №2194, яким землі сільськогосподарського призначення державної форми власності за межами населених пунктів передаються у власність громад, давно очікують і аграрії, і керівництво самих громад. Адже після місцевих виборів восени 2020 року ми отримали новий адміністративно-територіальний устрій країни, громади набули нових повноважень, їм потрібно формувати свої бюджети. А з чого формувати, коли землі довкола сіл, які увійшли в ОТГ, їм не належать?

Окрім того, надзвичайно необхідним є розробка та прийняття закону про консолідацію земель. Ліквідація проблеми черезсмужжя ("шахматки") суттєво знижує витрати на обробіток земель та дає суттєвий приріст ефективності сільського господарства. Агровиробники Півдня, особливо ті, хто постраждав минулого року від посухи, чекають на прийняття законопроєкту "Про об’єднання водокористувачів", який дасть можливість інвестувати у розвиток зрошення. Аби стимулювати процес переробки, необхідно кардинально спростити процедуру приєднання до інженерних мереж. Наразі вона займає багато часу та є не до кінця прозорою. Разом з тим, її спрощення дозволить в рази швидше вводити в експлуатацію переробні потужності.

Реформа Укрзалізниці

Реформа сфери залізничного транспорту – питання, яке назріло надзвичайно давно. Зношеність рухомого складу, катастрофічна нестача локомотивів, незрозуміле тарифоутворення… Неефективне поточне законодавство не вирішує проблеми, а "цементує" їх. Подальша бездіяльність може призвести до катастрофічних наслідків.

Разом з тим, у Верховній Раді знаходиться низка законопроектів, які спрямовані на вирішення даних проблемних питань. Зокрема, №1196 та 1196-1 "Про залізничний транспорт України" та №3927 "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту". Дані законодавчі ініціативи передбачають демонополізацію, допуск приватної тяги на магістральних коліях, рівноправний доступ приватних перевізників до залізничної інфраструктури, забезпечення прозорих умов встановлення тарифу на послуги інфраструктури, утворення незалежного регулятора у сфері залізничного транспорту тощо.

Доступ аграріїв до сучасних засобів захисту рослин

Наразі сільгоспвиробники обмежені у доступі до більш сучасних, безпечних та екологічних засобів, оскільки в Україні діє норма закону, згідно з якою, заборонено ввозити в Україну зразки новітніх препаратів для їх досліджень. Законопроект  №2289 "Про внесення змін до статті 4 Закону України "Про пестициди та агрохімікати" відміняє дану норму. Доступ агровиробників до нових препаратів дозволить підвищити ефективність ведення сільського господарства, зокрема, збільшити прибутковість вирощування зернових та їх площі, а також розширити ринки збуту вітчизняної продукції рослинництва.

Маркування продуктів, що імітують молоко та молочні продукти

Прилавки наших магазинів переповнені продукцією, позначеною як молочний продукт, однак якість якої є досить сумнівною. Сьогодні недобросовісних виробників, які фальсифікують молочну продукцію, досить важко притягнути до відповідальності. Разом з тим, законопроєкт №3516 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів, що імітують молоко та молочні продукти", зобов’язує маркувати молочні продукти, які не на 100% складаються з молока, та розміщувати їх окремо від "молочки" на полицях магазинів.

Зокрема, на обгортках усіх продуктів, які не складаються з молока, виробник має розмістити напис: "Імітаційний продукт. Містить замінники складових молока". Магазин, у свою чергу, має окремо розмістити на полиці молочні продукти і такі, що імітують молоко і молочні продукти.

***

Сподіваємось, що депутати почують агровиробників та підтримають перелічені законодавчі ініціативи у залі парламенту та на засіданнях комітетів.Новости партнеров

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!