ДУМКИ

Олександр Лієв : Туризм в Україні - перспективи та втрати

12-03-2021 17:03

1

Олександр Лієв

екс-міністр курортів і туризму Криму, голова Асоціації індустрії гостинності України

Думкою про виклики і перспективи нового курортного сезону для української сфери гостинності зокрема і туризму в цілому з виданням «Коментарі» поділився голова Асоціації індустрії гостинності України, екс-міністр курортів і туризму Криму Олександр Лієв

До 25% ресторанів і об'єктів харчування в Україні не пережили корона-кризовий 2020 рік. В 2021-му втрати будуть менше. Але якщо вакцинація швидко не погасить проблему коронавіруса, то є ризик, що ще до 10% ресторанів можуть закритися до кінця цього року.

У готельному бізнесі, який більш стабільний (там, як правило, своє приміщення, а в ресторанах - орендоване) закрилося в 2020-му до 10% готелів, пансіонатів, турбаз. Відпали найбільш слабкі. Не чекаємо продовження закриття в цій сфері. Готельного бізнесу в Україні і так недостатньо. За світовими стандартами, у нас номерного фонду (номерів на душу населення) майже в 10 разів менше, в порівнянні з середньостатистичними європейськими показниками.

Без держпідтримки, яка останнім часом стало більш відчутною, ми б не вижили. Нещодавно прийнятий закон, згідно з яким турбізнес платить 7% ПДВ замість 20%. Звичайно, ми цьому раді. Були прецеденти, коли об'єкти турбізнесу звільняли від податку на землю. Якщо буде локдаун (а видно вже зростання захворюваності, тоді як вакцинація тільки почалася), чого ми дуже боїмося, цю практику потрібно знову застосувати.

В цілому минулий рік показав максимальне за всю історію спостережень падіння туристичних потоків всередині України - більш ніж на 55%. Раніше максимум фіксувався в 2014-му - на 30%.

Тепер про позитив.

Карпатський регіону відмінно підготовлений до сезону. Українці Карпат - гостинні і креативні люди. Включили на максимум це - і компенсують всі недоліки подорожі, які пов'язані з ковідом. Попрямувавши туди, ви точно отримаєте задоволення - вас, скажімо так, облюблять.

Активно розвивається Приазов'є. Розвиток туристичної сфери там не тільки не припинився на тлі пандемії, але навіть посилився. За підтримки США, які виділили досить великі гранти, а також українського бюджету, там налагоджується сервіс і не тільки.

Чорномор'я. Зрозуміло, що Одеса - це завжди Одеса. Вона була, є і, думаю, буде - гарна, дорога і дорого.

В цьому році рекомендую звернути увагу на Коблево (Миколаївська область). Там створили управління курортів при ОДА. Навіть призначили замгубернатора по курортам. Можна очікувати багато цікавого.

Київ, який давно орієнтований на іноземних туристів (потік яких за рік впав в десять разів зі зрозумілих причин), якісно і за адекватними цінами приймає туристів з України. Так що вікенд в Києві - це буде і різноманітно, і цілком прийнятно по грошах.

У Львова не було і немає проблем з формуванням турпотоку, але є проблеми з його управлінням.

Хороші перспективи в туристичному плані у Вінниці, Дрогобича і, хоч як це дивно, Донеччини (північ - Лиман, Святогір'я, південь - Маріуполь з його новою шикарною набережною і промисловим туризмом).Новости партнеров


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!