ДУМКИ

Сергій Макогон : Як облгази своїми діями загрожують стабільній роботі Оператора ГТС України

13-04-2021 16:04

0

Сергій Макогон

гендиректор ТОВ " Оператор ГТС України"

Генеральний директор Оператора ГТС України Сергій Макогон розповів виданню «Коментарі», чому затягування вирішення проблеми утворення негативних небалансів облгазами – це велика загроза

Стабільна робота газотранспортної системи забезпечується за рахунок підтримки необхідного рівня тиску в системі шляхом врівноваження обсягів газу, які зайшли до магістральних газопроводів і які вийшли протягом доби. Це називається балансуванням системи, яке забезпечує Оператор газотранспортної системи України (ОГТСУ). Якщо протягом доби газу з системи вийшло більше, ніж зайшло, утворюється негативний небаланс. Найбільше негативних небалансів утворюють оператори ГРМ (міськ-, облгази), які відбирають газ для власних виробничо-технологічних витрат (ВТВ).

Протягом лютого-березня облгази пришвидшили темпи відбору газу для ВТВ: січень – 38 млн куб. м газу, у лютому – 380 млн куб. м, у березні – 675 млн куб. м. Лише за три місяці облгази відібрали щонайменше 1,1 млрд кубометрів газу для ВТВ – приблизно стільки споживає Київ за весь опалювальний сезон. Це втричі більше, ніж за весь 2020 рік. І немає жодного логічного чи технічного пояснення, чому втрати в розподільних мережах облгазів зросли майже в 20 разів за останні місяці опалювального сезону.

Наразі сума нарахувань до сплати та боргів за відібраний облгазами газ сягають більше 10 млрд грн. Для загального розуміння – це майже половина чистого річного прибутку Оператора ГТС України (20,4 млрд грн) та значно більше за щорічні витрати на ремонти ГТС. Слід зазначити, що кошти на закупівлю необхідного газу для ВТВ передбачені в тарифах облгазів на розподіл, які сумлінно та регулярно сплачує населення. Але як далі використовуються ці кошти, складно зрозуміти. На жаль, ні штрафи НКРЕКП, ні ухвали суду "не мотивують" облгази сплачувати згідно з цільовим призначенням.

Проблема вимагає термінового вирішення, оскільки ставить під загрозу безперебійне постачання газу споживачам України. З такими боргами Оператор ГТС не зможе провести до завершення контракту з "Газпромом" у 2024 році таку необхідну оптимізацію і модернізацію газотранспортної системи та фінансувати в повному обсязі поточні ремонти.

Ситуація з відборами цього опалювального сезону ще раз оголила проблему – не існує дієвого механізму, який би зобов’язував облгази вчасно розраховуватися за послуги балансування та зупиняв практику відборів газу з ГТС.

На прикладі найбільших боржників – "Тернопільміськгазу" та "Донецькоблгазу", – які на двох заборгували понад 1,3 млрд грн, ми переконалися, що підхід стягування боргів через суд не є дієвим. Тому необхідно запровадити таку систему, яка б унеможливила накопичення заборгованостей облгазами та запобігала б використанню тарифних коштів не за призначенням. Саме тому ми підтримуємо впровадження розподільчих рахунків для облгазів (законопроект №3800), який, на жаль, вже майже рік лежить у Верховній Раді без розгляду.

Затягування вирішення проблеми утворення негативних небалансів облгазами загрожує стабільній роботі Оператора ГТС України, оскільки "діру" в бюджеті компанія буде змушена закривати коштами, передбаченими на удосконалення та розвиток ГТС. Що вкрай важливо для всього газового ринку України, оскільки газотранспортна система – це артерія, яка живить весь організм.Новости партнеров


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!