ДУМКИ

Маслов Денис : Всі десятиліттями говорили про боротьбу з олігархами, але ніхто так і не наважувався її почати

04-06-2021 18:06

0

Маслов Денис

Народний депутат IX скликання

Президент Зеленський подав до Верховної Ради як невідкладний законопроєкт про деолігархізацію. Своєю думкою стосовно цього поділився з "Коментарями" депутат Денис Маслов

Історично так склалося, що олігархічний вплив руйнує українську економіку ще з 90-х. Коли ми чуємо про зубожіння, гіперінфляцію чи монополізацію тих чи інших ринків – слід звернутися до причинно-наслідкового зв'язку. Про чесний бізнес та економічний стрибок важко говорити, допоки все контролює зграя людей виключно у своїх інтересах. 


Президент став на захист народу та дав чітко зрозуміти – не дасть наживатися за рахунок країни. В державну власність повернуті енергетичні об’єкти, які були привласнені Медведчуком, розслідується розкрадання коштів у ПриватБанку. Вже є реальні результати. І це лише початок. Законопроєкт про деолігархізацію робить максимально незручним життя олігархів в Україні. Та дає їм вибір: або вони стають звичайними великими бізнесменами, або продовжують бути олігархами та потрапляють під низку обмежень.

З моменту набрання чинності до введення закону в дію у них буде пів року, аби схаменутися. Можна розпочинати вже так буде більше часу, аби перейти на сторону добра. У разі продовження токсичної діяльності, їх буде включено до реєстру, який тягне за собою обмеження. Олігархам буде заборонено фінансувати політичні партії (як прямо, так і опосередковано через інших, так званих довірених, осіб). Таким чином партійне життя перестане бути залежним від апетитів, а в результаті й від вказівок “особливо підприємливих осіб”. Ви знали, що сфера приватизації фактично була монополізована кількома такими групами? Більше так не буде. Ніякої великої приватизації для олігархів. Хочеш збільшувати свої активи – не монополізуй, а працюй на рівні з іншим бізнесом. Лише граючи за правилами, отримаєш допуск до аукціону. Не подав декларацію чи збрехав – за ґрати. 

Наступним, та й навіть паралельним кроком має бути посилення ролі та незалежності Антимонопольного комітету. Зазначу, що ми зареєстрували відповідний законопроєкт 5431-1. Він розв'яже руки АМКУ проводити більш ефективні, а в першу чергу - прозорі розслідування. Нововведення стосуватимуться і фінансових санкцій. Антимонопольний комітет зможе за пришвидшеною процедурою штрафувати монополістів та одразу стягувати гроші в бюджет.  Ба більше, будь-який учасник ринку, навіть споживач, зможе звернутися зі скаргою не тільки до АМКУ, а й у суд. Наприклад, коли зіштовхнувся із завищеними цінами на послуги чи товари, а ринок – безальтернативний.

Суттєві зміни потребують часу. При оптимістичному сценарії боротьби з олігархами ми зможемо викорінити їх вплив на суспільство за 2 роки. Проте це буде не “косметична” реформа. Всі десятиліттями про це  говорили, але ніхто так і не наважувався почати реальну боротьбу.
Новости партнеров


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!