ДУМКИ

Дмитро Соломчук : Чому земельна реформа в Україні просувається важче, ніж могла б

12-07-2021 13:07

0

Дмитро Соломчук

народний депутат Верховної Ради України IХ скликання (фракція «Слуга Народу»)

Про важливість земельної реформи в Україні і складнощі, з якими вона зараз просувається, порталу «Коментарі» розповів народний депутат Верховної Ради України IХ скликання (фракція «Слуга Народу») Дмитро Соломчук

Я є активним прибічником розвитку українського села. Україна — аграрна країна з величезним сільськогосподарським потенціалом. Мій пріоритет – працювати над піднесенням невеликих фермерських господарств.

Стосовно земельної реформи, то вважаю, що її потрібно було здійснити ще 20 років тому, в той час коли агросектор незалежної України починав формуватися. Але ж в ті часи (як і багатьма роками згодом) це було вкрай невигідно політиканам, які лобіювали питання розвитку та формування великих холдингів, а не інтереси пересічних дрібних фермерів. Політики минулого увесь час однією рукою "рятували" українське село, а іншою – свідомо обмежували пайовиків у можливості реалізації свого законного права – права власності на землю. Про розвиток фермерського руху йшли лише популістичні балачки.

За відсутності зрозумілих правил гри на агроринку, українське село пішло шляхом глобалізації. Пайовики, не маючи гідних альтернатив, змушені були віддавати в оренду за безцінь свою землю. Це стало запорукою розвитку та становлення так званих "агрохолдингів", які побудували свій бізнес на дешевому чорноземі. Але разом з тим, ці сільськогосподарські гіганти перетворилися й на якорі розвитку українських фермерських господарств. Переважна більшість сучасних агрохолдингів – орієнтовані на експорт, а Україну використовують як "продовольчу базу" для продажів за кордон.

Наразі земельна реформа просувається значно важче, ніж могла б раніше. Чому?

По-перше, земля, що мала бути справедливо розпайованою серед усіх українців – була незаконно розкрадена по "сірих схемах". По-друге, на ринку вже склалися договірні земельні відносини, що реформувати нелегко. Помилки виправляти важко, а політичні ще й дорого.

Але нам вдалося законодавчо довести, що земля належить українцям. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. І вже з 1 липня цього року звичайний український фермер відчув це. Зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення дозволить власникам паїв дарувати, купувати, міняти, продавати ділянки, а разом із тим залучати кредитні кошти для розвитку власних господарств: садівництва, ягідництва, овочівництва тощо. Це вагоме надбання у порівнянні з раніше діючою можливістю здати за безцінь землю в оренду на 49 років.

Земельна реформа – це зелена світло для фермерів! І у цьому контексті варто нагадати ще про надану розширену державну підтримку с/г галузей у 4,5 млрд грн з бюджету у 2021 році. До речі, з минулого року вперше в історії державні дотації пішли господарствам, а не холдингам. Наразі ми включили у державну програму вівчарство, козівництво, органічне виробництво, картоплярство, бджільництво тощо. Сьогодні наголошуємо на меліорації та зрошенні, щоб кожен квадратний метр української землі міг ефективно і безпечно працювати на наших фермерів, незалежно від погодних умов.Новости партнеров

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!