ДУМКИ

Юрій Арістов : Навіщо до бюджету 2022 року заклали гроші на воду

09-12-2021 16:12

0

Юрій Арістов

Народний депутат України IX скликання («Слуга Народу»), голова Комітету Верховної Ради України з питань бюджету

Народний депутат України IX скликання («Слуга Народу»), голова Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Юрій Арістов розповів виданню «Коментарі» про програму «Питна вода України», на яку у держбюджеті-2022 заклали 1 млрд. гривень

Цього разу Державний бюджет приймався напружено. Ми пройшли марафон правок – депутати наполягали на тому, щоб голосувати в сесійній залі пропозиції, які вже опрацював і відхилив чи частково врахував Комітет ВРУ з питань бюджету. Як результат – втрачено дорогоцінний час.

Потім ми чекали голосування законопроекту 5600, прийняття якого дало ресурс Кабміну для фінансування ряда напрямків.

Нарешті, 2 грудня бюджет-2022 було прийнято.

Хочу звернути увагу на одну соціально важливу програму "Питна вода України". На її запуск виділено 1 млрд гривень.

На що будуть спрямовані ці кошти?

Якщо ви мешкаєте у великому місті, чесно зізнайтесь: коли востаннє ви пили воду з-під крану? Ми звично витрачаємо кошти на придбання бутильованої води, адже якісна вода це здоров’я. Але чи можуть платити за питну воду пенсіонери? Малозабезпечені родини? Більше того, не в усіх населених пунктах України є вільний доступ до централізованого постачання питної води. Згідно досліджень різного рівня - вітчизняних, європейських, світових - Україна офіційно вважається маловодною. Багато питань і до якості води.

У Австрії, що знаходиться у топі щодо якості питної води, вона подається у водопровід з артезіанських джерел, в Ісландії – з гірських і льодовикових річок. Українці переважно отримують питну воду з річок і підземних прісних вод. Через зношені трубопроводи, застарілі системи і технології очищення, пити воду з-під крана в багатьох населених пунктах України не рекомендовано.

Хотілося б орієнтуватись на Австрію чи Ісландію, а не на Мадагаскар, Бурунді, Нігер, де пити воду з-під крану буквально небезпечно для життя.

І це проблема не лише України, а й інших країн пострадянського простору. Нещодавно про подібні проблеми заговорили у Казахстані. Там існуюча трубопроводна мережа була введена в експлуатація близько 40 років тому. Труби сталеві та чавунні, тобто, ті, які найбільше піддаються корозії.

Звісно, артезіанською чи льодовиковою водою забезпечити всіх українців не вийде. Але можна зробити багато чого іншого. Тож кошти будуть спрямовані на забезпечення населених пунктів якісним централізованим водопостачанням. На доведення якості питної води до встановлених нормативних вимог. На будівництво новітніх водозабірних споруд і установок доочищення води із застосуванням новітніх технологій. На будівництво водопровідних мереж та мереж водовідведення. А також на створення лабораторій контролю якості питної води, оснащених сучасним обладнанням.

Теоретично цей проект також можна віднести до "Великого будівництва". А оцінити зміни та доцільність їх запровадження можна буде лише з часом.

А зарас просто спитайте себе: чи хотіли б ви мати можливість користуватися якісною, чистою, придатною до пиття водою з-під крану?

Новости партнеров

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!