ДУМКИ

Олена Мошенець : Путін знову збрехав, а Україна – у лідерах реформ

23-02-2022 19:02

1

Олена Мошенець

народний депутат України IХ скликання

Народний депутат України ІХ скликання (фракція «Слуга Народу»), заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики Олена Мошенець розповіла виданню «Коментарі» про темпи реформ в Україні

У своєму зверненні до росіян напередодні визнання "незалежності" ОРДЛО російський диктатор Путін окрему увагу приділив відсутності зусиль у проведенні реформ та неефективності антикорупційних органів в Україні. Це така ж брехня, як і інші заяви з боку країни-агресора. Її можна легко спростувати.

Україна у 2021 році увійшла до переліку країн, що доклали найбільших зусиль щодо впровадження реформ! Про це йдеться в резолюції ПАРЄ "Прогрес моніторингу асамблеї (січень — грудень 2021 року)", ухваленій на зимовій сесії ПАРЄ, що відбулась у Страсбурзі. Як членкиня української делегації ПАРЄ та учасник дебатів з цього питання нагадаю про ключові висновки моніторингу, зокрема щодо роботи антикорупційних органів України.

Моніторинговий комітет ПАРЄ в цьогорічній резолюції відзначив низку позитивних перетворень, які торік відбулися в Україні, а саме: перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради правосуддя (ВРП), які є важливими для успішної реформи судової системи та боротьби з поширеною корупцією. В резолюції зазначено: "Асамблея вітає постійні зусилля української влади щодо реформування судової системи, щоб забезпечити її незалежність та неупереджене здійснення правосуддя".

Варто згадати, що у липні 2021 року парламент ухвалив закон щодо створення Етичної ради для перевірки членів ВРП та зміни процедури дисциплінарного покарання суддів. Етична рада запрацювала й більшість суддів ВРП заявили про готовність достроково скласти повноваження. "Звільнення членів ВРП економить країні час, і вже за три місяці ми можемо призначити нових доброчесних членів на їхні місця", — йдеться в повідомленні Центру протидії корупції, де розповідається про те, що  у лютому 10 членів ВРП подали у відставку, не чекаючи перевірок.

У ПАРЄ також привітали Україну з тим, що антикорупційні структури — НАЗК, САП, НАБУ, ВАКС, АРМА — стали працювати набагато ефективніше, ніж раніше. Як приклад —  Вищий антикорупційний суд (ВАКС), який у 2019 році виніс всього два вироки, в 2020-му їх було вже 22, а в 2021-му — 34.

Парламент у січні 2022 року ухвалив законопроєкт № 5490, що дозволив спеціалізованим судам (зокрема, і ВАКС) притягувати до відповідальності за неповагу до суду. За оцінками експертів це суттєво підвищить ефективність суду, бо судді не будуть відчувати себе безпорадними перед лицем людей, які поводяться неадекватно під час засідань суду.

Водночас Асамблея порекомендувала збільшити кількість суддів ВАКС, яких сьогодні налічується 38. Лише торік клопотань, скарг та інших матеріалів на розгляд слідчих суддів ВАКС надійшло 8764, а на розгляді колегії суддів на початок 2021-го перебувало 233 кримінальні провадження, з яких 63 надійшли протягом року.

Зменшити корупційні ризики допоможе й боротьба з неправомірним впливом олігархів на державну політику в Україні через фінансування власних політичних сил або медіа. ПАРЄ відзначила зусилля України в цьому напрямку — ухвалення закону про деолігархізацію. Проте для комплексного розв’язання питання маємо ухвалити низку законодавчих змін, зокрема провести реформу АМКУ, медіаринку,  ухвалити закон про  лобіювання та інші. Ухвалення відповідного законодавства сприятиме демократизації суспільства та інформаційного простору. Моніторингова місія ПАРЄ також відзначила взаємодію України з іншими державами в рамах Кримської платформи тощо.

Україна  вдячна за  рекомендації, надані  моніторинговою місією ПАРЄ за результатами аналізу реформ. Зі свого боку українська делегація подала до підсумкової резолюції Асамблеї поправки, з яких ті, що стосувались агресії РФ та окупації Криму, були підтримані.

Відстоювати позицію України та протистояти фейкам Кремля на полях сесії Асамблеї продовжимо зовсім скоро, в квітні.

Новости партнеров

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!