ДУМКИ

Кінах Анатолій Кирилович : Курс на повне скасування пільг – не для країни, що воює

23-08-2022 11:08

2

Кінах Анатолій Кирилович

президент Українського союзу промисловців і підприємців

Реформа "все по 10%" є привабливою, якщо брати до уваги ставки податків, але скасовувати пільги недоцільно

Реформа "все по 10%" є привабливою, якщо брати до уваги ставки податків. Можна сказати, що це оптимальне фіскальне навантаження для бізнесу.


При цьому незрозуміле питання наявності та видів компенсаторів, закладених у реформу. Саме курс влади на лінійні розрахунки та пошук компенсаторів зробить цю ідею або нездійсненною, або спотворить її.


На наш погляд, потрібен прогресивний підхід у оподаткуванні, адже курс на повне скасування пільг – не для країни, що воює. Справа в тому, що становище бізнесу та промисловості зараз вкрай важко. Третина підприємництва не поновила роботу з початку війни, 50% має запас фінансової стійкості на півроку максимум. А попереду непростий зимовий період. Також незрозуміло, чи вдасться наростити експорт (за перше півріччя 2022 року він просів на 25%). Все залежить від тривалості та інтенсивності війни, а також збереження високого рівня підтримки України Заходом. 

Реформа "10-10-10", судячи з коментарів її ініціаторів, передбачатиме паралельне підвищення екологічного податку та ставок ПДВ для фармпродукції та пального з 7% до 10%, часткове обмеження повернення ПДВ експортерам та інші подібні речі.

УСПП виступає за адресний підхід у цьому напрямі. Скасування пільг та посилення фіскального контролю для фінансово ослаблених підприємств не стане умовою детінізації економіки. Так, ставки податку будуть меншими, але чи зможуть компанії платити його в умовах скасування інших пільг та обмеженого процесу кредитування? Тому перш ніж професійно оцінити проект податкової реформи, необхідні розрахунки її авторів із залученням інших експертів щодо її впливу на галузі та сектори економіки.

Те саме стосується і пункту про відміну ЄСВ. Це основне джерело заповнення бюджету для соціальних виплат. Нині держскарбниця має дефіцит у 5 млрд доларів щомісяця (це при високому рівні кредитування та безповоротної фінансової підтримки з боку ЄС та США). УСПП виступав за зниження ЄСВ і домігся тимчасового скасування того бізнесу, який не отримує доходів або має мобілізованих працівників. На численні пропозиції підприємницьких кіл до припинення військового стану ФОП 1-3 груп не платять ЄСВ за себе та мобілізованих працівників.

На наш погляд, замість того, щоб повністю скасовувати, краще поступово зменшувати ЄСВ. Ми виступаємо за зниження ЄСВ, але не в повному обсязі, оскільки таке зниження без пенсійної реформи матиме негативні наслідки для пенсіонерів.

Натомість, розширивши обсяги кредитування, а також усунувши головні бар'єри для інвестицій та зростання ділової активності – корупцію та іноді ручне адміністрування податків – відбудуться позитивні зміни.

Потрібна реформа судової системи, непорушність закону та права, чого нам сьогодні дуже не вистачає. Повинні бути дотримані всі свободи та права бізнесу та громадян, чітко дотримуватись норм закону не лише платниками, а й владою, вибудовуватись відносини партнерства та довіри. Без цього будь-яка реформа приречена на провал.

Справді, питання зниження навантаження на бізнес стоїть дуже гостро. Але не варто забувати і про створення рівних умов для підприємців (не про спрощену систему, а про відсутність корупційних преференцій) і можливість реалізувати та захистити свої права. А це умови збереження доходів бюджету на тлі лібералізації податкової системи.Новости партнеров

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!