ДУМКИ

Олег Пендзин : Продовольство подорожчає, але пряме держрегулювання цін тільки нашкодить

23-08-2022 16:08

1

Олег Пендзин

виконавчий директор Економічного дискусійного клубу

Запасатися продовольством зараз не варто, дефіциту все рівно не буде.

У продовольчих магазинах подорожчало все. Найбільше – овочі. Одна з причин у тому, що нині фізично неможливо доставляти їх з Херсонщини - овочевої столиці країни. Тому у вас стіл автоматично заповнюється більш доргим імпортом. Крім того, ціна пального була 22 грн за літр, а сьогодні – 50. Ні риби, ні мяса підприємець не привезе в магазин, не витративши пального. У майбутньому все ще більше подорожчає. Згідно з очікуваннями НБУ, інфляція ростиме – з нинішніх 22,5% сягне 30%. І далі Нацбанк друкує гроші, а новий врожай дешевшим не буде. Ми доїли минулий врожай, більш дешевий. Попереду нас чекає важка зима, дорогі енергоносії - все це теж у ціну ляже.

Пряме регулювання цін державою не допоможе. Воно несе небезпеку дефіциту. Якщо виробнику буде не вигідно реалізовувати товар, виникне дефіцит. Памятаєте кілометрові черги на заправках, коли держава ввела регулювання цін на пальне? Тому треба максимально уникати прямого регулювання цін на продовольство. Зараз регулюється торговельна надбавка, а не ціна виробника. Тобто держава контролює тільки те, щоб торгова мережа не накидала забагато зверху від того, що встановив виробник. 

Чи варто запасатися продовольством? Якщо у вас у гаманці достатньо коштів, то запасатися не варто – дефіциту не буде. А ті, в кого їх немає  - давно на городах посадили, закрутки роблять.

Чи варто в цій ситуації відмовитися від повернення акцизу на пальне, щоб уникнути подорожчання продовольства? У нас щомісяця дефіцит державного бюджету 5 млрд доларів. Держава панічно шукає, звідки ті гроші хоч частково перекрити. З одного боку – підняти ціни на пальне, з іншого – фінансувати військо. Держава сама вирішує, що сьогодні доцільніше. 



Новости партнеров

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!